Dencare

دانستنی های جامع در مورد ارتودنسی متحرک

egeeg

ارتودنسی متحرک، نوعی بریس است که به سادگی در دهان قرار گرفته و در صورت لزوم می‌توان آن را بیرون آورد. این نوع ارتودنسی، معمولاً تنها برای دندان‌های بالا استفاده شده و کاربردهای آن محدود است. بریس‌های متحرک ممکن است به عنوان تنها روش درمان جابجاشدگی دندان‌ها و یا به صورت رایج‌تر، در ترکیب با بریس‌های ثابت برای درمان مشکلات پیچیده‌تر استفاده شود.

لوازم کاربردی این نوع ارتودنسی، یک جفت بریس پلاستیکی قابل جابجایی است که به هم متصل شده یا طوری طراحی شده‌اند تا با هم مرتبط باشند. این جفت بریس بر روی دندان‌های بالایی و پایینی قرار می‌گیرند. این بریس‌ها می‌توانند برای درمان مشکلات مربوط به مکان فک و دندان‌های بالا و فک و دندان‌های پایین، استفاده شوند.

بیشتر افراد باید در طول درمان، این بریس‌ها را همیشه در دهان داشته باشند، به غیر از زمان تمیز کردن آنها و زمانی که چیزی می‌خورند.

نوع دیگری از ارتودنسی متحرک، به نام نگهدارنده، به صورت غالب در انتهای دوره‌ی درمانی ارتودنسی استفاده می‌شوند، زمانی که بریس‌های ثابت خارج شده‌اند. نگهدارنده‌ها، تا زمانی که لثه و استخوان‌های اطراف، با مکان جدید دندان‌ها منطبق شوند، دندان‌ها را در جای جدید خود نگه می‌دارند. نگهدارنده‌ها ممکن است ثابت یا متحرک باشند.

آیا داشتن بریس متحرک دردناک است؟


نصب کردن بریس متحرک و انطباقات ناشی از آن، احتمالاً به مقداری ناراحتی در چند روز پس از نصب می‌انجامد. در صورت لزوم، مسکن‌هایی از قبیل آنها که در زمان سردرد خود استفاده می‌کنید، می‌توانند کمک‌کننده باشند. اگر ناحیه‌ی خاصی از دهان شما در نتیجه‌ی ارتودنسی درد می‎کند، حتماً با ما تماس بگیرید تا در زودترین زمان ممکن وقت ملاقاتی برای شما تعیین شود. در صورت امکان، از نصب دوباره‌ی بریس خودداری کنید، چرا که در این صورت، در زمان جایگذاری دوباره‌ی آن متحمل درد و رنج بیشتری خواهید شد.

آیا می‌توانم مثل همیشه غذا بخورم؟


وقتی که به وجود بریس عادت کردید، باید بتوانید مطابق معمول غذا بخورید. مهم است که بریس را در زمان غذا خوردن درون دهان خود نگه دارید مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد. با اینکه در ابتدا کار مشکلی است، اما غذا خوردن با وجود بریس در دهان با گذشت زمان ساده‌تر می‌شود. توصیه می‌شود که پس از هر وعده‌ی غذایی باید بریس را درآورده و آن را کاملاً شستشو دهید. برای نتیجه دادن درمان ارتودنسی شما در کوتاهترین زمان ممکن، باید از بریس‌ها و دندان‌های خود مراقبت کنید. برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به بریس‌ها، نکات زیر را به خاطر بسپارید:

  • از خوردن تافی‌ها، شیرینی‌های پخته شده، جویدن آدامس و خوردن شکلات و مانند اینها خودداری کنید.
  • از نوشیدن نوشابه‌های گازدار (حتی انواع رژیمی آنها) و مقدار زیاد آب میوه‌ها خودداری کنید.
  • از خوردن غذاهای سخت و چسبنده که ممکن است به بریس‌ آسیب بزنند، مانند سیب کرانچی، پرهیز کنید.
  • از جویدن ناخن‌ها خود و ته مداد و خودکار خودداری کنید.

بریس‌ها چه تأثیرات دیگری بر زندگی من می‌گذارند؟


نخست آنکه، نحوه‌ی صحبت کردن شما ممکن است تغییر کند. این تغییر موقتی بوده و معمولاً با گذشت چند روز به حالت نرمال برمی‌گردد. تمرین صحبت کردن در زمان وجود بریس‌ها در دهانتان، مثلا بلند بلند خواندن در خانه، می‌تواند به نرمال شدن صحبت کردن شما کمک کند.

در زمان وجود بریس، درمی‌یابید که بیشتر از قبل غذاها را قورت می‌دهید. این تغییر نیز موقتی بوده و به دلیل افزایش مقدار بزاق دهان تولید شده در پاسخ به وارد شدن جسم خارجی به دهان است.

مسواک زدن چگونه خواهد بود؟


به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب به دندان‌ها و لثه‌ها، مهم است که بریس و دندان‌های شما تمیز نگه داشته شوند. توصیه می‌شود که پس از هر وعده‌ی غذایی بریس و دندان‌های خود را تمیز کنید. برای تمیز کردن دندان‌ها، بریس را از دهان خارج نمایید. همچنین باید به آرامی بریس را مسواک کشیده و مواظب باشید که سیم‌های آن را خراب نکنید. شستشوی دهان با محلول فلوراید به منظور محافظت بیشتر از دندان‌ها نیز، باید آخرین کاری باشد که شب هنگام و پیش از خوابیدن انجام می‌دهید. سهل‌انگاری در تمیز نگه داشتن بریس و دندان‌هایتان، به اثر دائمی بر دندان‌های شما می‌انجامد.

آیا می‌توانم بریس را خارج کنم؟


بریس فقط باید برای تمیز کردن، در هنگام ورزش‌های تماسی و شنا کردن خارج شود، و در غیر این حالت‌ها باید دستور پزشک وجود داشته باشد. زمانی که بریس در دهان شما نیست، باید در جعبه‌ی محافظ نگهداری گردد. بریس را در دهان خود تکان نداده و با آن بازی نکنید، چرا که این کار باعث ضعیف شدن و در نهایت شکسته شدن آن می‌شود.

روند درمان چقدر طول می‌کشد؟


دوره‌ی درمان معمولاً بین 6 تا 12 طول می‌کشد، اما با توجه به مشکل خاص شما، می‌تواند متغیر باشد. برای تنظیم بریس در طول درمان، به حضور یافتن در ملاقات‌های منظم نیاز دارید. کنسل کردن و ناموفق بودن ملاقات‌ها، شکستن‌ها مکرر بریس و شکست در پوشیدن بریس‌ها به صورتی که دستور داده شده، مدت زمان درمان را طولانی‌تر می‌کنند.

آیا می‌توانم به ورزش‌های تماسی بپردازم؟


زمانی که می‌خواهید به چنین ورزش‌هایی بپردازید باید از محافظ لثه به جای بریس متحرک خود استفاده کنید. همین کار را باید در زمان دوچرخه سواری، اسکیت یا اسکیت بورد انجام دهید. زمانی که بریس در دهانتان نیست، باید آن را در جعبه‌ی محافظ، نگهداری نمایید.

چه مدت زمان باید از ارتودنسی متحرک خود استفاده کنم؟


پزشک ارتودنتیست شما را در این زمینه راهنمایی می‌کند. درمان با ارتودنسی متحرک معمولاً بین 4 تا 12 ماه طول می‌کشد. شما نیاز خواهید داشت تا در تمامی ملاقات‌های منظم حضور داشته باشید تا بریس شما تنظیم شده و حرکت دندان‌های شما مورد بررسی قرار بگیرد.

اگر بریس آسیب ببیند یا گم شود، چه کاری باید بکنم؟


در صورت آسیب دیدن بریس، در زودترین زمان ممکن برای یک ویزیت اورژانسی یا گرفتن مشاوره، با پزشک خود تماس بگیرید. تا وقت ملاقات بعدی خود صبر نکنید چرا که این اتفاق می‌تواند روند درمان شما را کند کرده یا به جابجایی ناخواسته‌ی دندان‌ها بیانجامد. به ندرت پزشکان قادر هستند تا بریس را در غیاب بیمار ترمیم کنند یا در صورتی که شخص دیگری بریس آسیب‌دیده را بیاورد، آن را تعمیر نمایند. گم شدن یا آسیب دیدن جدی بریس، به تعویض آن می‌انجامد. اگر به صورت مکرر بریس خود را گم می‌کنید یا به آن آسیب می‌زنید، درمان هیچ پیشرفتی نکرده و دوره‌ی درمانی شما ممکن است متوقف گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *