Dencare

جراحی لثه با لیزر

 

er2ییی

اگر به شما گفته شود به بیماری پریودنتال مبتلا شده اید و نیاز به عمل جراحی لثه و  پیوند لثه دارید، مهم است که با تفاوت بین جراحی قدیمی لثه (که در آن از چاقوی جراحی و بخیه استفاده می شود) و جراحی لثه لیزر دندان آشنا باشید. در روش جراحی قدیمی از یک چاقوی جراحی لثه برای کنار زدن بافت لثه جهت مشاهده زیر آن و تمیز کردن حفره بین دندان و لثه و کاهش عمق آن استفاده می شود. اما از مزایای پیوند لثه به روش جدید به منظور کاهش عمق حفره بخشی از بافت لثه برداشته می شود. در بسیاری از موارد هنگام جراحی لثه می توان از پیوند استخوان یا موارد جایگزین آن به منظور متصل کردن مجدد بافت لثه به سطح ریشه دندان استفاده کرد.

هر چند در بعضی موارد تنها راه برای درمان بیمار استفاده از عمل جراحی قدیمی است، اما در اکثر موارد امکان درمان با روش جراحی لثه با لیزر با سطح تهاجم کمتر و نیز امکان راحتی بیشتر بیمار، وجود دارد. بیماری یا عفونت لثه و خون ریزی لثه التهابی است که بافت اطراف دندان‌ها که وظیفه نگه داشتن آنها را در دهان بر عهده دارد، تحت تاثیر قرار می‌دهد و در اکثر مواقع در نتیجه عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان ایجاد می‌گردد.

درمان لثه

درمان خونریزی لثه و عفونت شرایطی بسیار رایج در بین بیماران است و شدت آن در بین افراد متفاوت می‌باشد. این بیماری را با قرمز شدن و ایجاد ورم برای لثه‌ها که با خون ریزی ساده آنها در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن همراه است، می‌توان شناسایی کرد. درمان عفونت دندان و لثه متفاوت از بیماری پریودنتیت یا تخریب بافت لثه است، هر چند گاهی اوقات ممکن است افراد مختلف بطور هم زمان به هر دوی این بیماری‌ها مبتلا شوند.

روش جراحی لثه با لیزر

[alert type=”info” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left”]در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد از لیزر برای عمل زیبایی لثه استفاده می شود. لیزر یک روش درمانی موثر برای بهبود سطح کلی سلامت دندان ها با درد ، خونریزی لثه ، ورم و التهاب کمتر، نیاز کمتر به برداشتن بافت، و دوره ریکاوری کوتاه تر در مقایسه با روش های جراحی قدیمی لثه یا درمان های پریودنتال است. به این ترتیب دندانپزشکی با لیزر یک روش درمانی جایگزین برای جراحی قدیمی لثه است که سطح تهاجم کمتر و جذابیت بیشتر برای بیمارانی دارد که به استفاده از سایر روش های جراحی به خاطر ترس یا دوره درمانی طولانی این روش ها، تمایلی ندارند.[/alert]

er2قق

جراحی لثه با لیزر نیازی به استفاده از تیغ جراحی یا بخیه زدن دندانپزشک ندارد. این روش دارای حداقل سطح تهاجم است که به این ترتیب حداقل ناراحتی و درد را برای بیمار به همراه دارد. در این حالت امواج لیزر با طول موجی استفاده می شوند که می تواند دارای تاثیر متفاوت بر بافت آسیب دیده و بافت سالم لثه در دهان باشد. این موضوع به معنی اینست که لیزر کاملاً بی خطر است و می تواند در هنگام جراحی زیبایی لثه بدون نیاز به نگرانی خاص مورد استفاده قرار گیرد. در حقیقت امکان استفاده از لیزر برای برداشتن بافت آسیب دیده لثه و حذف باکتری های مضر بدون وارد کردن آسیب، ایجاد برش، یا برداشتن بافت سالم لثه وجود دارد!

تفاوت های اصلی بین جراحی قدیمی و جراحی لثه با لیزر

تفاوت های اصلی بین جراحی قدیمی لثه و جراحی لیزر لثه به منظور درمان بیماری های لثه به شرح زیر هستند:

درد:

جراحی زیبایی لثه به روش قدیمی برای بیمار دردناک است و به همین خاطر هنگام استفاده از این روش نیاز به داروی مسکن و دوره استراحت وجود دارد. به همین خاطر بسیار از بیماران به منظور اجتناب از درد ناشی از جراحی لثه از ایمپلنت و مراحل کاشت دندان استفاده می کنند. از مزایای جراحی لثه با لیزر، ناراحتی بسیار کمتر آن برای بیماران است. در این حالت تقریباً نیازی به تجویز داروهای مسکن برای بیمار وجود ندارد و بیمار می تواند بلافاصله پس از درمان توسط متخصص ایمپلنت دندان فعالیت های عادی خود را آغاز کرده و به سر کار خود باز گردد.

عقب رفتگی لثه:

به خاطر اینکه روش جراحی خنده لثه ای نیازمند استفاده از چاقوی جراحی است، همواره در این حالت احتمال عقب رفتن خط لثه به خاطر برش های ایجاد شده بر روی آن وجود دارد. سوالی که در این حالت مطرح می شود در ارتباط با مقدار عقب رفتن لثه در نتیجه استفاده از این جراحی زیبایی لثه است. در حقیقت روش جراحی قدیمی می تواند باعث عقب رفتن خط لثه از 2 تا 4 میلی متر شود که در مجموع عقب رفتن لثه در افراد تحت درمان برای اصلاح لبخند لثه نما از 10 تا 15 میلی متر مشاهده می شود.

لبخند لثه ای

لبخند لثه‌ای مشکلی است که در آن خط لب بالایی به گونه‌ای است که مقدار بیشتر از حد نرمال از بافت لثه آشکار شده و در معرض دید قرار می‌گیرد. در برخی موارد تا انتهای ریشه دندان دیده شده و قسمت قابل توجهی از لثه در معرض نمایش قرار می‌گیرد. لبخند لثه‌ای تأثیر منفی بر زیبایی لبخند شما دارد زیرا در یک لبخند زیبا و سالم فقط دندان‌های سفید و مقدار بسیار کمی از لثه دیده می‌شوند.

مقدار بافت لثه هر فرد به آناتومی شخصی وی بستگی دارد و بسیاری افراد نسبت به دیگران بافت لثه‌ای بیشتری دارند. زمانی که شما از ظاهر لبخند خود راضی نیستید و فکر می‌کنید که در هنگام خندیدن مقدار زیادی از لثه شما نمایان می‌شود، می‌توانید اصلاح طرح لبخند لثه ای را به روش‌های مختلف امتحان کنید. با درمان لبخند لثه ای می توانید آنگونه که همیشه آرزویش را داشته اید، لبخند بزنید.

این شرایط در حالی است که دندانپزشکی با لیزر سطح تهاجم بسیار کمتری دارد و نیازی به بریدن بافت لثه در آن وجود ندارد. به این ترتیب هنگام استفاده از این روش مقدار کمی عقب رفتگی در خط لثه مشاهده شده یا اصلاً عقب رفتگی خط لثه ایجاد نمی شود. این موضوع یکی از تفاوت های با اهمیت بین این دو روش درمانی است، زیرا عقب رفتگی لثه می تواند همواره مشکلات خاص برای بیمار از نظر زیبایی ظاهری و طرح لبخند ایجاد کند و علاوه بر این باعث شود حساسیت دندان ها نسبت به دمای سرد و گرم به شدت افزایش پیدا کند.

دوره بهبود:

دوره بهبود برای جراحی لیزر لثه و اصلاح طرح لبخند در مقایسه با روش جراحی قدیمی بسیار سریع تر است، زیرا در این حالت از تکنولوژی های جدید با سطح تهاجم کمتر استفاده می شود. در حقیقت لیزر باعث از بین رفتن باکتری های موجود در حفره بین دندان و لثه می شود و به این ترتیب کاهش التهاب لثه ناشی از بیماری و بهبود بافت آسیب دیده را به همراه دارد.

نتایج بلند مدت:

هر چند با استفاده از هر دو روش درمانی می توان نتایج شگفت انگیز بلند مدت در وضعیت بیمار مشاهده کرد، جراحی لیزر لثه دارای قابلیت پیش بینی بیشتر در ارتباط با ترمیم استخوان و اتصال مجدد بافت پیوندی پس از درمان است. لیزر می تواند باعث تحریک استخوان اطراف ریشه دندان شده و فرآیند ترمیم آن را تسریع کند. به این ترتیب می توان دندان هایی را نجات داد که قبلاً در شرایط مشابه معمولاً کشیده می شدند. به این ترتیب در بسیاری از مواقع می توان تاثیرات ناشی از ابتلا به بیماری پریودنتال را معکوس کرده و افراد درمان شده با گذشت زمان بهبود بیشتری را در وضعیت خود مشاهده خواهند کرد.

هزینه جراحی لثه با لیزر

هزینه جراحی لثه با توجه به تخصص پزشک و نوع بیماری برای هر فرد متفاوت است . هزینه درمان لثه به شرایط خاص درمان، تخصص دندان‌پزشک معالج، وسعت ناحیه تحت درمان، نیاز به پیوند استخوان، مقدار مواد لازم و نیز لزوم جایگزینی دندان‌های از بین رفته، بستگی دارد. علاوه بر این، تکنولوژی استفاده شده، محل مطب دندانپزشک ، نوع بیمه بیمار و روش درمان مورد نیاز از عوامل تاثیرگذار دیگر برای هزینه جراحی لثه هستند.

فرنکتومی با لیزر

رباط محکم متصل کننده لب بالا به لثه‌ها در اصطلاح فرنوم لب نامیده می‌شود. از طرف دیگر رباط محکمی که زبان را به پایه دهان متصل می‌نماید، فرنوم زبان نام دارد. علاوه بر این به عمل جراحی انجام شده برای آزادسازی فرنوم در اصطلاح فرنکتومی و یا جراحی بند لب گفته می‌شود. کودکان و افراد گاهی اوقات با چسبیدگی لب و زبان مواجه شده و لازم است این مشکل را به دلایل مختلف همچون احتمال ایجاد فاصله بین دندان‌های جلو در دهان، ایجاد مشکل در ارتباط با تمیز کردن دندان‌ها یا احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه، تحت جراحی فرنوم قرار دهند. همچنین تعداد کمی از این افراد ممکن است با مشکلات گفتاری و نیز مشکل در ادای حروف خاص، ایجاد مشکل در هنگام صحبت کردن سریع یا مشکلات گفتاری در هنگام صحبت کردن با هیجان، مواجه شوند.

10 پاسخ

    1. سلام . هزینه درمان توسط پزشک بعد از معاینه اعلام میشود.

    1. سلام . بسیار کمتر از جراحی با تیغ است . برای راحتی بیمار لثه را بیحسی سطحی میزنیم

  1. درود آقای دکتر من لثم آب رفته آیا با لیزر در یک جلسه خوب میشه جراحی کنم ممنون میشم راهنمایم کنید

    1. سلام . لیزر جهت جراحی لثه و یا درمان عفونت لثه است . آنچه شما میفرمایید منظورتان احتمالا تحلیل لثه است که درمانش اول از همه پیدا کردن علت و حذف آن و بعد پیوند لثه است.

  2. سلام جناب دکتر بنده بخاطر عفونت لثه هام تحلیل رفته، اولن ک آیا لیزر کامل عفونت رو ازبین میبره؟ و دوران استراحت داره،؟ واینکه تحلیل لثه برطرف میشه ممنون

    1. سلام . درمان عفونت لثه و تحلیل لثه دو چیز مجزا هستند . لیزر برای از بین بردن عفونت لثه است . درمان تحلیل لثه روشهای دیگری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *