Dencare

ارتودنسی با اینویزیلاین یا بریس های شفاف

INVISILIGN

اینویزیلاین یکی از روش‌های درمان ارتودنسی است که می‌تواند از طریق مجموعه‌ای از بریس‌های نامرئی، متحرک و راحت که تقریبا هیچ کس نمی‌تواند متوجه استفاده از آن شود، لبخندی صاف به شما هدیه دهد. بریس‌های اینویزیلاین برای تمیز کردن و تغییر یافتن به مجموعه جدید با حرکت دندان‌ها و صاف شدن آنها در طول زمان قابل جابجایی هستند. مزیت دیگر این است که، اینویزیلاین می‌تواند با دستگاه‌های سفید کننده دندان در خانه و یک شبه نیز استفاده شود.

اینویزیلاین چیست؟


اینویزیلاین یک روش درمانی جایگزین برای صاف کردن دندان‌ها با استفاده از یک سری سفارشی از الاینرها است که به طور خاص برای شما طراحی و نصب می‌شوند. این بریس‌ها از پلاستیک نرم، راحت و تقریبا نامرئی ساخته شده که روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد. با استفاده از الاینرها و براساس حرکات دقیقی که دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی‌ برای شما برنامه‌ریزی می‌کند، به تدریج و به آرامی دندان‌هایتان را به مکان مناسب حرکت می‌دهید. هیچ براکت فلزی برای اتصال و هیچ سیمی برای سفت کردن وجود ندارد. مجموعه جدیدی از الاینرها هر دو هفته یا بیشتر ساخته می‌شود و شما از آنها استفاده می‌کنید و مراجعات منظم با متخصص ارتودنسی خود خواهید داشت.

اینویزیلاین نوجوانان چیست؟


اینویزیلاین نوجوانان مانند روش اینویزیلاین استاندارد و با استفاده از مجموعه‌ای از الاینرهای سفارشی کار می‌کند، با درک این موضوع که دندان‌های ما در نوجوانانی ممکن است متفاوت و در بعضی موارد سریع‌تر به درمان پاسخ دهند. اینویزیلاین نوجوانان می‌تواند یک جایگزین مناسب برای درمان با بریس‌ های معمول باشد. بعضی از نوجوانان اینویزیلاین را به این دلیل ترجیح می‌دهند که می‌توان برای غذا خوردن، ورزش و سایر شرایط برداشته شود و همچنین تقریبا برای دیگران غیر قابل مشاهده است.

مزایا


اینویزیلاین ممکن است گزینه درمانی برای اصلاح موارد خفیف زیر باشد:

  • شلوغی دندان‌ها: هنگامی که کمبود فضای کافی در فک باعث تغییر مکان دندان‌ها می‌شود و با یکدیگر هم‌پوشانی پیدا می‌کنند.
  • فاصله بین دندان‌ها: فاصله های خفیف بین دندان‌ها می‌تواند ناشی از رشد فک یا به علت تغییر مکان یک یا چند دندان باشد.
  • اوربایت: زمانی که دندان‌های بالا از دندان‌های پایین جلو می‌زنند.
  • آندربایت: زمانی که دندان‌های پایین جلوتر از دندان‌های بالا باشند.
  • کراس بایت: هنگامی که دندان‌های فک بالا و پایین به درستی روی هم قرار نگیرند.
  • اپن بایت: وقتی که دندان‌ها مقابل نمی‌توانند با یکدیگر تماس داشته باشند.

مراحل درمان


فرایند درمان اینویزیلاین شامل یک برنامه درمان سفارشی است که توسط متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک مجرب طراحی می‌شود. در مراجعات بعدی، متخصص دندانپزشکی عکس، اشعه ایکس و تصاویری از دندان‌هایتان می‌گیرد که شامل عکس‌های قبل، برای پیگیری پیشرفت در طول درمان خود خواهد بود.

مجموعه ای از الاینرهای سفارشی در آزمایشگاهای نویزیلاین برای شما تهیه خواهد شد. هنگامی که به مطب مراجعه می‌کنید، برای اطمینان از متناسب بودن آن‌ها، روی دندان‌هایتان امتحان می‌شود. الاینرها از پلاستیک بدون BPA ساخته شده‌اند. بریس‌های اینویزیلاین قابل برداشتن هستند، اما توصیه می‌شود که برای نتایج مطلوب، 20-22 ساعت در روز استفاده شوند، و دو بار در روز آنها را برداشته و دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

هر دو تا شش هفته، بسته به مرحله درمانی که در آن هستید و نحوه پیشرفت حرکت دندان‌هایتان، لازم است برای دریافت مجموعه جدید الاینرها به مطب مراجعه کنید. طول درمان شما بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله نوع اصلاح مورد نیاز، سرعت حرکت دندان‌های شما، و اینکه از الاینرهای خود به شیوه توصیه شده استفاده می‌کنید یا خیر.

هنگامی که درمان شما کامل می‌شود، متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک بریس و الاینرها را حذف خواهد کرد. دندانپزشک مجموعه‌ای از عکس‌های بعد از درمان را از شما می‌گیرد و شما می‌توانید لبخند جدید زیبا خود را تحسین کنید! در صورت نیاز مجموعه‌ای از نگهدارنده‌ها برای شما فراهم خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که کار سخت شما و نتایج زیبای بدست آمده تا پایان زندگی طول خواهد کشید.

مواد تشکیل دهنده


الاینرهای اینویزیلاین اکثرا از پلی اورتان متیلن دیفنیل دی ایزوسیانات و 1،6-هگزاندیول تشکیل شده‌اند. معنای واقعی این است که پلیمر یا پلاستیک با گرید پزشکی با برخی مواد افزودنی که خواص مواد را تغییر می‌دهند و آن را شفاف، قوی، نازک و انعطاف پذیر می‌کنند. از آنجا که این ماده ضد آلرژی، بی‌اثر و از لحاظ بیولوژیکی پایدار است، ماده مناسبی برای استفاده در حفره دهان می‌باشد.

تفاوت بین مواد جدید و قدیمی که امروزه برای اینویزیلاین به کار می‌رود

اینویزیلاین‌های جدیدتر دارای مواد شفاف بهتری هستند. در مقایسه با انواع نسل 3 و 4، چرخش و انعطاف پذیری بهتر با اتصالات را فراهم می‌کند. به نظر می‌رسد که دندان‌ها به شکل بهتری قابل پیگیری هستند، بنابراین بیمارانی که از استفاده از الاینر ناراضی هستند، در این شرایط بهبود یافته مشکلات بسیار کمتری دارند. به نظر می‌رسد که اینویزیلاین جدید مورد علاقه بیمار است و این مهم‌ترین مسئله می‌باشد.

تمیز کردن


استفاده از خمیر دندان معمولی با مسواک‌تان خوب است و توصیه می‌شود. محصولات دیگر می‌توانند باعث تغییر رنگ الاینرها شوند، و دندان‌ها کمی زرد به نظر می‌رسند. اما مهم‌تر از همه این است که پس از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. الاینرها مشابه تری بلیچینگ عمل می‌کنند، بنابراین اگر غذا وبزاق با pH  پایین بین دندان‌ها به دام افتاده باشند، دندان‌ها در آن خیسانده می‌شوند.

هزینه


تنها دندانپزشک می‌تواند هزینه دقیق درمان را تعیین کند، زیرا هزینه به نیازهای خاص شما، از جمله میزان مشکلات دندانی، مدت زمان درمان شما و غیره بستگی دارد. گزینه‌های پرداخت و یا تامین هزینه ممکن است در مطب دندانپزشک شما در دسترس باشد. شما می‌توانید درخواست چارت پرداختی که به شما ارائه می‌شود را داشته باشید. همچنین باید از خدمات اضافی برای جلوگیری از هزینه پرداختی بیشتر سوال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *