Dencare

تاثیر بهداشت دهان و دندان بر سلامت بدن و بیماری ها

OralHealth-

درک این موضوع که چگونه دهان می‌تواند بر بدن تأثیر بگذارد به شما کمک می‌کند تا دریابید که چه مشکلی در ابتدا می‌تواند وجود داشته باشد. باکتری‌هایی که روی دندان‌ها تجمع می‌یابند لثه‌ها را مستعد ابتلا به عفونت می‌کنند. سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن عفونت واکنش نشان می‌دهد و لثه ملتهب می‌شود. روند التهاب لثه ادامه دارد مگر این که عفونت تحت کنترل قرار گیرد.

با گذشت زمان، التهاب و مواد شیمیایی که در اثر این روند آزاد می‌شوند، لثه و ساختار استخوانی که دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارند، تحت تأثیر قرار می‌دهند. در نتیجه بیماری‌های شدید لثه، که به عنوان پریودنتیت شناخته می‌شوند، شکل می‌گیرند. التهاب همچنین می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در دیگر اندام‌ها و قسمت‌های بدن شود.

بدن و دهان از یکدیگر جدا نیستند. بدن می‌تواند بر دهان تأثیر بگذارد و همچنین دهان نیز می‌تواند بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد. مراقبت مناسب از دندان‌ها و لثه می‌تواند به شما کمک کند تا مدت طولانی‌تری زندگی کنید. مراقبت به معنی صحیح مسواک زدن و دو بار در روز، استفاده از نخ دندان یک بار در روز، جرمگیری دندان و معاینات مرتب توسط دندانپزشک می‌باشد. اگر دچار بیماری لثه هستید، مطمئن شوید که به طور مرتب توسط دندانپزشک معاینه می‌شوید و سریعاً این بیماری را قبل از این که دچار از دست دادن دندان شوید یا شروع به تأثیر گذاشتن بر سلامت کلی شما کند، درمان کنید.

سلامت دهان و دیابت


رابطه بین دیابت و بیماری لثه شاید یکی از قویترین ارتباطات بین دهان و بدن باشد. به نظر می‌رسد التهابی که از دهان شروع می‌شود توانایی بدن برای کنترل قند خون را تضعیف می‌کند. افراد مبتلا به دیابت مشکل فرآوری قند را به دلیل عدم وجود انسولین، هورمونی که قند را به انرژی تبدیل می‌کنند، دارند.

بیماری لثه موجب پیچیدگی بیشتر دیابت می‌شود، زیرا فرآیند التهاب توانایی بدن برای استفاده از انسولین را مختل می‌کند. در ایجاد مشکلات پیچیده، دیابت و بیماری‌های لثه رابطه دوطرفه دارند. قند خون بالا، شرایط ایده آلی را برای پیشرفت عفونت، از جمله عفونت‌های لثه‌ای فراهم می‌کند. خوشبختانه، شما می‌توانید از رابطه‌ی دیابت و بیماری‌های لثه به نفع خود استفاده کنید، مدیریت یکی از این دو بیماری می‌تواند به کنترل دیگری کمک کند.

سلامت دهان و بیماری قلبی


اگرچه دلایل به طور کامل مشخص نشده‌اند، اما روشن است که بیماری‌های لثه و بیماری‌های قلبی اغلب با یکدیگر ارتباط دارند. در مقایسه با 66٪ افراد بدون بیماری قلبی، تا 91٪ از بیماران مبتلا به بیماری قلبی دچار بیماری‌های لثه نیز هستند. این دو بیماری دارای عوامل خطر (علل) مشترک متعددی مانند سیگار کشیدن، رژیم غذایی ناسالم و اضافه وزن هستند. برخی افراد معتقدند که بیماری‌های لثه نقش مستقیمی در افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی دارند.

تئوری این است که التهاب دهان موجب التهاب در رگ‌های خونی می‌شود. این حالت می‌تواند خطر حمله قلبی را به روش‌های مختلفی افزایش دهد. عروق خونی ملتهب باعث می‌شوند که خون کمتری بین قلب و بقیه بدن حرکت کند و موجب افزایش فشار خون شود. خطر مهم دیگری که ممکن است وجود داشته باشد این است که پلاک چربی دیوار رگ‌های خونی را  پاره کرده، به قلب یا مغز انتقال یابد و باعث حمله قلبی یا سکته مغزی گردد.

سلامت دهان و بارداری


نوزادانی که خیلی زودتر از موعد یا با وزن کم متولد می‌شوند، مشکلات سلامتی فراوانی از جمله بیماری ریوی، بیماری قلبی و اختلالات در یادگیری خواهند داشت. در حالی که بسیاری از عوامل می‌توانند در زایمان زودرس یا تولد نوزاد کم وزن دخیل باشند، پژوهشگران در حال تحقیق و بررسی نقش احتمالی بیماری لثه در پیدایش این مشکلات هستند. به نظر می‌رسد به طور کلی عفونت و التهاب بر رشد جنین در داخل رحم اثر می‌گذارند.

اگرچه مردان نسبت به زنان بیشتر دچار بیماری‌های لثه می‌شوند، اما تغییرات هورمونی در دوران بارداری می‌تواند خطر ابتلای زنان را افزایش دهد. برای داشتن یک دوران بارداری سالم، دندانپزشکان توصیه می‌کنند که پیش از دوران بارداری یا در حین آن یک معاینه‌ی جامع لثه و دهان انجام دهید تا از سلامت دهان و دندان خود اطمینان حاصل کنید.

سلامت دهان و پوکی استخوان


پوکی استخوان و بیماری لثه در یک مورد مشترک هستند و آن از دست دادن استخوان است. با این حال، ارتباط بین این دو بیماری بحث برانگیز است. پوکی استخوان روی استخوان‌های بلند در بازوها و پاها تأثیر می‌گذارد، در حالی که بیماری‌های لثه استخوان فک را تحت تأثیر قرار می‌دهند. دیگران به این واقعیت اشاره می‌کنند که پوکی استخوان به طور عمده بر زنان تأثیر می‌گذارد، در حالی که بیماری‌های لثه در مردان شایع‌تر هستند.

زنان مبتلا به پوکی استخوان نسبت به افراد عادی بیشتر به بیماری‌های لثه مبتلا می‌شوند. محققان در حال بررسی این تئوری هستند که التهاب ناشی از بیماری لثه می‌تواند استخوان را در سایر قسمت‌های بدن تضعیف کند.

بهداشت دهان و دندان و ارتباط آن با سایر بیماری‌ها


تأثیر سلامت دهان بر سایر قسمت‌های بدن یک زمینه‌ی نسبتاً جدید برای مطالعه و تحقیق محسوب می‌شود. مطالعات حاضر ارتباط برخی از بیماری‌ها با سلامت دهان و دندان را نشان می‌دهند، از قبیل:

  • آرتریت روماتوئید: نشان داده شده است که درمان بیماری لثه باعث کاهش درد ناشی از آرتروزمی‌شود.
  • بیماری‌های ریوی: بیماری لثه ممکن است با افزایش میزان باکتری‌ها در ریه سبب بروز پنومونی و وخیم‌تر شدن بیماری مزمن انسدادی ریه شود.
  • چاقی: دو مطالعه نشان می‌دهند چاقی به بیماری لثه مرتبط است. به نظر می‌رسد بیماری لثه در صورت وجود میزان بالای چربی در بدن سریع‌تر پیشرفت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.