Dencare

بهترین انواع خمیر دندان (ضد حساسیت، جرم گیر، سفید کننده): مزایا و مضرات

best-khamir1

ممکن است تابه‌حال به انواع خمیر دندان‌های موجود در قفسه‌ها فکر نکرده باشید مگر آنکه دچار مشکل خاصی شده باشید. تهیه یک خمیردندان مناسب برای محافظت از دندان و زیباتر کردن لبخند،مساله‌ای بسیار مهم است.

[sv slug=”alert”]

اگر دندان های حساسی دارید و یا دندان‌هایتان بعد از مسواک زدن کاملا سفید نمی‌شوند تغییر نوع خمیر دندانتان می‌تواند به بهبود این اوضاع کمک کند. همانطور که می‌دانید خمیر دندان‌ها انواع مختلفی دارند که شامل خمیر دندان‌های جرم گیر، ضد حساسیت و سفیدکننده می‌شوند. اگر در انتخاب خمیر دندان مناسب برای دندان‌هایتان مشکل داربد می‌توانید از یک دندانپزشک کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انتخاب خمیر دندان مناسب و یا رزرو نوبت در کلینیک تخصصی دکتر بزرگ می‌توانید با ما از طریق شماره های 02122027384 و 02122023658 تماس حاصل فرمایید

[sv slug=”alert1″]

انواع خمیردندان


خمیردندان ضدپوسیدگی

این خمیردندان ضروری‌ترین نوع خمیردندان است که حاوی فلوراید می‌باشد،خمیردندان مخصوص بزرگسالان حاوی PPM1000 فلوراید است که در خمیردندان مخصوص کودکان مقدار آن حدود PPM500 است. روی جلد آن تصاویر کارتونی حک شده و طعم براساس ذائقه کودکان طراحی گردیده‌ است.پس از استفاده از خمیردندان دهان خود را بشویید و از خوردن آن جدا خودداری کنید زیرا حاوی مواد سمی است.

خمیردندان ضدحساسیت

این نوع خمیر دندان تنوع کمی دارد و اکثر آنها حاوی پتاسیم‌ هستند که یک ماده فعال کننده‌ است و درد دندان را از بین می‌برد.خمیردندان ضد حساسیت جدیدتری وارد بازار شده‌ است و به گونه طراحی شده‌است که از عملکرد بدن برای معدنی کردن دندان تقلید می‌کند و منافذ دندان را پر می‌کند. کلسیم و آرژنین مواد فعال موجود در این خمیردندان است.

خمیردندان ضد پلاک

این خمیردندان میزان تجمع پلاک و اثرات سمی باکتری های لثه را کاهش‌ می‌دهد. برندهای مختلف خمیر دندان ضد پلاک حاوی مواد مختلف فعال‌اند.

خمیردندان سفیدکننده

مواد پاک کننده موجود در فرمول این خمیر دندان‌ها با برداشتن لکه‌های موجود در سطح دندان باعث سفیدکردن آنها می‌شود.استفاده بلند مدت از این خمیردندان‌ها می‌تواند باعث ازبین رفتن مینای دندان شود. اگر مایل به سفید کردن دندان‌هایتان هستید در خصوص روش‌های سفیدکردن دندان در منزل یا محل کار با دندانپزشک خود مشورت کنید اما به یاد داشته باشید که استفاده بلند مدت از این خمیردندان باعث ازبین رفتن مینای آن می‌شود. اگرچه ممکن است فلوراید موجود در خمیر دندان‌های مختلف از کرم خوردگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

مواد تشکیل دهنده


فلوراید

فلوراید تنها ماده فعالی است که در انواع خمیر دندان‌ها وجود دارد.حدود 50 سال پیش برای اولین بار فلوراید به خمیردندان‌ها افزوده شد. فلوراید حدود 15/0 درصد از مواد تشکیل دهنده اکثر خمیردندان‌ها را تشکیل می‌دهد و این عدد در برخی از خمیردندان‌ها بیش از 1درصد است.

موادساینده

مواد پاک‌کننده موجود در خمیردندان‌ها به پاک کردن پلاک‌های دندان کمک می‌کنند. اکثر خمیر دندان‌ها حاوی مواد پاک‌کننده زیادی‌اند که می‌توانند باعث تخریب مینای دندان یا سمنتوم آن و حساس شدن دندان شوند. میکا، کربنات کلسیم، کلسیم پیروفسفات، دی کلسیم فسفات، دی کربنات سدیم و سیلیسیم هیدرانه مواد تشکیل دهنده خمیردندان‌اند. میکا یک ماده ساینده است که باعث درخشش دندان و اشتیاق افراد برای مسواک زدن می‌شود.

مواد کف کننده

این مواد با تولید حباب و کف این حس را در افراد به وجود می‌اورد که دندان‌هایشان تمیزتر شده‌ است. ماده اصلی کف کننده در خمیردندان سدیم لوریل سولفات نام دارد. برخی از محققان معتقداند که این ماده باعث ایجاد آفت‌های دهانی می‌شود.

طعم دهنده‌ها

اکثر خمیردندان‌ها حاوی طعم دهنده‌ هستند. نعناع، دارچین، میوه و آدامس بادکنکی از جمله طعم‌های رایج در خمیردندان‌ها هستند که باعث از بین رفتن طعم نامطلوب خمیردندان می‌شوند و با از بین بردن بوی بد دهان به تازه شدن نفس کمک می‌کنند.

نرم‌کننده‌ها و مواد حفظ‌ کننده رطوبت

مواد حفظ کننده رطوبت باعث حفظ رطوبت یک ماده می‌شود. این مواد در خمیردندان باعث حفظ نرمی آن می‌شوند و از خشک شدن آن جلوگیری می‌کنند. گلیسیرین، سوربیتول و آب از مواد حفظ کننده رطوبت‌اند که در خمیردندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عوامل ضدباکتریایی

برخی از خمیردندان‌ها حاوی تری‌کلوزان‌اند که یک ماده ضد باکتری و ضد قارچ است. از این مواد در صابون‌های ضد باکتری نیز استفاده می‌شود. این مواد تا12 ساعت از دندان‌ها دربرابر تشکیل پلاک جلوگیری می‌کند.

موادنگهدارنده

موادنگهدارنده‌ای که به خمیردندان‌ها اضافه می‌شوند از رشد میکروب‌ها و فاسد شدن خمیردندان جلوگیری می‌کنند. نگهداری خمیردندان در یخچال به ویژه برای افرادی که دندان‌هایشان به سرما حساس است کار دشواری است. به لطف موادنگهدارنده موجود در خمیردندان می‌توان ماه‌ها آن را در دمای اتاق نگهداری کرد.

رنگ‌ها

رنگ‌ها می‌توانند باعث جذاب شدن ظاهر خمیردندان و ترغیب افراد برای مسواک زدن شوند.

شیرین‌کننده‌ها

خمیردندان‌ها حاوی ماده شیرین‌ کننده‌اند. اکثر خمیردندان‌ها حاوی ساکارین، آسپارتام یا زایلیتون هستند که خمیردندان را کمی شیرین می‌کنند.

غلیظ کننده‌ ها

در صورتی که خمیردندان رقیق باشد تولید کنندگان با افزودن مواد غلیظ کننده بر غلظت آن می‌افزایند. کاراگینان و صمغ زانتان از موادی‌اند که باعث غلیظ شدن خمیردندان می‌شوند.

نکاتی برای انتخاب خمیردندان مناسب


  •  خمیر دندانی را انتخاب کنید که حاوی فلوراید باشد. وجود فلوراید در خمیردندان بسیار مهم است زیرا به تقویت مینای دندان کمک می‌کند. فلوراید برای افراد دیابتی بسیار مهم است و باعث از بین رفتن پلاک‌های دندان می‌شود. عفونت دندان در افراد دیابتی خطرناک است. فلوراید برای حفظ سلامت دهان،دندان و لثه مهم است.
  •  خمیردندان مناسب کودکان را انتخاب کنید. هنگامی که قصد خرید خمیردندان برای کودکان خود را دارید خمیردندانی را انتخاب کنید که برای آنها طراحی شده است. ممکن است کودکان خمیردندان را قورت دهند بدین منظور خمیردندان مخصوص آنها فاقد سدیم لوریل سولفات است، به‌علاوه خمیردندان مخصوص بزرگ سالان حاوی مواد قوی‌تر است که برای کودکان مناسب نیست.
  • خمیردندانی را انتخاب کنید که حاوی مواد طبیعی‌تر است. خمیردندان‌های ارگانیک حاوی مواد طبیعی‌تراند که باعث حفظ سلامت دهان می‌شوند.
  •  خمیردندانی را انتخاب کنید که طعم آن با ذائقه شما مطابقت دارد. انتخاب خمیردندانی که طعم آن را دوست دارید به سلیقه شما مربوط است. در حقیقت استفاده از خمیردندان مناسب شمارا به مسواک زدن تشویق می‌کند.
  •  ترکیبی را برای تمیز کردن دندان انتخاب کنید که آن را می‌پسندید. نوع ماده تمیزکننده دندان اهمیتی ندارد. می‌توانید از ژل، خمیر یا مایع برای تمیز کردن دندان‌هایتان استفاده کنید. ژل و خمیر،مسواک زدن را راحت‌تر می‌کنند و بهتر به دندان و مسواک می‌چسبند.
  •  خمیردندانی را انتخاب کنید که نفس شما را تازه می کند. خمیردندانی را تهیه کنید که با از بین بردن بوی بد دهان باعث تازه شدن نفس می‌شود. معمولا این خمیردندان‌ها حاوی موادی‌اند که با از بین بردن بوی بد یا مبارزه با باکتری‌ها، نفس را خوشبو می‌کنند.

معایب


خمیر دندان در کنار فواید ، مضراتی نیز دارد.از جمله این مضرات میتوان به مواد شیرین کننده آن اشاره کرد که خود عامل پوسیدگی دندان می‌باشد. علاوه بر این خمیر دندان‌هایی که حاوی مواد سفید کننده دندان هستند به تدریج سبب از بین رفتن مینای دندان می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *