Dencare

درمان حفره خشک پس از کشیدن دندان؛علت و علائم

hofre1

حفره خشک دندان (درای ساکت، اوستئیت آوئولی)، یک عارضه دردناک دندانی است که گاهی‌ اوقات پس از کشیدن دندان دائمی در بزرگسالان ایجاد‌می‌شود. حفره خشک دندان (درای ساکت) هنگامی رخ‌ می‌دهد که عمل لخته‌سازی خون به هر دلیلی در محل استخراج دندان شکل‌ نگیرد یا پیش از بهبود زخم از حفره کنده‌ شود یا از بین‌ برود. به‌ طور معمول، در محلی که دندان از آن استخراج‌ شده‌ است، لخته خون شکل‌می‌گیرد. این لخته خون در جای خالی دندان کشیده‌ شده به‌عنوان یک لایه محافظ استخوان زیرین و انتهای عصب‌ها عمل‌ می‌کند. این لخته زیربنای لازم برای رشد استخوان جدید و ایجاد بافت نرم روی لخته را نیز فراهم می‌آورد.

هنگامی که این استخوان زیرین و رشته‌های عصبی در معرض هوا و بزاق دهان قرار می‌گیرند، نه‌ تنها در حفره احساس درد شدید می‌کنید، بلکه این درد امتداد عصب‌ها تا صورت را نیز تحت شعاع قرار می‌دهد. در نهایت التهاب حفره و پرشدن آن با بقایای مواد غذایی، باعث تشدید این درد می‌شوند. پس از ابتلای فرد به عارضه حفره خشک دندان، معمولا درد یک تا سه روز پس از کشیدن دندان، آغاز می‌شود. یکی از شایع‌ترین عوارض انواع کشیدن دندان حفره خشک دندان است از جمله حفره خشک دندان عقل. درمان به کمک داروهای بدون نسخه به‌ تنهایی برای بهبود درد حفره خشک دندان کافی نیست. دندانپزشک یا جراح دهان می‌تواند درمان‌های مناسبی برای کاهش درد به شما ارائه دهد.

علل


علت دقیقی که سبب ایجاد عارضه حفره دهانی خشک یا درای ساکت می‌شود، همچنان در حال بررسی است. محققان بر این باورند که مسائل ویژه‌ای در ایجاد این عارضه دخیل هستند که شامل موارد زیر هستند:

 •  آلودگی باکتریایی حفره
 • ترومای شدید استخوان و بافت در محل جراحی

عوامل تشدید


عواملی که می‌توانند خطر ابتلا به حفره خشک دندان(درای ساکت) را افزایش دهند عبارتند از:

 •  مصرف سیگار و دخانیات. مواد شیمیایی موجود در سیگار یا سایر گونه‌های دخانیات ممكن است روند بهبودی را مختل و یا کند کنند و سبب ایجاد آلودگی در محل زخم شوند. عمل پک زدن به سیگار نیز می‌تواند به صورت فیزیکی منجر‌به از بین‌رفتن پیش از موعد لخته خون شود.
 • مصرف داروهای پیش‌گیری از بارداری. درصد بالای استروژن موجود در قرص‌های خوراکی پیش‌گیری از بارداری، ممکن است فرآیند بهبودی طبیعی را مختل کند و خطر ابتلا به حفره خشک دندان را افزایش دهد.
 • عدم مراقبت در منزل. عدم رعایت دستورالعمل‌های مراقبت در منزل و بهداشت دهان و دندان ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به حفره خشک دندان شود.
 • سابقه ابتلا به حفره دندان خشک. اگر شما در گذشته به حفره دندان خشک مبتلا شده باشید احتمال ایجاد این عارضه در شما در دندان‌ کشیدن‌های بعدی بالاتر است.
 • عفونت دندان یا لثه. وجود عفونت فعلی یا قبلی در اطراف دندانی که می خواهید آن را بکشید، خطر ابتلا به حفره خشک را افزایش می‌دهد.

علائم


علائم و نشانه‌های حفره خشک دندان ممکن است شامل موارد زیر باشد.

 •  درد شدید در عرض چند روز پس از کشیدن دندان
 •  از بین‌ رفتن همه یا بخشی از لخته خون در محل استخراج دندان، که ممکن است شما با مشاهده یک حفره خالی متوجه آن شوید.
 •  استخوان قابل مشاهده در حفره
 •  اتساع درد از حفره به سمت گوش، چشم، شقیقه یا گردن و سمتی از صورت که دندان از آن خارج‌ شده‌ است.
 •  بوی تنفس ناخوشایند یا بوی بد دهان
 •  احساس طعم نامطبوع در دهان

عوارض


حفره خشک دندان، به‌ ندرت به عفونت و یا عوارض جدی منجر می‌شود. با این حال احتمال عوارض بالقوه شامل تاخیر در بهبودی یا عفونت در حفره یا تبدیل آن به عفونت مزمن استخوانی (استئومیلیت) وجود دارد.

تشخیص


معمولا وجود درد شدید به‌دنبال کشیدن یک دندان، برای دندانپزشکی یا جراح کافی است تا به عارضه حفره خشک دندان مشکوک شود. سپس پزشک با آزمایش و بررسی نشانه‌های موجود در دهان بیمار، وجود لخته خون و یا استخوان قابل مشاهده را بررسی می‌کند. ممکن است برای رد احتمال وجود سایر عوارض عفونی مانند عفونت استخوانی (استئومیلیت) یا پوسیدگی ریشه جزئی یا استخوان باقی‌مانده در زخم پس از جراحی، عکس‌برداری اشعه ایکس مورد نیاز باشد.

درمان حفره خشک دندان


هدف از درمان حفره خشک دندان، کاهش علائم به‌ ویژه درد است. درمان حفرات خشک دندان ممکن است دربرگیرنده موارد زیر باشد:

 •  پانسمان دارویی: دندانپزشک یا جراح دهان ممکن است حفره را با ژل دارویی یا پماد یا پانسمان‌های حاوی دارو بپوشاند. این روش درمان به بهبود سریع درد کمک می‌کند. شدت درد و سایر علائم شما مشخص می‌کند که شما کی و چند بار نیاز به تعویض پانسمان دارید و آیا استفاده از روش درمانی دیگر ضروری است یا خیر.
 •  داروهای ضد درد: در مورد مصرف بهترین داروی ضد درد برای درمان وضعیت فعلی با پزشک خود مشورت کنید. به احتمال زیاد نیاز به مصرف داروی مسکن آزاد خواهید داشت.
 •  آنتی‌بیوتیک: ممکن است پزشک شما برای جلوگیری از عفونی شدن حفره، آنتی‌بیوتیک تجویز‌کند. برای مراقبت از حفرات خشک دندان ممکن است پزشک به شما استفاده روزانه از یک دهان‌شویه مناسب را توصیه‌ کند.
 • خود مراقبتی: هنگاهی که پانسمان برداشته‌ می‌شود، شما ممکن است جهت تسریع روند درمان و حذف مواد باقیمانده به شستشوی حفره نیاز داشته‌ باشید.

19 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  من دیروز دندونم و کشیدم الان خونریزی نداره ولی ی چیزه تیره نمیدونم چیه ازش خارج شده و به لثه ام وصله این شرایط عادیه یا مشکلی پیش اومده ؟
  ممن.ن

  1. سلام . جهت بررسی و درمان به کلینیک مراجعه نمایید

 2. سلام من ریشه دندان سوم پایینی رو دوهفته اس با جراحی دکتر برداشته ولی از درد دندان هنوز خلاصی نیافتم

 3. سلام‌من‌شش‌روزداندان‌عقل‌پایینم‌راکشیدم‌اما‌خیلی‌دردشدیدی‌نمیتوانم‌غذابخورم‌یا‌حرف‌بزن‌احتمال‌میدهم‌حفره‌خشک‌است‌لطفا‌راهنماییم‌کن

  1. سلام . حتما لازم است که به دندانپزشک مراجعه حضوری کنید تا پانسمان مخصوص حفره خشک قرار داده شود.

 4. سلام من الان ۱۰ روزه دندون عقل پایین رو کشیدم و الان یه حفره خالی که یه سفیدی توش معلومه میبینم درد ندارم اما مزه و بوی دهانم بده باید چیکارکنم؟

  1. سلام لازم نیست کاری بکنید . فقط رعایت بهداشت با دهانشویه و مسواک بقیه دهان

 5. ببخشید من ھفتہ گذشتہ دندان عقل پایینم رو کشیدم ولی ھمچنان درد دارم و این درد بہ گوشم میزنہ آیا طبیعی ہست؟

  1. سلام . احتمالا حفره خشک شده است . لازم است که پانسمان مخصوص حفره خشک درون محل کشیده شدن دندان قرار داده شود.

 6. سلام.چند روزپیش دندانم رو کشیدم و الان حفره خشک ایجاد شده.پیش دندانپزشک رفتم و پانسمان کردم ولی پانسمانم خیلی سریع میافته.درد شدیدی دارم.لطفا جواب بدید

  1. سلام . پانسمان باید به نحوی گذاشته شود که نیافتد.

 7. سلام وقت بخیر. حدود ۱۰ روز پیش دندان عقل کشیدم و حفره خشک ایجاد شد. دکتر پانسمان کردن اما هیچ بهبودی حاصل نشده. الان پانسمان خارج شده و هیچ دردی ندارم اما استخوان پیداست. آیا بطور کامل خوب میشود یا تا آخر عمر به همین شکل ترسناک باقی میماند؟
  متشکرم

  1. سلام . خوب می شود ولی طول می کشد تا بسته شود

 8. سلام وقت بخیر من ۱۰ سال پیش دندان عقلم رو کشیدم و بعد از اون یه حفره ایجاد شد و هیچوقت پر نشد الان برام تبدیل به معضل شده غذا داخلش گیر میکنه و دهنم بو میگیره مسواکو فرو میکنم اون قسمت و درد میگیره داره دیوانم میکنه الان راهی وجود داره این حفره پر بشه ؟

  1. دهنمو باز میکنم خودم حفره رو نمیبینم اگر نیاز به جراحی هم داشته باشه انجام میدم ایا جراحیش سخته؟ و از داخل دهان انجام میشه؟

   ممنون میشم بگین چیکار کنم واقعا کلافه شدم ممکنه دندونم کامل از ریشه کشیده نشده باشه؟

   1. سلام . با پیوند استخوان احتمال درمان وجود دارد . از داخل دهان انجام شده و با کاربرد پودر استخوان صورت میگیرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *