Dencare

انتخاب رنگ مناسب برای ونیر (لمینت دندان)

rang-monaseb1

ونیر


روکش‌های دندانی لایه‌های سرامیکی نازک ساخته‌ شده از رزین‌های پرسلن یا کامپوزیت فوق‌العاده نازک هستند. آن‌ها بر روی سطح دندان‌های شما قرار می‌گیرند تا ظاهر دندان‌ها را بهبود دهند و لبخندی زیبا به شما بدهد. اکثر متخصصان دندانپزشکی قادر به ارائه طرحی کامپیوتری برای پیشنهاد خود برای دندان مناسب هستند که به شما امکان می‌دهد انواع طرح‌ها را ببینید و برای داشتن آن‌ها تصمیم بگیرید.

مشاوره با دندانپزشک


اولین جلسه شما معمولاً مشاوره با دندانپزشک است تا بدانید که آیا شما داوطلب مناسب برای ونیر هستید. عکس‌هایی از طرح لبخندهایی که دوست دارید ارائه دهید تا ایده‌ای از آنچه به دنبال آن هستید از نظر رنگ، شکل و اندازه برای دندانپزشک ایجاد کنید. دندانپزشک دندان‌های شما را بررسی خواهد کرد و مشخص می‌کند که آیا نتایج نهایی مورد نظر بیمار قابل دستیابی است. دندانپزشک ممکن است از شما سؤالاتی بپرسد و توصیه کند:

  •  شما به چند دندان ونیر نیاز دارید؟
  •  آیا شما نیاز به ترمیم لثه برای قرار دادن روکش‌ها دارید؟
  •  زمان مورد نیاز در فرآیند درمان و مدت‌زمان قرار دادن ونیر چقدر است؟
  •  هزینه تخمین زده شده چقدر است؟
  •  آیا دندان‌های دیگری دارید که قبل از قرار دادن ونیرها باید به آن‌ها رسیدگی کنید؟

انتخاب رنگ مناسب برای وینرها مرحله‌ای هیجان‌انگیز برای بیمار و همچنین دندانپزشک است. رنگ متناسب با دندان‌های فرد می‌تواند ظاهر طبیعی به دندان‌های او بدهد که تأثیری ماندگار بر روی نتیجه روکش دارد. برخی از معیارهایی که باید در هنگام انتخاب رنگ مناسب در نظر گرفته شوند در ادامه بیان می‌شود.

انتخاب بهترین رنگ برای داشتن ظاهری طبیعی


اگرچه بسیاری از بیماران ونیرهایی که سفیدتر از دندان خود هستند انتخاب می‌کنند، رنگ ونیر لامینت روشنی که با توجه به رنگ پوست و ظاهر انتخاب‌شده باشد، جذاب‌تر و طبیعی‌تر از رنگ دندانی است که به‌صورت تصادفی انتخاب شود. همچنین برخی از دندانپزشکان بر این باورند که رنگ روشن‌تر متناسب با سفیدی چشم طبیعی‌تر است. سن داوطلب ونیر و رنگ دندان‌های اطراف نیز از عوامل مهم است که باید در هنگام انتخاب رنگ مناسب برای ظاهری طبیعی و بی‌عیب و نقص مورد توجه قرار گیرد. شفافیت دندان طبیعی متغیر است به‌طوری که قسمت پایه آن تیره‌تر و مات‌تر است و قسمت بالایی روشن‌تر و شفاف‌تر است.

برخی از دستورالعمل‌ها و راهنماهای انتخاب رنگ ونیر لامینت لایه‌بندی طبیعی دندان‌ها را بهتر و به‌صورت طبقه‌بندی اصولی نشان می‌دهند. هنگام انتخاب رنگ ونیر لامینت انتخاب رنگ ونیر مناسب، هر رنگ باید روی دندان قرار داده شود دقیقاً مانند کاری که هنگام انتخاب رژ لب و یا لباس انجام می‌دهید. انتخاب رنگ ونیر لمینت دندان مناسب باید در ابتدای نصب ونیر و در 5 ثانیه انجام شود تا از خستگی چشم جلوگیری شود. دندان نیش بهترین دندان برای مطابقت رنگ است. دندانپزشک می‌تواند عکسی از دندان طبیعی همراه با رنگ انتخاب‌شده ونیر را برای ارزیابی بهتر رنگ به تکنسین ارسال کند. روش دیگری که توسط بسیاری از دندانپزشکان دنبال می‌شود این است که برای ارزیابی بهتر رنگ انتخاب‌ شده را برای یک هفته به‌طور موقت روی دندان قرار دهید و رضایت بیمار را بررسی می‌کنند.

مزایای ونیر نسبت به سفید کردن


اگرچه برای ایجاد رنگ مطلوب می‌توان از ونیرها و سفیدکننده‌ها استفاده کرد، اما سفید کردن دندان‌ها روش موقتی‌تر نسبت به ونیرها است. روش سفید کردن باید هرسال تکرار شود در حالی که ونیر زمانی که انجام می‌شود می‌تواند برای 10 تا 20 سال بدون تغییر و نیاز به ترمیم باقی بماند. ونیر هنگام غذا خوردن لکه نمی‌اندازد و بنابراین رنگ آن طولانی‌تر از سفید کردن دندان است. برای دندان‌هایی که لکه‌های مزمن دارند، کج هستند و ردیف نیستند نمی‌توان از روش سفید کردن دندان استفاده کرد. ونیرها می‌توانند نه‌تنها برای زیبایی رنگ دندان بلکه جهت رفع کجی دندان‌ها هم استفاده شود و اثرات پایدار داشته باشد.

ونیر سرامیکی


عمده‌ترین تفاوت بین ونیر سرامیکی و کامپوزیتی در استحکام و طول عمر آن‌ها است. ونیر سرامیکی با وجود نازک بودن استحکام زیادی دارد و ظاهری نیمه ‌شفاف و شبیه به دندان طبیعی ایجاد می‌کند. اگرچه رنگ و نوع ونیر استفاده‌ شده نیز می‌تواند تأثیر زیادی بر روی نتیجه نهایی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *