Dencare

ارتباط سیگار با بیماری‌های دهان و دندان

sigar

همه می‌دانند که سیگار باعث ایجاد سرطان ریه می‌شود. سیگار کشیدن ارتباط نزدیکی با بروز مشکلات قلبی-ریوی دارد و می‌تواند موجب ایجاد سرفه و بدتر شدن علائم آسم شود. تقریباً همهٔ افراد اطلاع دارند که سیگار کشیدن می‌تواند منجر به بروز آمفیزم و سایر مشکلات ریوی مزمن شود. اکثر افرادی که از تنباکو استفاده می‌کنند، از این خطرات آگاه هستند.

یکی دیگر از عوارض جانبی سیگار کشیدن که معمولاً افراد به آن توجه نمی‌کنند هزینه‌هایی است که برای سلامت دهان و دندان شما در بر دارد. سیگار کشیدن می‌تواند موجب محدود کردن جریان خون به دهان و تبدیل آن به محیطی مناسب جهت رشد باکتری‌ها شود. علاوه بر این موارد، سیگار کشیدن ممکن است موجب بروز موارد زیر گردد:

  • بوی بد دهان
  • افزایش طول زمان بهبودی پس از عمل جراحی
  • تغییر رنگ دندان و ایجاد لک دندان
  • افزایش خطر ابتلا به سرطان دهان

انواع مشکلات دهان و دندان در اثر سیگار


بیماری‌های دندانی

دندان‌های شما سیگاری را که می‌کشید نگه می‌دارند و در تماس مستقیم با مواد سمی خطرناکی هستند که در زمان استنشاق دود سیگار به داخل بدن وارد می‌شود. بنابراین، آسیب دیدن شدید آن‌ها در اثر مصرف تنباکو امری تعجب آور نیست. علائم مشکلات جدی دندان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بیماری‌های لثه

تنباکو باعث ایجاد مشکلات متعددی در لثه از آسیب به ظاهر آن تا ایجاد دردهای شدید می‌شود. جریان بزاق در دهان باکتری‌های مضر را از بین می‌برد؛ استفاده از تنباکو در هر شکل، از جمله سیگار و جویدن آن، موجب افزایش رسوب در دهان و کاهش جریان بزاق می‌گردد. وقتی سیگار می‌کشید، ممکن است مشکلاتی از قبیل موارد زیر در لثه‌ها ایجاد شود:

موارد ذکر شده در بالا نشانه‌هایی از بیماری‌های لثه هستند و باید بلافاصله توسط دندانپزشک درمان شوند. این علائم را می‌توان طریق راه حل‌های ساده یا پیچیده‌ای مانند موارد زیر درمان کرد:

پیشگیری از بیماری‌های لثه برای افراد سیگاری


افراد سیگاری تمایل دارند راه‌های جلوگیری از بیماری‌های لثه را بدانند. ترک سیگار بهترین راه برای مبارزه با بیماری‌های لثه است، اما رعایت سلامت دهان و دندان نیز مهم است. پس از هر وعده غذایی با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید باید دندان‌های خود را مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان استفاده کنید. شاید بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات لثه مراجعهٔ منظم به دندانپزشک باشد. دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان می‌توانند نشانه‌های بیماری لثه را تشخیص دهند و برای مقابله با آن اقدام کنند.

درمان‌های دندانپزشکی برای افراد سیگاری


بهترین اقدامی که می‌توانید برای سلامت دندان‌ها انجام دهید، ترک سیگار است. دندانپزشک ممکن است بتواند اطلاعاتی در مورد برنامه‌های ترک سیگار به شما ارائه دهد یا به شما بگوید که در گذشته برای بیماران دیگر چه راه حل‌هایی را پیشنهاد کرده است. اگر شما نیاز به اصلاح طرح لبخند خود دارید، دندانپزشک می‌تواند بسیاری از خدمات از جمله موارد زیر را انجام دهد:

ونیرها

sigar1

لمینت دندان پوشش‌هایی هستند که روی دندان‌های شما اعمال شده‌اند تا ظاهر لبخند شما را بهبود بخشند. ونیرها دائمی هستند و با استفاده از سیمان به دندان‌ها متصل می‌شوند. با استفاده از ونیرها که نوعی از دندانپزشکی زیبایی به شمار می‌روند، دندان‌های اصلی شما سفیدتر و زیباتر از قبل به نظر خواهد رسید. چنان چه سیگار کشیدن موجب ایجاد تغییر رنگ و لک روی دندان‌های شما شده است، ونیرها ممکن است یک گزینهٔ خوب برای ایجاد ظاهری جدید باشند. کار گذاشتن ونیرها در طی چند جلسه توسط دندانپزشک انجام می‌گیرد.

سفید کردن دندان‌ها

sigar2

می‌خواهید رنگ دندانهایتان را بهبود ببخشید؟ سفید کردن دندان‌ها ممکن است پاسخ شما باشد. متخصصین ارتودنسی می‌توانند دندان‌های شما را سفیدتر از قبل کنند. چه تمایل داشته باشید که تنها لک‌هایی را از دندان‌های جلوی خود پاک کنید و چه بخواهید کل دندان‌های خود را سفید کنید، دندانپزشک شما می‌تواند ظاهری دلخواه را در دندان‌های شما ایجاد کند.

بایت خود را اصلاح کنید

 sigar3

هنگامی که ساختار دهان شما تغییر می‌کند، مانند زمانی که تحت عمل جراحی برای بیماری‌های لثه قرار گرفته‌اید یا دندان شما می‌افتد، ظاهر بایت شما نیز ممکن است تغییر کند. خوشبختانه این مشکل را می‌توان تصحیح کرد. دندانپزشک شما باید عکسبرداری برای مشاهده و بررسی بیشتر دندان‌ها استفاده کند. اغلب اوقات دندان‌ها برای رسیدن به شکل و ظاهر بایت مطلوب، که می‌تواند درد دهان و سردرد را کاهش دهد، تغییر شکل داده می‌شوند.

ایمپلنت‌های دندانی

sigar4

 اگر دندان‌های خود را به علت سیگار کشیدن از دست داده‌اید، دندانپزشک می‌تواند ایمپلنت‌های دندانی را برای شما طراحی کند که عمدتاً جایگزین ریشه و تاج دندان قبلی می‌شود. ایمپلنت‌های دندان نسبت به دندان‌های مصنوعی دائمی‌تر هستند. ایمپلنت‌ها دائمی هستند و قرار دادن آن‌ها در دهان کاری وقت گیر است. ساخت ایمپلنت و جلسات معاینه پس از کاشت ایمپلنت هفته‌ها طول خواهد کشید.

سیگار الکتریکی


sigar5

در سال‌های اخیر، سیگارهای الکتریکی به عنوان جایگزینی ایمن‌تر برای سیگار محبوبیت پیدا کرده‌اند. طرفداران ادعا می‌کنند که با استفاده از سیگارهی الکتریکی خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های ریه به شدت کاهش می‌یابد، در عین حال به بسیاری از افراد کمک می‌کند تا سیگار کشیدن را کنار بگذارند، عادتی که هرگز فکر نمی‌کردند قادر به ترک کردن آن باشند.

در حالی که کاهش استفاده از دخانیات فواید زیادی دارد و خطر ابتلا به سرطان دهان را به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد، ممکن است مشکلات دیگری مرتبط با سیگار الکتریکی وجود داشته باشد که هنوز کشف نشده‌اند.

تا کنون افرادی که از سیگار الکتریکی استفاده کرده‌اند تنها از خشکی دهان پس از مصرف آن شکایت کرده‌اند. محققان در حال مطالعه این موضوع هستند که آیا آئروسل استفاده شده در سیگار الکتریکی می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات بهداشت دهان گردد یا خیر. محققان می‌دانند که برخی از انواع سموم در دود سیگار الکتریکی وجود دارند، اما در عین حال معتقدند که این سموم کمتر از میزانی هستند که توسط دود سیگار معمولی ایجاد می‌گردد.

ممکن است سال‌ها طول بکشد تا محققان بتوانند تعیین کنند که سیگارهای الکتریکی واقعاً ایمن هستند، اما در حال حاضر، بهتر است تا زمانی که این موارد (ایمن بودن و میزان سموم موجود در دود) به اثبات نرسیده‌اند، از مصرف این نوع سیگارها پرهیز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *