Dencare

ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی مخفی

رنگی1

بسیاری از افراد ظاهر دندان‌های خود را نمی‌پسندند و قصد اصلاح و صاف کردن آن‌ها را دارند. بریس‌های لینگوال، اگر چه از فلز ساخته شده‌اند، در پشت دندان‌ها پنهان می‌شوند و راه حلی مناسب و تقریباً غیر قابل مشاهده برای اصلاح طرح لبخند شما هستند. مزایای دیگر ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی زبانی عبارتند از:

  • امکان داشتن کنترل دقیق بر نتایج
  • نتایج قابل مشاهده در طول درمان
  • مناسب برای تمام سنین و انواع مال اکلوژن (ردیف نبودن دندان‌ها)
  • هر گونه علامت به جا مانده روی دندان غیر قابل مشاهده است

بریس‌های لینگوال یا زبانی چه تجهیزاتی هستند؟


زبانی2

اصطلاح زبانی یا لینگوال مربوط به زبان و نواحی اطراف آن است. تجهیزات ارتودنسی لینگوال در پشت دندان قرار می‌گیرند، جایی که زبان درآن جا قرار دارد، به این معنی که از نظر پنهان هستند. تنها در صورتی که فرد دهان خود را کاملاً باز کند، دیگران متوجه وجود بریس‌ها خواهند شد. این ویژگی ارتودنسی از پشت دندان را گزینه‌ای مطلوب برای افرادی می‌کند که تمایل دارند بدون جلب توجه دندان‌هایشان را اصلاح نمایند. چنین فردی می‌تواند یک نوجوان باشد که از تمسخر دیگران نگران است یا بزرگسالانی که می‌خواهند در هنگام کار، یک فرد حرفه‌ای به نظر آیند. ارتودنسی زبانی همچنین بین افرادی که یک روز مهم را در پیش دارند، مانند زمان عروسی، محبوب هستند.

شما می‌توانید لبخندی با ظاهر زیبا و بدون نگرانی در مورد داشتن دهانی پر از بریس‌های فلزی در عکس‌های مهم خود داشته باشید. بریس‌های مخفی انواع بسیار متنوعی دارند زیرا می‌توان آن‌ها را برای درمان طیف گسترده‌ای از مشکلات ناهماهنگی و مال اکلوژن مورد استفاده قرار داد. شما ممکن است این نوع ازبریس‌ها را به عنوان بریس‌های مخفی/اینکوگنیتو بشناسید. اگر چه اینکوگنیتو در واقع یک نام تجاری است، همانند نوع اینویزیلاین که برای بریس‌های نامرئی به کار برده می‌شود، به صورت یک واژه مترادف برای بریس‌های زبانی در آمده است.

چگونه عمل می‌کنند؟


همانند بریس‌های معمول، بریس‌های زبانی از یک سیستم متشکل از سیم و براکت استفاده می‌کنند تا به تدریج دندان‌ها را به موقعیت دلخواه برسانند. شما باید هر شش تا هشت هفته به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا آن‌ها را محکم و تنظیم کند. بعضی از انواع بریس‌ها زبانی شامل براکت‌های استاندارد هستند، اما به صورت سفارشی متناسب هر دندان خاص ساخته شده‌اند. بریس‌های سفارشی می‌توانند زمان درمان را تسریع کنند و به متخصص ارتودنسی شما اجازهٔ کنترل بیشتری را بر نتایج بدهند. استفاده از بریس‌های لینگوال نیز راحت‌تر است زیرا این نوع از بریس‌ها معمولاً باریک‌تر از براکت استاندارد می‌باشند. با این حال، با توجه به این واقعیت که هر قطعه به صورت سفارشی ساخته شده است، هزینه‌های درمان نیز برای این نوع از بریس‌های لینگوال بیشتر خواهد بود.

انواع


هنگامی که در خصوص نوع بریس خود تصمیم گرفتید، باید بین مارک‌های مختلف و سبک‌ها یکی را انتخاب کنید.

بریس‌های اینکوگنیتو

زبانی3

برند تجاری اینکوگنیتو بریس‌های خود را با استفاده از تکنولوژی پیشرفته طراحی توسط رایانه تولید می‌کند. هر براکت جهت یک دندان خاص قالب گرفته شده و تا حد امکان به صورت مسطح ساخته می‌شود. به این معنی که احتمال کمتری وجود دارد بریس‌ها موجب ایجاد مشکل در گفتار یا التهاب در دهان گردند. بریس‌های اینکوگنیتو از آلیاژ طلا ساخته شده‌اند که احتمال بروز یک واکنش آلرژیک را به میزان زیادی کاهش می‌دهند.

سیستم‌های لینگوال با قابلیت تنظیم خود بخود

افرادی که از بریس‌های مخفی استفاده می‌کنند، می‌توانند از تکنولوژی تنظیم خود بخود با سیم بهره ببرند به طوری که بریس به تدریج خود را تنظیم می‌کند. این خاصیت موجب داشتن یک تجربه راحت‌تر در مقایسه با روش‌های معمول است که در طی درمان باید هر چند هفته یک بار بریس‌ها را تنظیم کرد.

سیستم‌های غیر سفارشی

برای بیمارانی که مایل به استفاده از بریس‌های مخفی هستند، اما نمی‌توانند هزینهٔ بالایی را برای استفاده از برندهای سفارشی بپردازند، گزینه‌هایی مانند بریس‌های فوراستادنت وجود دارد. این سیستم از قطعات استاندارد ساخته شده است و ادعا می‌کند که صاف‌ترین براکت زبانی در جهان است. براکت‌ها مستقیماً در پشت دندان‌ها بدون نیاز به پرداخت هر گونه هزینهٔ بالا به دلیل سفارشی بودن قرار داده می‌شوند. این سبک ارزان‌تر از بریس زبانی، برای بیماران مبتلا به کجی خفیف دندان‌ها مناسب است. برای درمان‌های ارتودنسی پیچیده‌تر، استفاده از برند تجاری سفارشی موثرتر خواهد بود.

قرار گرفتن مناسب بریس‌ها در پشت دندان‌ها


اولین کاری که متخصص ارتودنسی شما انجام می‌دهد ایجاد یک قالب از دندان‌های شما است. این عمل معمولاً با استفاده از قالب دندانپزشکی انجام می‌شود.

زبانی4

برای بریس‌های سفارشی، قالب ساخته شده از دندان‌ها به یک آزمایشگاه که در آن بریس‌ها تولید می‌گردند، فرستاده می‌شوند. این مرحله معمولاً حدود شش هفته طول می‌کشد و سپس بریس‌ها برای استفاده آماده هستند. متخصص ارتودنسی شما از سیمان دندان برای اتصال صحیح هر بریس براکت به دندان استفاده می‌کند. از آن جایی که اتصال بریس در پشت دندان‌ها یک روند نسبتاً پیچیده است، ممکن است انجام این کار به بیش از دو جلسهٔ درمانی نیاز داشته باشد. با دندانپزشک خود در خصوص اهداف مورد نظر و نتایج احتمالی مشاوره کنید.

حین درمان

شما هر 6 تا 8 هفته یک بار توسط متخصص ارتودنسی خود معاینه خواهید شد. در این معاینه‌ها، دندانپزشک شما پیشرفت درمان را در برابر نتایج مورد انتظار بررسی خواهد کرد. پس از آن متخصص ارتودنسی تنظیمات را روی سیم‌های متصل به بریس براکت‌ها انجام خواهد داد. فشار دائمی روی دندان‌ها موجب حرک آن‌ها در مسیر صحیح خواهد شد. از آن جا که بریس‌های مخفی به شما اجازه می‌دهد که تصویر واضحی از دندان‌های خود داشته باشید، بنابراین شما می‌توانید نتایج را سریع‌تر و اغلب تنها چند هفته پس از شروع درمان مشاهده نمایید.

احساس کمی ناراحتی در بیماران پس از قرار دادن اولین بریس‌ها در پشت دندان‌ها طبیعی است، ولی به زودی بریس‌ها تنظیم می‌شوند. می‌توان برای پوشش دادن هر بخشی از بریس که باعث تحریک زبان می‌شود از واکس ارتودنسی استفاده کرد و برای تسکین درد پس از تنظیم اولیه و تنظیمات بعدی باید از پاراستامول استفاده کرد. در بعضی از بیماران پس از قرار دادن بریس‌ها اختلالاتی در گفتار ایجاد می‌شود اما معمولاً بعد از چند روز این مشکل از بین می‌رود. اکثر درمان‌های ارتودنسی با استفاده از بریس‌های مخفی 12 تا 18 ماه طول می‌کشند، اگر چه برای موارد ساده‌تر دورهٔ درمانی ممکن است حدود شش ماه باشد، اما در برخی از موارد ممکن است چندین سال طول بکشد.

مقایسه بریس‌های لینگوال با بریس‌های فلزی معمول


زبانی5

بریس‌های فلزی معمول به مراتب بیشتر قابل توجه هستند به طور کلی، بریس‌های لینگوال هزینه بیشتری نسبت به بریس‌های فلزی معمول دارند. مخصوصاً برای کسانی که به صورت سفارشی برای هر دندان بریس درخواست می‌کنند، این هزینه افزایش می‌یابد. علاوه بر هزینه‌های تولید، از آن جا که بریس‌های لینگوال در هر بررسی به تنظیم با زمان بیشتری نیاز دارند، هزینه‌ای که باید بابت دندانپزشک خود در طول دوره درمان پرداخت کنید نیز بیشتر می‌شود.

اگر نوع دیگری از بریس‌های سفارشی با ظاهری زیبا را انتخاب نمایید، باید تمام هزینه مربوط به دندانپزشک خصوصی را پرداخت کنید. یکی دیگر از مزایای استفاده از ارتودنسی زبانی در مقایسه با روش‌های معمول این است که هر گونه آسیب به دندان کمتر قابل مشاهده است. ممکن است در زمانی که از بریس‌های ثابت استفاده می‌کنید به دلیل ضعف بهداشت دهان، باقی مانده‌های پلاک‌ها یا نقاط سفید (دکلسیفیکاسیون) روی دندان‌ها ردی بر جای گذارند. در هنگام استفاده از بریس‌های لینگوال حتی اگر این اتفاق بیفتد، لک‌های به جا مانده در دندان‌های پشتی چندان قابل مشاهده نخواهند بود.

ارتودنسی لینگوال در مقایسه با ارتودنسی اینویزیلاین


اگر مایل هستید که دیگران بلافاصله متوجه ارتودنسی شما نشوند، انتخاب‌های شما می‌توانند دو گزینه اصلی باشند: بریس‌های مخفی و بریس‌های اینویزیلاین. بریس‌های اینویزیلاین بدون استفاده از هرگونه سیم یا براکت دندان‌ها را اصلاح می‌کنند. در بریس‌های اینویزیلاین از یک سری الاینرهای پلاستیکی شفاف استفاده می‌شود تا به آرامی دندان‌ها را به موقعیت مورد نظر هدایت کنند. اگر چه این نوع بریس‌ها نامرئی نامیده می‌شوند، با این حال در صورت آشنا بودن با این نوع ارتودنسی، متوجه وجود آن در افراد می‌شوید. ارتودنسی لینگوال یا زبانی به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا مگر در مواقعی که که دهان خود را باز می‌کنید، کاملاً پنهان شوند.
زبانی6

از آن جا که الاینرها متحرک هستند، تمیز کردن بریس‌های مخفی بسیار ساده‌تر است و هیچگونه محدودیتی برای چیزی که می‌توانید بخورید یا بنوشید (تا زمانی که دندان‌هایتان را قبل از قرار دادن الاینر تمیز کنید) وجود ندارد. هرچند، این نوع الاینرها تا حدی نیاز به رعایت نظم و انضباط دارند. شدت ناهماهنگی دندان شما نیز ممکن است روی نوع بریس‌هایی که می‌توانید استفاده کنید تأثیر بگذارد. به طور کلی، بریس اینویزیلاین و دیگر بریس‌های نامرئی تنها می‌توانند برای درمان مشکلات خفیف تا متوسط مورد استفاده قرار بگیرند. شما همچنین می‌توانید از بریس‌های شفاف استفاده کنید که اگر چه تا حدی قابل مشاهده هستند اما نسبت به بریس‌های فلزی معمول کمتر قابل توجه می‌باشند. بریس‌های شفاف معمولاً ارزان‌تر از بریس‌های زبانی هستند، که این امر باعث تعادل بین هزینه، کارایی و ظاهر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *