Dencare

انواع محافظ دهان (نایت گارد و محافظ دندان وزشی)؛ مزایا و هزینه

ga

گارد دهان معمولاً دندان‌های بالایی را می‌پوشاند و به منظور جلوگیری از بریده شدن لب‌ها و سایر آسیب‌ها به دهان توسط دندان‌های شکسته طراحی شده‌اند. در صورت استفاده از بریس یا سایر ابزار ثابت ارتودنسی(مانند پل دندانی) در فک پایین، ممکن است دندانپزشک استفاده از محافظ دندان برای این دندان‌ها را نیز توصیه نماید.

نایت گارد و محافظ دندان و دهان هر دو یک چیز می‌باشند: وسیله‌ای که بر روی دندان‌ها گذاشته می‌شود و از آنها در برابر ضربه به سر و صورت محافظت می‌نماید.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر درباره‌ی نگهداری از نایت گارد دندان کودکان و بزرگسالان یا انواع مختلف این محافظ‌های دهانی، دندانپزشکان ما می‌توانند شما را راهنمایی کنند.شما می‌توانید برای مشاوره یا رزرور نوبت با شماره‌های 02122027384 و 02122023658 تماس حاصل فرمایید.

محافظ دهان


گاردهای دهانی پوشش‌های انعطاف‌پذیری هستند که بصورت سفارشی تهیه شده و برای محافظت از دندان‌ها و بدون اثر گذاشتن بر نفس کشیدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. گارد دهان معمولاً فقط دندان‌های بالایی را پوشش می‌دهد اما برخی نیز به منظور استفاده برای فک پایین طراحی می‌شوند. گاردهای دهانی برای هنگام خواب نیز وجود دارند که در طول شب از دندان‌ها محافظت می‌کنند.

جنس محافظ دندان


تمام انواع گاردهای دهانی باید انعطاف‌پذیر، مقاوم در برابر پارگی و راحت باشند. همچنین باید بطور مناسب در جای خود قرار بگیرند و بر نحوه‌ی گفتار و نفس کشیدن تاثیر نگذارندنایت گارد دندان کودکان نیز باید دارای این ویژیگی‌ها باشد. سه نوع گارد دهانی عبارتند از:

محافظ دهانی سفارشی

gard

این گاردها در مطب دندانپزشک یا یک آزمایشگاه دندانپزشکی حرفه‌ای بصورت اختصاصی طراحی و ساخته می‌شوند. جای تعجب نیست که این گاردها به بهترین و راحت‌ترین شکل در دهان قرار گرفته و بهترین محافظ دندان هستند. دندانپزشک قالب دندان‌های شما را برداشت می‌کند و سپس گارد دهان را بر روی مدل دندان‌ها می‌سازد. از آنجایی که این گاردها راحت‌تر می‌باشند، اکثر ورزشکاران این نوع گاردهای سفارشی را ترجیح می‌دهند. هرچند هزینه‌ی آنها از سایر گاردها بیشتر است.

گاردهای بویل اند بایت (بجوشان و گاز بگیر)

gard1

این نوع محافظ‌ها به شکل پیش‌ساخته هستند که با جوشاندن آنها در آب تغییر شکل داده شده، و سپس با گاز زدن پلاستیک گرم بر روی دندان‌ها تنظیم می‌گردند. این گاردها را می‌توان در بسیاری از فروشگا‌ه‌های لوازم ورزشی تهیه کرد و ممکن است نسبت به محافظ‌های استاک بهتر در دهان قرار بگیرند. برای استفاده‌ی صحیح و قرارگیری مناسب این گاردها در دهان باید به دقت از دستورالعمل‌های ارائه شده همراه با آنها پیروی کرد.

محافظ دهانی استاک

این محافظ‌ها ارزان بوده و به صورت پیش‌ساخته موجود می‌باشند. متاسفانه این گاردها اغلب بطور مناسب در دهان قرار نمی‌گیرند و ممکن است بزرگ و حجیم باشند و در نفس کشیدن و حرف زدن نیز مشکل ایجاد نمایند.

انواع مختلف محافظ دهان


محافظ دهانی برای جلوگیری از مکیدن انگشت

gard2

اگر فرزند شما عادت مکیدن انگشت خود را داشته باشد و این عادت تا بعد از سه سالگی نیز ادامه داشته باشد و در متوقف کردن آن ناموفق بوده‌اید، می‌توانید درمان با ابزار مخصوصی مانند محافظ‌های ثابت کام یا نوع جداشدنی آن را مد نظر قرار دهید. این محافظ برای زمان خواب نمی‌باشد بلکه یک وسیله‌ی فلزی کوچک است که در داخل دهان و متصل به دندان‌های بالایی قرار می‌گیرد.

گاردهای دهانی ورزشی

gard3

اصلی‌ترین و متداول‌ترین مورد استفاده‌ی گاردهای دهانی کودکان، هنگام فعالیت‌های ورزشی است. گاردهای دهانی برای ورزش به منظور محافظت از دندان‌ها در هنگام ورزش‌هایی چون هنرهای رزمی، بوکس و فوتبال مورد استفاده قرار می‌گیرند.علاقه‌مندان به ورزش‌های تناسب اندام و ورزشکاران سایر ورزش‌ها نیز از این نوع گاردها برای جلوگیری از کوبیده شدن یا گاز گرفتن لب‌های خود توسط دندان‌ها و نیز بهبود ظاهر خود استفاده می‌نمایند. گاردهای دهانی ورزشی بیشتر در انواع استاک و بویل اند بایت موجود می‌باشند. این نوع گاردها را می‌توان در فروشگاه‌های لوازم ورزشی تهیه کرد. هر چند این محافظ‌ها ممکن است نامتناسب با دهان، ناراحت‌کننده یا بسیار بزرگ باشند. تهیه گاردهای سفارشی می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

گاردهای دهانی برای زمان خواب

gard5

بطور معمول از دو نوع محافظ دهانی برای زمان خواب صحبت می‌شود که یک نوع آن به افراد در صورت خروپف کردن یا داشتن مشکل تنفسی در هنگام خواب کمک می‌کند و نوع دیگر نیز برای محافظت از دندان‌ها در برابر ساییده شدن غیر ارادی آنها روی یکدیگر استفاده می‌شود.

گاردهای دهانی جهت خروپف

خروپف زمانی رخ می‌دهد که راه‌های هوایی بسته شده و موجب ارتعاش می‌گردند. نایت گارد دندان برای خروپف موجب باز شدن مسیر جریان هوا شده و به کاهش این ارتعاشات و در نتیجه از بین رفتن خروپف کمک می‌کنند. این گاردها فک پایینی را کمی به طرف جلو هدایت کرده و انتهای مسیر هوایی بازتر می‌شود. بهترین نوع این محافظ‌ها بصورت سفارشی ساخته می‌شوند زیرا متناسب با ابعاد دهان شما بوده و بطور دقیق میزان صحیح بازشدگی راه‌های هوایی را تنظیم می‌کنند.

گاردهای دهانی جهت جلوگیری از دندان قروچه

این نوع گاردها تحت عنوان نایت گاردنیز شناخته می‌شوند و معمولاً بر روی دندان‌های پایینی قرار می‌گیرند و از ساییده شدن غیر ارادی دندان‌ها روی همدیگر در هنگام خواب جلوگیری می‌کنند. این امر می‌تواند به کاهش نیاز به ابزار ارتودنسی دندان و کم شدن مشکلات دندان‌ها به علت ساییده شدن کمک کند. همچنین موجب کاهش درد عضلات و سردردهای مرتبط با درد فک که در اثر دندان قروچه ایجاد می‌شود، می‌گردد. محافظ‌های دهانی برای جلوگیری از دندان سایش دندان‌ها و درمان دندان قروچه بصورت پیش ساخته در فروشگاه‌ها نیز وجود دارند، با این حال بهترین نتایج با استفاده از گاردهای دهانی سفارشی حاصل می‌شوند زیرا انواعی که بصورت انبوه تولید می‌شوند نمی‌توانند بطور دقیق و متناسب در داخل دهان جای بگیرند.

مزایای محافظ دهان


مزیت اصلی گاردهای دهانی محافظت از دندان‌ها، براکت‌ها و سایر ابزارهای به کار رفته در دهان مانند دندان مصنوعی ثابت در برابر ضربه و آسیب‌دیدگی می‌باشد. این آسیب ممکن است از طرف یک منبع خارجی مانند برخورد در هنگام فعالیت‌های ورزشی باشد و یا توسط خود شخص ایجاد شود مانند مواردی که فرد بطور ارادی یا غیر ارادی دندان قروچه می‌کند. مزیت دیگر این محافظ‌ها این است که افراد با سنین مختلف می‌توانند از آنها استفاده کننده و نوع سفارشی آنها نیز به بهترین و راحت‌ترین شکل در داخل دهان قرار می‌گیرند.

مراقبت از محافظ دهان


gard6

مراقبت و نگهداری از گاردهای دهان باید به صورت مناسب انجام شود. محافظ دهان باید پس از هر بار استفاده تمیز شود. می‌توان از محلول آب و صابون خنک یا دهان‌شویه برای تمیز کردن آنها استفاده کرد. همچنین گاردها باید بطور منظم برای وجود حفره‌ها یا ترک‌ها کنترل شوند. محافظ دهان کودکان و بزرگسالان باید همراه با یک محفظه‌ی محکم سوراخ‌دار باشد و در هنگام عدم استفاده در داخل آن نگهداری شود.

میزان ماندگاری محافظ دندان


در حالت مناسب گاردهای دهانی باید در هر فصل یک بار تعویض شوند زیرا در طول زمان دچار فرسایش می‌شوند و تاثیر آنها نیز کمتر می‌گردد. تعویض آنها بویژه برای نوجوانان مهم است زیرا دهان آنها بطور مرتب بزرگ شده و دندان‌ها تا زمان بلوغ کامل رشد می‌کنند. بسیاری از ورزشکارانی که چندین ورزش را انجام می‌دهند در هر دوره‌ی چک‌آپ شش ماهه دندان‌های خود معمولاً یک محافظ دهان جدید دریافت می‌کنند.

هزینه


برای قالب‌گیری و تهیه‌ی گارد دهان نیاز به چندین ویزیت می‌باشد. از این رو نیاز به صرف زمان نسبتاً زیادی است و در نتیجه هزینه‌ی آن در شرایط مختلف متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از قیمت ارتودنسی ثابت و متحرک هم باید با پزشک مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.