Dencare

انواع روکش دندان و بریج(روکش زیرکونیا): مراحل، قیمت،مزایا و عوارض

photo_2017-05-07_16-11-01

اگر می‌خواهید وقتی لبخند می‌زنید، با شکوه به نظر برید، باید بر روی دندانی که قسمتی ازآن در اثر پوسیدگی یا هر دلیل دیگری از بین رفته است روکش دندان قرار دهید تا شکل و اندازه نرمال دندان را حفظ کنید. استفاده از روکش دندان  و یا بریج دندان سبب می‌شود که دندان شما استحکام بیشتری پیدا کند و طرح لبخند بهتری داشته باشد.دو مورد از کارهایی که برای اصلاح و طراحی لبخند انجام می شود تصحیح لبخند لثه ای و افزایش طول تاج دندان و همچنین درمان تغییر رنگ لثه به منظور داشتن لثه هایی زیبا و صورتی رنگ است. با تقبل قیمت اصلاح لبخند لثه ای  و جراحی لثه با لیزر برای تصحیح لبخند لثه ای و طرح لبخند برای دندان های قدامی انجام می شود.

پروتز دندان به دو دسته پروتز ثابت و پروتز متحرک تقسیم می شوند که روکش دندان در بین اغلب افراد جامعه با عنوان پروتز ثابت نامیده می شود.

یک روکش دندان به استحکام دندانی که قسمت زیادی از آن پر شده است و دندان کافی برای نگه داشتن مواد پر کردگی ندارد، کمک می‌کند. از مواد مختلفی برای پر کردن دندان می‌توان استفاده کرد. در این مقاله، آمالگام و کامپوزیت رزین، بعنوان دو مورد از رایج‌ترین این مواد، معرفی خواهند شد.

روکش‌ها همچنین به اتصال پل دندان، ترمیم دندانی که پیش از این شکسته است و محافظت از دندان های عصب کشی شده کمک می‌کنند. قرار دادن روکش روشی خوب برای ترمیم دندان و پوشش دندان هایی که شکل نامناسبی دارند، می باشد. روکش همچنین برای پوشاندن ایمپلنت دندان(کاشت دندان) نیز استفاده می‌شود.کاشت دندان غالباً بهترین روش برای جایگزینی دندان از دست رفته است و در زیبایی لبخند تاثیر دارد.

بهبود ظاهر

ارتودنسی نیز بر زیبایی لبخند تاثیر دارد و گاهی دو درمان ارتودنسی و ایمپلنت برای زیباتر کردن لبخند در کنار هم استفاده میشود. انجام روکش دندان قبل از ارتودنسی هیچ مانعی درمورد نصب ارتودنسی ایجاد نمی کند. لمینت زیبایی یا ونیر دندان یک روش دندان پزشکی زیبایی است که در آن یک پوسته یا لایه به رنگ دندان از جنس پرسلاین یا ونیر کامپوزیت (فیسینگ) دندان، چینی و سرامیکی بر روی سطح دندان های شما قرار می گیرد.

به این ترتیب مشکلات ظاهری مینای دندان، دندان های نا منظم یا فواصل موجود بین دندان ها،انجام ارتودنسی، تغییر رنگ، بریدگی و ترک خوردگی دندان ها و افزایش طول تاج دندانها  اصلاح شوند همچنین روکش دندان عصب کشی شده  از حساسیت دندانی جلوگیری میکند .همچنین میتوان از روکش دندان برای سفید کردن دندان بهره برد .اگر در شش ماه گذشته از روکش دندان قبل از ارتودنسی استفاده کرده باشید باید متخصص ارتودنسی خود را در جریان بگذارید. به این ترتیب در صورتی که مشکلی در حین معاینات تشخیص داده شود، می‌توان پیش از سیم‌کشی دندان‌ها، آنها را برطرف کرد، هر چند هر فردی دارای مشکلات دندانی مختلفی است.

[sv slug=”alert”]در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌ نژاد انواع روکش‌ های دندان شامل لومینیرز،لمینیت،لیتیوم و زیرکونیوم با ظاهری کاملا طبیعی و دوام و ماندگاری بالا ساخته می شود. بیماران هنگام استفاده از این روکش ها هیچگونه درد و ناراحتی را حس نخواهند کرد.[sv slug=”alert1″]

image_2017-12-10_15-26-02

بریج و روکش دندان چیست؟

implante-dentário-637x365

روکش دندان یک سرپوش به شکل دندان است که روی دندان قرار می‌گیرد و روی آن را می‌پوشاند تا دندانپزشک شکل، اندازه، استحکام و ظاهر آن را بهبود بخشد. روکش ها و اکثر بریج های دندان، پروتزهای ثابتی هستند که، برخلاف پروتزهای متحرک مثل دندان مصنوعی (که می‌توانید آن‌ها را جدا کرده و هر روز تمیز کنید)، روی سطح ایمپلنت دندان یا دندان چسبانده می شود و تنها دندان پزشک می‌تواند آن‌ها را جدا کند.از انواع مختلف بریج های دندان باتوجه به نیاز بیمار و تشخیص پزشک می توان استفاده کرد.

از جمله معایب بریج دندان  نگهداری آنها میباشد ، بریج دندان کودکان و بزرگسالان مستلزم مراقبت و نگهداری اضافه از جمله تمیز کردن زیر پونتیک می‌باشند. بیمارانی که از بریج‌های ثابت استفاده می‌کنند همچنان باید برای معاینات منظم به دندانپزشک مراجعه کنند تا از یکپارچگی ساختار پل دندانی مطمئن شده و وضعیت دندان‌های تکیه‌گاه بررسی شوند.

انواع روکش ها

بیماران دارای مشکل دندان در هنگام استفاده از روکش دندان انتخاب‌های زیادی دارند. در این حالت روکش مناسب بستگی به هزینه و قیمت، نیازهای درمانی، و تمایلات شما برای زیبایی دندان و اصلاح طرح لبخند دارد. بعضی از انواع روکش های دندان شامل موارد زیر می شوند:

لومینیرز

جدیدترین روکش دندان پزشکی زیبایی مربوط به روکش های بسیار نازک می باشد و معمولاً بدون استفاده از مواد بی حسی بکار می رود لومینیرز نام دارد . این روش درمانی به واسطه نوآوری های جدید ایجاد شده در مواد ساخت دندان، امکان پذیر شده است. لومینیرز یک روش زیبایی برای دندان هایی است که دارای لک هستند و خراشیده شده، تغییر رنگ داده یا به نحو نامناسب در دهان قرار گرفته اند. از این روش درمانی همچنین می توان برای ترمیم روکش ها و پل های قدیمی دندان استفاده کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد  لومینیرز دندان بر روی کلیک کنید

لمینت

لمینت دندان یک لایه نازک از پرسلاین است که برای روکش کردن دندان های جلوی دهان به منظور درمان زردی دندان مورد استفاده قرار می گیرد. روکش لامینت دندان یا ونیر یک نوع خاص از دندانپزشکی زیبایی است که در آن یک پوسته یا لایه به رنگ دندان از جنس پرسلاین یا کامپوزیت بر روی سطح خارجی دندان‌ها قرار داده می‌شود. امروزه روکش لامینت یا ونیر به خاطر ساده بودن و قابلیت استفاده در شرایط مختلف، به سرعت به یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان برای افزایش زیبایی طرح لبخند افراد تبدیل شده است.

جهت آشنایی بیشتر با لمینت دندان بر روی لینک کلیک کنید

لیتیوم

سرامیک های شیشه ای در گروه ساختارهای کریستالی و یا لیتیوم دی سیلیکات طبقه بندی می گردند که برای مثال از مواد کوارتز، لیتیوم دی اکسید، اکسید فسفر، آلومینا، اکسید پتاسیم، و سایر اجزای مانند آن ساخته می شوند. بطور کلی، این ترکیب می تواند مقاومت زیادی در بین سرامیک های شیشه ای به خاطر انبساط گرمایی کم آن در زمان ساخت داشته باشد. این نوع از سرامیک های شیشه ای مقاوم را می توان با استفاده از تکنیک های جدید شناخته شده یا روش های جدید پردازش CAD/CAM تولید کرد.

از نظر متخصصین کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد ، لیتیوم دی سیلیکات، زیبایی زیادی دارد و با استفاده از مواد دارای مقاومت بالا ساخته می شود که امکان چسباندن یا اتصال آن به ساختار هدف به سادگی وجود دارد. هنگامی که با ترکیب مواد متفاوت برخورد می کنیم، لیتیوم دی سیلیکات می تواند یک راهکار منحصر به فرد  برای طرح لبخند باشد که توانایی ارائه ترمیم های کاملاً زیبا با مواد سرامیکی قوی بدون تغییر رنگ لثه به افراد را دارد و می تواند مشکلات مربوط به استفاده از دو ماده متفاوت در ترمیم های دندان پزشکی را بر طرف کند.

روکش زیرکونیا

image_2017-12-10_15-26-08

روکش دندان ساخته شده از زیرکونیوم (زیرکونیا) ظاهر و ساختار یک دندان طبیعی را شبیه سازی می‌کند، اما به سادگی روکش‌های ساخته شده از پرسلاین یا سرامیک شکسته نمی‌شوند. بسیاری از دستگاه‌های دیجیتال می‌توانند این روکش را در طول یک روز بسازند.

امروزه پیشرفته‌ترین روکش‌های دندانی در دنیا روکش‌های نشکن و مقاوم زیر کونیوم بوده که یک لایه سفید رنگ از عنصر زیرکونیوم اکسید (Zirconium Oxide) میزان استحکام دندان هنگام جویدن را تا 1200 مگا پاسکال بالا می‌برد. سازگاری بسیار بالای روکش‌های زیرکونیا با بافت زنده و سازگاری بیولوژیکی آن با مخاط دهان و نمای منحصر به فرد و کاملا طبیعی این روکش ها باعث شده که به عنوان بهترین روکش دندان شناخته شوند.

[sv slug=”alert”]در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی‌نژاد روکش‌های زیرکونیا به وسیله دستگاه تمام کامپیوتری Cad/Cam ساخته می شود، این روکش ها ظاهر کاملا طبیعی داشته و دوام و ماندگاری بالایی دارند، از این رو علاوه بر ظاهر زیبا و کاملا طبیعی، اختلالی در جویدن غذا به وجود نمی آورند.[sv slug=”alert1″]

سایر روکش

دو نوع روکش وجود دارد که شامل روکش با ترکیب پرسلاین و فلز یا روکش طلا می باشد. پرسلاین ترکیب شده با روکش فلزی یا PFM بطور مختصر از یک مجموعه روکش های تثبیت شده با یک پایه فلزی تشکیل شده است. مشکل این نوع روکش در امکان دیده شدن پایه فلزی اطراف لثه ها است که به همین خاطر بعضی افراد ترجیح می دهند از این نوع روکش استفاده نکنند. این شرایط هنگامی که لثه ها دچار عقب رفتگی باشد بیشتر به چشم می خورد. انتخاب جایگزین برای حل این مشکل استفاده از روکش های تمام سرامیکی است.

پرسلاین ترکیب شده با روکش فلزی با جزئیات بیشتر در بخش روکش های سرامیکی فلزی بررسی می شوند. روکش های از جنس طلا به میزان روکش های تمام سرامیکی برای اهداف زیبایی استفاده نمی شوند. اما استفاده از این روکش ها در شرایط خاص همچون برای افرادی که فشار جویدن آنها قوی است یا گرایش به سایش دندان ها به یکدیگر (دندان قروچه) دارند، مفید است.

این نوع روکش ها قوی و ماندگار هستند و طول عمر آنها طولانی تر از روکش های تمام سرامیکی یا روکش های پرسلاین ترکیب شده با فلز است. بنابراین هنگام انتخاب روکش باید به این نوع خاص از روکش ها توجه خاص شود.

از دیگر انواع روکشها می توان به سرامیک با پایه فلز و رزین اشاره نمود.

روش و مراحل

c460x279

چگونه یک روکش زیبایی بر روی دندان قرار می گیرد؟

این روش درمانی تحت بی حسی موضعی انجام می شود. این درمان شامل دو مرحله است که بسیار مشابه روش درمانی روکش است. مراحل روکش دندان  به شرح زیر است:

مرحله اول:

در این مرحله از مراحل روکش دندان دندان پزشک، دندان شما را برای روکش کردن آماده می کند. برای این کار دندان را قبل از تغییر شکل آن با استفاده از یک دریل کوچک تمیز می کند. ایده اصلی انجام این کار اطمینان از این موضوع است که دندان شما در شرایط مناسب برای درمان قرار دارد و امکان قرار دادن روکش بر روی آن وجود دارد. علاوه بر این لازم است اندازه و ظاهر دندان با روکش آن در این مرحله هماهنگی داشته باشد.

در ادامه دندان پزشک یک الگو از دندان های شما تهیه کرده و برای آزمایشگاه جهت ساخت قالب ارسال می کند. از این قالب برای ساخت روکش دندان استفاده می شود. در این زمان ممکن است از شما خواسته شود از یک روکش موقت دندان تا زمان آماده شدن روکش نهایی استفاده کنید.

مرحله دو:

در این مرحله روکش جدید ساخته شده بر روی دندان شما قرار داده می شود. دندان پزشک در این مرحله سطح دندان را با اسید خراش می دهد تا بتواند یک سطح زبر بر روی آن ایجاد کند. انجام این کار باعث می شود روکش دندان بطور محکم به دندان بچسبد. دندان پزشک در ادامه روکش را بر روی دندان شما قرار می دهد و از شما می خواهد مناسب بودن آن را قبل از چسباندن روکشها به دندان بررسی کنید.

به هر حال مراحل فوق فقط برای روکش کردن یک دندان استفاده می شود. به این ترتیب اگر شما به دنبال روکش کردن چند دندان خود هستید، لازم است این روش درمانی بر روی هر یک از دندان ها مطابق مراحل فوق در چند جلسه درمانی انجام شود.

مراقبت و نگهداری

Tips-for-dental-car

پس از این که روکش دائمی قرار داده شد، دندان پزشک اطلاعاتی در مورد مراقبت و نگهداری از روکشهای دندان به شما می دهد. به طور کلی، حفظ بهداشت دهان و دندان با روزی دو مرتبه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن یا استفاده روزانه از تمیز کننده‌های بین دندانی (مسواک‌ها مخصوص و خلال دندان) توصیه می‌شود. این کارها باعث جدا شدن پلاک از جایی می‌شود که روکش به لثه می‌رسد و به جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه کمک می‌کند.

از جویدن غذاهای سفت، یخ یا دیگر مواد خوردنی سفت خودداری کنید، زیرا این کار به روکشهای دندان شما آسیب وارد می‌کند. همچنین باید از جویدن ناخن‌های دست و دندان قروچه رفتن خودداری کنید، زیرا انجام این کارها باعث می‌شود که طول عمر و دوام روکش دندان شما کاهش پیدا کند. در صورتی که بر حسب عادت دندان قروچه بروید، دندان پزشک محافظ دندان شبانه را برای محافظت از روکش‌ها در هنگام خواب توصیه می‌کند. عمر متوسط روکشهای معمولی بین هشت تا ده سال است، پس از آن می توان اقدام به تعویض روکشهای دندان نمود.

فواید و عوارض

مهم‌ترین مزیت روکشهای دندان حفظ ساختار دندان در برابر شکستگی و نیز حفظ سلامت بافت‌های اطراف دندان و زیبایی آن شده است. روکش کردن دندان معمولا بدون عوارض است، اما از جمله عوارض روکشهای دندان گاهی ممکن چسب روکش در بیاید که شما در این حالت باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا آن را دوباره در جای خود قرار دهد. روکشی کردن دندان معمولا بدون درد دندان است.

قیمت و هزینه

هزینه و قیمت روکش دندان به نوع روکش و مواد مورد استفاده بستگی دارد. بهتر است قبل از هر روش درمانی مرتبط با دندان، نرخ و هزینه های احتمالی آن را از کلینیک مورد نظرتان جویا شوید. انتخاب انواع روکش دندان لیتیوم، لومینیرز، زیرکونیوم و… همچنین مسائل مربوط به زیبایی دندان بر روی هزینه و قیمت روکشهای دندان تاثیر گذار است. همچنین مسائل مربوط به زیبایی دندان بر روی هزینه و قیمت روکشهای دندان تاثیر گذار است.

هزینه روکشهای دندان پس از معاینه اولیه در کلینیک ما به اطلاع شما خواهد رسید. معمولا هزینه سفید کردن دندان در افراد متفاوت است. بنابراین نمی‌توان قیمت سفید کردن دندان را بطور دقیق تخمین زد. برای آگاهی از  هزينه سفيد كردن دندان با ليزر می توانید به کلینیک مراجعه کنید. مقدار هزینه بلچینگ دندان پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید. قیمت سفید کردن دندان از پزشکی به پزشک دیگر متفاوت است.

عامل‌های تعیین کننده هزینه بریج دندان نوع بریج ماده یا مواد به کار برده شده در ساخت بریج دندان تعداد یونیت‌ها محل بریج در دهان وضعیت دندان پایه/ کناری آزمایش‌ها/ اسکن‌های لازم هزینه زندگی در ناحیه جغرافیایی تجربه دندانپزشک پوشش بیمه طرف قرارداد و امکان بازپرداخت قیمت بریج دندان توسط بیمه میباشد . 

نتیجه گیری

[sv slug=”alert”]روکش دندان علاوه بر جنبه های زیبایی، جنبه های درمانی مانند استحکام، جایگزینی و جلوگیری از شکستگی دندان را نیز شامل می شوند. انواع مختلفی از روکشهای دندان وجود دارد که دندانپزشک با توجه به تمایل بیمار در مورد زیبایی دندان، محل قرارگیری دندان و نیاز درمانی بیمار بهترین روکشهای دندان را برای وی توصیه خواهد کرد.

طریقه و چگونگی روکشی کردن دندان همانطور که در مقاله شرح داده شد، راحت و بدون درد است. به علاوه بیمار می تواند با استفاده از روش های جدید روکشی کردن دندان می تواند تا حد زیادی ضخامت دندان شکسته یا ترمیم شده خود را حفظ کند. تا کنون هیچگونه عوارض و ضرری برای روکشی کردن دندان گزارش نشده است.[sv slug=”alert1″]

10 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید.من دندونان یک درمیان افتادن بنظر شما باید چکار کنم بریچ برام جواب میده

  1. سلام دوست عزیز
   اگر دندانهای باقی مانده سالم هستند بهترین گزینه ایمپلنت است
   اما اگر که این دندانها خود نیاز به روکش دارند بریج دندان راه حل خوبی است

  2. سلام خسته نباشین دوتا دندون هام فک بالا مشکل داشت رفتم دکتر درش آورده بعد اعصاب کشی نمود بعد یه روکش ساخت بعد چسب نمود الان خراب شده باید چی کار کنم ممنون

   1. سلام . بدون معاینه و رادیوگرافی نمی توان نظر داد . در صورت تمایل رادیوگرافی از این دندانها زا به واتساپ کلینیک ارسال نمایید و از آن طریق در تماس باشید

  1. سلام دوست عزیز روکش دندان انواع مختلفی دارد و بسته به نوعی که برای شما مناسب است هزینه ها متفاوت می باشند . اعلام هزینه پس از معاینه شما امکانپذیر است

 2. مهدی دالوند هستم..دندان های ۶ و ۷ بالا سمت‌چپ‌بنده پست کور شده….چه نوع پروتزی استفاده کنم ۱-زیرکونیا یا pms …کدوم مناسب تره سن بنده ۶۳ سال.‌ممنونم

  1. PFM برای این حالت شما مناسب تر است ولی برای نظر قطعی لازم است که معاینه حضوری شوید

 3. سلام خسته نباشید وقت بخیر من دندان جلو شکسته بخواید هم عصب کشی کنید هم روکش هزینش چقدر میشه؟

 4. سلام بنده ۲۹ واحد دندانم روکش میخواد ۵ تا کامپوزیت ۴۵سالمه به نظر شما psmخوبه یا زیرکونیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *