Dencare

جراحی و کشیدن دندان عقل نهفته

h

دندان های عقل که همچنین دندان های آسیاب سوم هم نامیده می شوند به اندازه دندان های دیگر اهمیت دارد، اما در طول رشد خود ( نفوذ کردن از بافت لثه) بیشتر در معرض مشکل قرار می گیرد. از آنجایی که دندان های عقل، آخرین دندان هایی هستند که در بین 17 تا 21 سالگی در می آیند ، اغلب فضای کمی در دهان برای آنها باقی می ماند. در حالت عادی کودکان 20 دندان و افراد بزرگ‌سال 32 دندان در دهان خود دارند. به هر حال در صورتی که دندان‌های عقل فرد کشیده شوند، ‌تعداد دندان های افراد بزرگ‌سال 28 عدد خواهد بود. توجه داشته باشید هر یک از این دندان‌ها صرف نظر از شیری یا دائمی بودن نیازمند مراقبت و توجه خاص می‌باشند و نباید نسبت به مراقبت و حفظ سلامت آن‌ها بی‌توجهی شود.

دندان عقل

در نتیجه، دندان های عقل ممکن است کج در بیایند و منجر به درد، عفونت یا ورم خط لثه و ورم صورت می شود. در صورت بروز هر کدام از این مشکلات، دندان پزشک ممکن است کشیدن دندان عقل را ضروری بداند. کشیدن دندان اضافی یک روش جراح برای خارج سازی یک یا چند دندان عقل، چهار دندان بزرگسال دائمی واقع در گوشه های پشت دهان در قسمت بالا و پایین است. در صورتی که دندان عقل فضایی برای رشد نداشته باشد، منجر به درد، عفونت یا مشکلات دندانی دیگر می شود، که احتمالا باید آن را بکشید. کشیدن دندان عقل توسط دندان پزشک یا جراح دهان انجام می گیرد. برای جلوگیری از مشکلات بالقوه آتی، برخی از دندان پزشکان و جراحان دهان کشیدن دندان عقل را توصیه می کنند حتی اگر دندان عقل نهفته در حال حاضر برای شما مشکلی ایجاد نکرده باشد.

[sv slug=”alert”] کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد به خاطر داشن تجهیزات و کادر پزشکی فوق العاده به خود می بالد. ما برای بیمار روش درمانی ای را به طور کامل توضیح می دهیم. وقت بیمار برای ما بسیار ارزشمند است و بیماران سر ساعت مقرر شده معالجه و درمان می گردند. یک کادر پزشکی مجرب و کار آزموده تضمین می کنند که بیماران قبل، در طول و پس از جراحی مشکلی نخواهند داشتند و احساس درد نمی کنند.[sv slug=”alert1″]

کشیدن دندان عقل نهفته یا دیگر دندان ها یک پدیده تقریبا متداول است، معمولا به دلایلی که در مقاله ذکر شده است ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد. در این صورت دندانپزشک بررسی می کند که کشیدن دندان شما نیاز به عمل جراحی دارد یا به روش ساده انجام می دهد. یکی از مواردی که اغلب نیاز به جراحی دارد، کشیدن دندان عقل نهفته است.

کشیدن دندان عقل

shutterstock_82396246

کشیدن دندان عقل یک روش جراحی دهان نسبتا رایج است با این حال، کشیدن دندان عقل قبل از رشد کامل شامل یک روش جراحی می شود که با کشیدن یک دندان ساده تفاوت زیادی دارد. برخی از دندان پزشکان عمومی مهارت مورد نیاز برای کشیدن دندان عقل کج شده یا کاملا رشد نیافته را دارند، اگر چه اغلب افراد باید به پزشک جراح دهان و دندان مراجعه کنند.

در واقع، بسیاری از بیماران ترجیح می دهند که در طول انجام جراحی دندان عقل خواب باشند یا داروهای بی حس کننده قوی به آنها تزریق شده باشد. از این رو، پزشکانی که جراحی کشیدن دندان عقل را انجام می دهند تجهیزات و مهارت لازم برای بیحس کردن و تزریق داروی بیهوشی عمومی را در اختیار دارند.

از خطرات کشیدن دندان عقل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

درد

خونریزی لثه

ورم

باز شدن دائمی سینوس

بی حسی لب پایینی

دندان پزشکان به خوی از معایب حفظ دندان عقل آگاه هستند، که از این معایب می توان به جابجا شدن دندان های مجاور، درد فک و  همچنین اختلال در عملکرد نرمال سینوس اشاره کرد.با این حال، تصمیم گیری برای کشیدن دندان عقل به نظر دندان پزشک شما بستگی دارد.

جراحی با لیزر

با وجودی که ابزارهای برش همچون چاقوی جراحی و مته دندان پزشکی هنوز بطور گسترده برای دندان کشیدن استفاده می شوند، اما استفاده از لیزر دندان پزشکی و جراحی الکتریکی از روش های جدیدی است که امروزه در حال رواج هستند. در جراحی دندان عقل نهفته با لیزر از پرتوی نور پر انرژی برای بریدن استفاده می شود، در حالی که در جراحی الکتریکی از گرمای کنترل شده برای ایجاد برش استفاده می کند. مزیت جراحی دندان عقل نهفته با  لیزر و جراحی الکتریکی به عنوان یک روش جدید جراحی کشیدن دندان در مقایسه با چاقوی جراحی سنتی و مته دندان پزشکی شامل دقت بیشتر، احتمال کمتر ایجاد آسیب به ساختارهای مجاور، جلوگیری از خون ریزی و ناراحتی زیاد، و دوره درمان سریع تر است.

بهبودی

زمان بهبودی کشیدن دندان عقل نهفته بین پنج تا هفت روز است و ناحیه لثه بین سه تا چهار هفته به طور کامل بهبود پیدا می کند. در صورتی که فک در طول مراحل کشیدن دندان آسیب ببنید، ریکاوری کامل تا شش ماه طول می کشد.

وقتی که عمل کشیدن دندان عقل را انجام دادید، اقدامات زیادی وجود دارد که برای تصمیم بهبودی مناسب می توانید انجام دهید:

در طول 24 ساعت اول پس از کشیدن دندان عقل، کمی خونریزی را باید انتظار داشته باشید. برای کنترل خونریزی، یک قطعه گاز تمیز مرطوب را می توانید روی ناحیه دندان کشیده شده قرار دهید. فشار شدید به مدت 45 دقیقه باعت توقف خونریزی می شود.

چای کیسه ای نیز جایگزین مناسبی برای گاز است و از خونریزی جلوگیری می کند و با داشتن اسید تانیک، به شکل گیری لخته خون کمک می گیرد. در صورتی که برای مدتی طولانی دچار خونریزی شدید هستید ، با جراح یا دندان پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض احتمالی

در صورتی که دندان عقل نهفته باشد و باید از زیر سطح خط لثه بیرون کشیده شود، به بخیه نیاز است. در صورتی که بخیه ها جذب نشوند، باید پس از عمل شکافته شوند. جراح دهان برای مراجعه به مطب برای خارج کردن بخیه ها با شما صحبت می کند.

ورم صورت نیز پس از کشیدن دندان عقل قابل انتظار است. برای تسکین ورم، یخ را در یک تکه پارچه بپیچید و آن را روی ناحیه صورت  که ورم کرده است  قرار دهید. یخ باید برای 10 دقیقه استفاده شود و به مدت بیست دقیقه برداشته و سپس دوباره قرار داده شود. این چرخه در طول 24 ساعت اول پس از کشیدن دندان اغلب هر قدر که نیاز است باید تکرار شود.

برای دندان درد و ناراحتی ناشی از کشیدن دندان، پزشک داروهای مسکن مثل استامینوفن یا ایبوپروفن را تجویز می کند. همچنین قبل از انجام این جراحی داروی آنتی بیوتک به منظور از بین بردن هر گونه عفونت در بافت دور دندان های عقل توصیه می شود. پس از کشیدن دندان عقل، باید برای جلوگیری از هر گونه عفونت بیشتر و حفره خشک ، به مصرف این داروها ادامه دهید.

مراقبت های پس از آن

dentist-1

پس ازکشیدن دندان باید بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید و همچنین به توصیه های زیر عمل کنید: در 24 ساعت اول پس از کشیدن دندان دهان خود را با آب نشویید.

توصیه های غذایی

Fruit smoothies

در صورتی که عاشق بستنی خوردن هستید، برای شما خبر خوبی داریم: شما می توانید هر چقدر که می خواهید بستنی بخورید. یک رژیم غذایی مایع ( ماست، پودینگ، میلک شیک) در 24 ساعت اول توصیه می شود، اما نوشیدنی را با نی نخورید، زیرا عمل مکش باعث شل شدن لخته های خونی می شود. سپس برای چهار تا پنج روز رژیم غذای نرم را باید داشته باشید: پوره سیب زمینی، تخم مرغ پخته و پاستا. از خوردن هر چیزی که به جویدن زیاد نیاز دارد، خودداری کنید، پس استیک نباید بخورید. و غذاهای سردتری که تسکین دهنده نیز هستند را انتخاب کنید. و در هنگام جویدن مراقب باشید. اجازه دهید کارد و چنگال برای شما این کار را برای شما انجام دهند.

هزینه و قیمت

 هر چه کشیدن دندان سخت تر باشد، هزینه این کار نیز بیشتر است. بسیاری از موسسات بیمه هزینه جراحی دندان عقل را در صورتی که انجام این کار از نظر درمانی ضروری باشد و این روش درمانی برای اهداف زیبایی انتخاب نشده باشد، پوشش می دهند. بنابراین لازم است شما با موسسه ارائه دهنده خدمات بیمه خود صحبت کنید. قیمت کشیدن دندان در کلینیک ما پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.  هزینه کشیدن دندان به متغیرهای متعددی از قبیل نوع بی‌حسی یا بیهوشی مورد استفاده، روش کشیدن دندان، موقعیت دندان در فک، وضعیت دندانی که باید کشیده شود و اورژانسی بودن عمل کشیدن دندان بستگی دارد. معمولاً بیمه‌های دندانپزشکی، قسمت عمده یا تمامی قیمت کشیدن دندان را پوشش می‌دهند.

17 پاسخ

 1. سلام ازهرمزگان بندر کنگ رفتم دندون پزشکی دندون جلوم بالایی لح شده بود باانبر لصه ام ونصف دندونم کنده تح دندونام پیداس اگه بشه تمام دندونام کشیده بشه توری که درد نکشم خوبه حزینه مهم نیست اگه دستگاه پیشرفته باشه یا بالیزر بدون درد خوبه لطفاً راهنمایی کنید آقای دکتر

  1. سلام . اگر دندان اذیتی ندارد لازم نیست بکشید

 2. سلام ، من قبلا برای جرم گیری دندان رفته بودم فکم در رفته و به دکتر مراجعه کردم و چند تا تمرین برای فکم داده و گفته بعد ۳ ماه دندان عقلتو بکش و چون دندان عقلم نهفته است و دهنم رو نمیتونم خیلی زیاد باز کنم چون در میره باید چکار کنم واقعااا؟ احتمالش هست که در خینه جراحی در بره باز؟ البته وقتی درمیره دوباره راحت جا میوفته، ترس من از اینه یوقت جا نیفته🤕

  1. سلام . به هر حال جراحی دندان عقل نیاز به باز کردن دهان به مقدار زیاد دارد .

 3. با سلام، مدتی است گوشهایم سنگین هستندو کمی درد در سمت چپ صورتم دارم گفتند ممکن است از دندان عقل نهفته سمت چپ باشد که ظاهرا به عصب نزدیک شده آیا با سن 57 عمل جراحی را صلاح می دانید و خطرات آن؟ عکس OPG دارم

  1. سلام . در صورت تمایل عکس OPG خود را به شماره 09211442483 واتساپ کنید

 4. سلام.دندون عقل نهفته ای دارم که پزشکان گفتن حراحی سنگینیه چون به کانال اعصاب فکم چسبیده..آیا امکانش هست سری و فلج فک دائم با جراحی برام پیش بیاد؟

  1. سلام . امکان دارد . در صورت تمایل عکس opg خود را به شماره واتساپ مطب ارسال کنید

   1. سلام مشکل من هم همینه‌.اما گفتن باریسک بالا باید بکشیش چون دندان آسیاب جفتی درحال پوسیدگی هست

 5. سلام دکتر من پنج تا دندان عقل نهفته دارم آیا لزومی به جراحی دندان های عقل نهفته است یا نه ممنون میشم اگه جواب سوالم را بدید

  1. سلام . انسان کلا چهار دندان عقل بیشتر ندارد . در صورت تمایل عکس opg خود را به شماره واتساپ مطب ارسال نمایید .

 6. سلام من ۱۲روز دندان عقل نهفته فک پایین جراحی کردم بخیه های رو هنوز نکشیدم اما ۲روزه احساس میکنم دهانم بوی بد میده و طمع دهانم عوض شده باید ۳روز دیگه برم بخیه هاشو بکشن برای بوی بد دهانم چیکار کنم؟

  1. سلام . لازم است که زودتر بخیه را کشیده و از دهانشویه روزی سه مرتبه استفاده نمایید.

 7. سلام من میترسم دندان عقل بکشم چون بیهوش میکنن جراحی داردشما بگید چکارکنم کنم هزینش هم زیاد میش چون بیمه تکمیلی. هستم گفتن یک میلیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *