Dencare

آیا بلیچینگ (جرم گیری) و سفید کردن دندان در دوران بارداری مضر است

202

در این مقاله به همه چیز در مورد این سوال که آیا می‌توان در دوران بارداری عمل بلیچینگ و سفید کردن انجام داد؟ پاسخ داده شده است.

بلیچینگ چیست؟


همان طور که از نام آن پیداست، بلیچینگ روشی برای سفیدتر، براق‌تر و درخشان‌تر کردن دندان است. دو نوع بلیچینگ مختلف وجود دارد- فرد می‌تواند انتخاب کند که بلیچینگ در دندانپزشکی و توسط پزشک انجام شود، یا خودش این کار را در منزل و با استفاده از خمیر دندان سفید کننده انجام دهد.
در هر دو روش از پروکسید (با غلظت‌های مختلف) برای سفید کردن دندان استفاده می‌شود. با اینکه هر دو روش دندان‌ها را سفید می‌کنند اما باعث خشکی و بی آبی دندان نیز شده و در صورتی که دندان‌ها مدت زیادی در این حالت خشکی بمانند، حساس می‌شوند.

آیا در دوران بارداری می‌توان بلیچینگ انجام داد؟


انجام بلیچینگ در دوران بارداری خطرناک است. بارداری مرحله‌ی بسیار حساسی برای مادر و نوزاد است و بهتر است در بارداری از انجام کارهایی که ممکن است سلامت فرد را به خطر ‌اندازند امتناع کرد.
با وجود اینکه هیچ مطالعه‌ای انجام نشده که مضرات سفید کردن دندان در بارداری بر روی نوزاد را تایید کند، اما برخی مطالعات نشان داده‌اند که اگر غلظت پروکسید، که یکی از مواد تشکیل دهنده‌ی محصولات بلیچینگ است، بیش از 10 % در بدن باشد، باعث آسیب بافت‌ها می‌شود.
علاوه بر این، اگر از خمیر دندان‌های سفید کننده (که پروکسید کمتری دارند) استفاده کنید، ممکن است خمیر دندان را قورت دهید و در نتیجه سلامت نوزادتان به خطر خواهد افتاد.

چگونه می‌توان در دوران بارداری با روشی سالم و بی خطر دندان‌ها را جرم گیری و سفید کرد؟


آیا می‌خواهید دندان‌های شما در هنگام لبخند زدن بدرخشند؟ چه کسی گفته که فقط محصولات بهداشتی و خمیر دندان‌های سفید کننده برای درخشیدن دندان‌ها موثر هستند؟ شما می‌توانید با مصرف برخی از غذاهای خاص که هم طبیعی هستند و هم ضرری برای مادر و نوزاد ندارند، دندان‌های خود را سفید و درخشان کنید. برخی از کارهایی که می توانید در دوران بارداری برای سفید کردن دندان انجام دهید عبارتند از:
• سرکه سیب می‌تواند لکه‌های ناشی از مصرف قهوه و نیکوتین را از روی دندان برطرف کند. سرکه سیب دارای اسیدهایی است که باعث ضعیف شدن مینای دندان می‌شود، بهتر است بعد از شستشوی دهان با سرکه سیب، دندان‌ها را مسواک زده و سپس دهان را با آب فراوان بشوئید.
• یک توت فرنگی رسیده را له کرده و آنرا با یک دوم قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کنید. این خمیر را با انگشت یا مسواک روی دندان‌ها بمالید و اجازه دهید پنج دقیقه روی دندان‌ها بماند. سپس خمیر را کاملا از روی دندان‌ها شسته و دندان‌ها را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا ذرات باقیمانده یا خمیری که به دندان‌ها چسبیده‌اند برطرف شوند.
• ترکیبی از سه واحد آب لیمو و یک واحد نمک تهیه کرده و دندان‌های خود را با این محلول بشوئید. اگر دندان‌هایتان حساس هستند یا اگر رژیم غذایی کم نمک و کم اسید دارید، از این روش استفاده نکنید. سپس دهان خود را دو مرتبه با آب بشودید.
• قسمت داخلی پوست پرتقال را به دندان‌ها مالش دهید. این کار را برای تمام دندان‌ها و پنج مرتبه تکرار کنید. سپس دهان خود را با آب بشودید. کلسیم و ویتامین C موجود در پرتقال برای دندان‌ها مفید است و باعث سفیدی دندان‌ها می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *