Dencare

ترمیم و کشیدن دندان شیری کودکان

primaryteeth

ترمیم دندان‌های ابتدایی بسیار مهم است. این کار روند خرابی و پوسیدگی را متوقف می‌کند. خراب شدن دندان ناشی از پوسیدگی می‌تواند سریع باشد و و منجر به از دست دادن زودهنگام دندان‌ های شیری شود. متعاقبا، از دست دادن زودهنگام دندان می‌تواند با رشد طبیعی فک و استخوان تداخل پیدا کند و منجر به مشکلات جویدن، موقعیت نامناسب دندان‌های دائمی و کمبود فضا شود. علاوه بر این در صورتی که پوسیدگی بر روی دندان دائمی گسترش پیدا کند، می‌تواند باعث عفونت دندان دائمی شود. دندان ‌های شیری را می‌توان با پر کردن، عصب‌کشی و یا استفاده از روکش ترمیم کرد، که در موارد شدید این درمان‌ها موثر نیست و دندان باید کشیده شود.

[sv slug=”alert”]

دندان‌های ابتدایی معمولا بیشتر با عنوان دندان شیری شناخته می‌شوند. دندان‌های شیری قسمت بزرگی از دهان فرزند شما را تا سن 6 تا 12 سالگی تشکیل می‌دهند. از آنجا که این دندان‌‌ها موقت هستند، بسیاری از والدین توجه زیادی به درست کردن و ترمیم آنها نمی‌کنند. این دندان‌ها برای سلامت دهان و دندان در زمان حال و آینده، اهمیت دارند. داشتن لبخندی زیبا نه تنها از نظر زیبایی خوشایند است بلکه دندان‌های سالم به کودک امکان جویدن و صحبت کردن بطور مناسب را می‌دهند. یک خصوصیت کلیدی دندان‌های شیری این است که باعث می‌شوند دندان‌های دائمی در محل مناسبی از لثه‌ها بیرون بیایند. متخصصین ما درمان‌های مختلف از جمله پر کردن و عصب کشی را برای ترمیم دندان‌های کودک شما انجام می‌دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی ترمیم و کشیدن دندان‌های شیری و یا رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره‌های  02122027384 و 02122023658 تماس حاصل فرمایید.

[sv slug=”alert1″]

علت خراب شدن دندان‌های شیری


پوسیدگی دندان در نوزادان و کودکان کم سن و سال اغلب با عنوان پوسیدگی دندان بطری بچه شناخته می‌شود. پوسیدگی دندان بطری بچه زمانی رخ می‌دهد که مایعات شیرین یا آن دسته از نوشیدنی‌هایی که دارای قندهای طبیعی (مثل شیر، فرمول و آب میوه) هستند، برای طولانی مدت در مجاورت دندان‌های کودک باشند. باکتری‌ها در دهان بر روی این قند رشد می‌کنند و باعث ایجاد اسیدهایی می‌شوند که به دندان‌ها آسیب می‌رسانند.

کودکانی که پستانک آنها بطور مکرر آغشته به شکر یا شربت می‌شود، در خطر هستند. دادن نوشیدنی‌های شیرین در هنگام خواب نوزاد، بسیار مضر است زیرا جریان بزاق درطول خواب کاهش پیدا می‌کند.

ترمیم دندان‌های شیری


چهار روش رایج برای ترمیم پوسیدگی دندان شیری وجود دارد، از جمله:

پر کردن

primaryteeth1

ترمیم کننده‌های معمول دندانپزشکی یا پر کننده، از کامپوزیت‌ها و آمالگام ساخته شده‌اند. استحکام و ماندگاری مواد دندانی آنها را برای شرایطی که دندان‌های ترمیم شده باید در برابر نیروهای شدید ناشی از جویدن برای مثال در انتهای دهان مقاومت کنند، مفید می‌کند.

روکش دندان‌

primaryteeth2

هنگامی که یک کودک دارای یک پوسیدگی بزرگ در دندان شیری باشد، اغلب ساختار دندانی کافی برای نگه داشتن ماده پرکننده وجود ندارد. در این موارد، یک روکش دندان فلزی ضد زنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. روکش‌های فلزی ضد زنگ نیز برای ترمیم دندان‌های شکسته یا ترک خورده و دندان‌های ضعیف شده در اثر نقائص مورد استفاده قرار می‌گیرند. این روکش‌ها دندان‌های آسیب دیده را پوشش می‌دهند و آنها را قوی ساخته و از آنها محافظت می‌کنند. از آنجا که روکش‌های فلزی ضد زنگ از پیش ساخته شده‌اند، در یک جلسه مراجعه روی دندان قرار می‌گیرند و می‌توانند به راحتی با دندان کودک سازگار شوند. هنگامی که دندان شیری کودک می‌افتد، روکش نیز همراه با آن می‌افتد. دندان‌های شیری که عصب کشی (پالپوتومی یا پالپتومای) شده‌اند نیز به ترمیم شدن با روکش ضد زنگ نیاز دارند.

روکش‌های زیبایی به منظور ترمیم زیبایی دندان‌های شیری جلو و آسیاب عقبی استفاده می‌شوند. مزیت اصلی آنها این است که نمای سفید آنها می‌تواند روکش فلزی را پنهان کند. هرچند بطور جایگزین می‌توان از روکش‌های دیگری استفاده کرد که از زیرکونیم یکپارچه ساخته شده‌اند که یک ماده سرامیکی است و دارای استحکام و دوام بالا در دندانپزشکی بزرگسالان می‌باشد.

عصب‌کشی

primaryteeth3

عصب ‌کشی زمانی انجام می‌شود که پوسیدگی به عصب برسد. هنگامی که عصب یک دندان دچار عفونت می‌شود، برای نجات دندان عصب‌کشی لازم است. در طول عصب ‌کشی بخش عفونی عصب حذف می‌شود و داروهای مسکن در داخل دندان قرار می‌گیرند تا از حساسیت دندان جلوگیری کرده و به بهبودی کمک کنند. پس از پایان عصب‌کشی، دندان با روکش ترمیم می‌شود تا مجددا عملکرد طبیعی جویدن را ادامه دهد و همچنان فضا نگه داشته شود تا دندان دائمی بتواند در جای خود قرار بگیرد.

کشیدن

primaryteeth4

اگرچه دندان‌های شیری نقش مهمی در رشد کودک شما ایفا می‌کنند، اما دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است نیاز باشد دندان فرزندتان زودتر کشیده شود. کشیدن دندان کودکان ممکن است در صورت دندان درد شدید، پوسیدگی یا عفونت شدید، ضربه یا اختلال در الگوی رشد یا برنامه‌ی معمول افتادن دندان انجام شود.

گاهی اوقات تصمیم‌گیری برای کشیدن دندان ممکن است به دلیل یک مشکل در خود دندان نباشد، اما بدلیل این واقعیت است که کشیدن آن برای دندان‌های مجاور سودمند است؛ برای مثال در صورتی که یک دندان شیری مانع بیرون آمدن مناسب دندان دائمی شود. علاوه بر این ممکن است متخصص ارتودنسی دندان را برای تسریع شروع درمان ارتودنسی بکشد. اگرچه هدف کلی سعی در حفظ دندان‌های کودک شیری است، اما بعضی از عوامل این کار را غیر ممکن می‌سازند یا برای انجام این کار مفید نیستند. دندانپزشک باید گزینه‌های درمان را به شما داده و در گرفتن بهترین تصمیم به شما کمک کند.

مراقبت از دندان شیری


دندان‌های شیری ممکن است کوچک باشند اما مهم هستند. آنها به عنوان نگهدارنده‌ی فضا برای دندان‌های دائمی عمل می‌کنند. بدون داشتن مجموعه‌ای از دندان‌های شیری سالم، کودک شما به وضوح دچار مشکل جویدن و صحبت کردن خواهد شد. به همین دلیل محافظت از دندان ‌های شیری و مراقبت از آنها در برابر پوسیدگی بسیار مهم است. با انجام راهنمایی‌های زیر می‌توانید از دندان‌ های شیری مراقبت کنید.

  • مسواک زدن دندان ‌های شیری
  • استفاده از فلوراید
  • قرقره کردن آب نمک در دهان

هزینه


در هر مطب دندانپزشکی هزینه برای ترمیم دندان‌های کودک به عوامل بسیاری مانند نوع مواد، محل و اندازه دندان، روش بی‌حسی و مطب دندانپزشکی که درمان را ارائه می‌دهد، بستگی دارد. در ادامه عواملی برای روش محبوب‌تر ذکر می‌شوند.

  • نوع مواد پر کننده مورد استفاده: به طور کلی دو نوع مواد مورد استفاده برای پر کردن دندان وجود دارد. آمالگام دندانی در پرکننده‌های نقره‌ای استفاده می‌شود. (معمولا فقط در دندان‌های عقب استفاده می‌شود). کامپوزیت دندان (رزین) در پرکننده‌های سفید استفاده می‌شود (برای ترمیم دندان‌های جلو و عقب استفاده می‌شود). مواد کامپوزیت گران‌تر از آمالگام هستند.
  • تعداد دندان‌ها: هرچه تعداد دندان‌های مورد نیاز برای ترمیم بیشتر باشد، هزینه بالاتر است.

در نهایت اگر بخواهیم مقایسه کنیم، قیمت پر کردن دندان ارزان‌ترین روش و عصب‌کشی نسبت به بقیه‌ی روش‌ها گران‌‌ترین روش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *