Dencare

دندانپزشکی کودکان و ویژگی های بهترین دندانپزشک اطفال

1

استرس کودک در هنگام دندان در آوردن و دچار شدن به مشکلات دندان و گاهی درد دندان کودکان برای والدین بسیار نگران کننده است، اما ملاقات با دندانپزشک می‌تواند این استرس را مضاعف کند. دندانپزشک کودکان در هنگام بررسی دندان‌های کودک ابتدا مطمئن می‌شود وضعیت دندان‌ها مناسب بوده و کودک دچار مشکلات خاص در ارتباط با طرح لبخند زیبا و سالم خود نباشد. به این منظور لازم است در هر جلسه ملاقات با دندانپزشک یک محیط راحت و مناسب برای کودک ایجاد شود. به این ترتیب می‌توان از راحتی و آرامش کودک در طول درمان تا حد ممکن اطمینان حاصل کرد. در این شرایط احتمالاً به کودک اجازه داده می‌شود در طول درمان دندانپزشکی کودکان نشسته و استراحت کرده یا از داروهای آرام‌بخش خفیف برای راحتی بیشتر وی استفاده می‌گردد.

به این ترتیب دندانپزشک کودک می‌تواند با ایجاد شرایط لازم وضعیت درمان را با توجه به نیازها و مشکلات خاص کودک مدیریت نماید و اقدامات لازم مانند ترمیم دندان، کشیدن دندان کودکان بدون درد و … را در صورت نیاز انجام دهد.

معاینه دندانپزشکی کوذکان

[sv slug=”alert”] در اولین جلسه ملاقات، متخصصان ما در کلینیک دندان‌پزشکی دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد وضعیت دندان‌ها و لثه‌های کودک را بررسی کرده و از روش‌های تمیز کردن حرفه‌ای، تهیه عکس رادیولوژی (در صورت نیاز) و سایر روش‌های مانند آن برای رفع مشکلات دندان‌های کودک استفاده می‌کنند. علاوه بر این در طول جلسه دندانپزشکی آموزش لازم درباره نحوه مراقبت از دندان‌ها و لثه‌های کودک و پاک کردن پلاک از روی آنها به والدین و کودک ارائه خواهد شد. به این ترتیب می‌توان از بهترین روش‌های لازم برای ایجاد عادت‌های مناسب برای مراقبت از دندان‌ها استفاده کرد. مشخص است که ارائه آموزش لازم به کودک درباره اهمیت مراقبت از سلامت دهان و دندان در زمان مناسب می‌تواند به وی در ارتباط با ایجاد دندان‌ها و لثه‌های سالم در طول مدت بزرگسالی کمک موثر نماید.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122027384 و 02122023658تماس حاصل نمایید. [sv slug=”alert1″]

دندانپزشکی کودکان چیست؟


2

دندانپزشکی کودکان یک حوزه تخصصی دندانپزشکی است که عمدتاً با مشکلات دهان و دندان کودکان از زمان نوزادی تا سال‌های نوجوانی ارتباط دارد. معمولاً اخذ تخصص در حوزه دندانپزشکی کودکان به دو تا سه سال آموزش تخصصی اضافی (پس از تکمیل دوره دندانپزشکی عمومی) نیاز دارد تا به این ترتیب پزشک بتواند با روش‌های درمان انواع مختلف مشکلات دندان در بین کودکان آشنا شود. علاوه بر این در طول این دوره آموزش‌های لازم برای آماده‌سازی و مراقبت از شرایط مربوط به وضعیت سلامتی، فیزیکی، یا ذهنی بیمار به پزشک ارائه خواهد شد.

مزایای استفاده از دندانپزشکی کودکان برای مشکلات دندان کودک چیست؟


3

پیشگیری و درمان تمرکز اولیه دندانپزشک کودک است که به همراه آن آموزش لازم به والدین درباره بهترین روش برخورد با مشکلات دندان کودک ارائه می‌شود. دندانپزشک کودک آموزش‌های لازم را در دانشکده دندانپزشکی دریافت کرده و سپس یک دوره عملی در بیمارستان به عنوان دستیار دندانپزشک فعالیت می‌کند. علاوه بر این بهترین دندانپزشک کودکان در طول دوره آموزش و فعالیت خود به دنبال معرفی روش‌های بهتر برای پیشگیری از مشکلات دندان در بین کودکان خواهد بود.

امروزه بروشورها و دستورالعمل‌های آموزشی فراوان برای کمک به والدین به منظور آماده‌سازی آنها برای اولین ملاقات کودک با دندانپزشک و نیز آگاهی‌رسانی به آنها درباره مراقبت پیشگیرانه از سلامت دهان و دندان کودک وجود دارد. به هر حال، دندانپزشک کودک از نقش مناسب در ایجاد اطمینان نسبت به ایجاد طرح لبخند سالم برای کودک برخوردار است. در حقیقت با همکاری نزدیک والدین با دندانپزشک کودک می‌توان به بهترین نحو سلامت دهان و دندان کودک و طرح لبخند زیبای وی را برای تمام عمر تضمین کرد.

مشکلات معمول دندان‌های کودکان


روش‌های درمان در دندانپزشکی کودکان


ترمیم و پر کردن دندان

4

ترمیم دندان یک روش دندانپزشکی است که در آن پوسیدگی یا آسیب وارد شده به دندان‌ها به دقت ترمیم شده و سلامت دندان‌ها تامین می‌شود. به علت استفاده از مواد مصنوعی داخل دندان یا نواحی اطراف آن، بسیاری افراد از ترمیم دندان به عنوان پرکردگی نام می برند. به این ترتیب از این روش برای بازگشت شرایط دندان به حالت عادی استفاده می‌شود.

در صورتی که دندان‌های شیری کودک شما دچار پوسیدگی شده، لازم است دندان‌های آسیب دیده به منظور توقف فرآیند پیشرفت پوسیدگی و پخش شدن آن به سایر دندان‌ها ترمیم شوند. در حقیقت در صورت بی‌توجهی به این شرایط، پوسیدگی ممکن است در سایر نقاط دهان پخش شده و در نهایت از دست دادن دندان (پیش از موعد مناسب) را برای کودک به همراه داشته باشد.

فلوراید تراپی موضعی

5

فلوراید تراپی نقش موثر در بهبود وضعیت مینای دندان‌ها داشته و باعث سخت‌تر شدن مینای دندان و افزایش مقاومت آن در برابر پوسیدگی می‌شود. با وجودی که مقدار کمی فلوراید در خمیردندان‌ ها و نیز منابع آب شهری وجود دارد، امروزه استفاده از مقادیر بیشتر فلوراید به صورت حرفه‌ای بر روی دندان‌ها در جلسات ملاقات با دندانپزشک به منظور ایجاد حداکثر حمایت از دندان‌ها امکان‌پذیر است.

فیشورسیلانت دندان

6

در این حالت یک روکش پلاستیکی در مطب دندانپزشک بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا به این ترتیب از ایجاد پوسیدگی از طریق پر کردن شیارهای سطحی دندان‌های عقب دهان پیشگیری شود. در حقیقت این شیارهای کوچک محیط‌های مناسب برای جمع شدن باکتری‌هایی است که باعث ایجاد پوسیدگی دندان می‌شوند. توجه داشته باشید مینای دندان در مراحل رشد اولیه دارای قابلیت نفوذ بیشتر بوده و به همین خاطر مقاومت کمتری در برابر پوسیدگی دارد. به این ترتیب سیلانت دندان می‌تواند یک روش ساده برای حفاظت از دندان‌ها بوده و حمایت طولانی مدت از دندان‌ها را برای بیمار به همراه داشته باشد.

عصب‌کشی ریشه دندان کودک

7

پالپوتومی دندان یک روش جراحی دندانپزشکی است که از طریق آن تخلیه پالپ ملتهب ساقه دندان کودک که به خاطر پوسیدگی و کرم‌خوردگی درمان نشده دچار آسیب شده، امکان‌پذیر می‌شود. در این شرایط لازم است باکتری‌ها از ناحیه ساقه پالپ داخل دندان خارج شوند تا به این ترتیب از آبسه دندان جلوگیری شده یا مشکلات مربوط به آبسه یا عفونت دندان کاهش یابد. به پالپوتومی دندان در اصطلاح عصب‌کشی دندان شیری نیز گفته می‌شود.

درمان ارتودنسی

برخی کودکان در سنین پایین نیاز به درمان ارتودنسی پیدا می‌کنند و متخصص دندانپزشکی کودک می‌تواند به آنها در این راستا کمک کند. فرآیند درمان در این شرایط از شش سالگی شروع شده و به این منظور لازم است وضعیت رشد دندان‌ها از طریق تهیه عکس رادیولوژی توسط متخصص ارتودنسی تحت نظارت قرار گیرد. متخصص دندانپزشکی کودک از تجربه و امکانات لازم درباره نحوه کنترل هر دوی موارد مربوط به فضای مناسب دهان و نیز زمان‌بندی رشد هر یک از دندان‌های کودک برخوردار است. در نتیجه با مراجعه به مطب متخصص دندانپزشکی کودک، ایجاد طرح لبخند سالم برای کودک امکان‌پذیر شده و احتمال ایجاد نیاز به بریس‌ های ارتودنسی یا سایر روش‌های درمان مانند آن در آینده حداقل خواهد شد. در صورت نیاز به درمان ارتودنسی برای کودک شما می‌توانید توصیه‌ها و روش‌های درمان لازم را از طریق مراجعه به بهترین کلینیک دندانپزشکی دریافت کنید.

از چه سنی لازم است ملاقات منظم با دندانپزشک شروع شود؟


اولین جلسه ملاقات با دندانپزشک در اولین سال تولد کودک انجام می‌شود. به هر حال در بهترین شرایط ملاقات منظم با دندانپزشک برای اتخاذ اقدامات لازم از زمان شروع رشد اولین دندان‌های کودک در سنین بین شش تا دوازده ماهگی می‌بایست آغاز شود. توجه داشته باشید کودکانی که دندان‌های سالم داشته باشند بهتر می‌توانند غذا خورده و رشد کنند، واضح‌تر صحبت می‌کنند و به خاطر طرح لبخند خود از اعتماد به نفس بیشتر برخوردار می‌باشند.

چگونه والدین می‌توانند ملاقات اولیه با دندان‌پزشک را برای کودک ساده کنند؟


انتخاب یک تیم دندانپزشکی علاقه‌مند به کار کردن با کودکان و برخوردار از تجهیزات و امکانات مناسب در این رابطه از اهمیت خاص در این رابطه برخوردار است. در هنگام صحبت با کودک درباره لزوم ملاقات با دندان‌پزشک لازم است این کار با حالت طبیعی و به زبان ساده انجام گیرد. همچنین بهتر است با ارائه دیدگاه‌های مثبت در ارتباط با لزوم این کار کودک تشویق به مراقبت از وضعیت دندان‌ها و دنبال کردن توصیه‌های دندانپزشک شود. در این زمان لازم است والدین کلمات دارای بار معنایی منفی همچون «سوراخ کردن»، «آسیب»، و «سوزن» را در هنگام صحبت کردن با کودک استفاده نکنند.

به این منظور می‌توان به کودک توضیح داد که جلسات ملاقات با دندانپزشک بخشی از فرآیند عادی رشد بوده و از نقش موثر در سالم و درخشان باقی ماندن دندان‌ها برخوردار است. به این ترتیب اختصاص زمان لازم برای ارائه توضیح به کودک و نیز تشریح روش‌های مناسب مراقبت از بهداشت دهان و دندان همچون مسواک زدن مناسب، ملاقات منظم با دندانپزشک، نخ دندان کشیدن، و انتخاب رژیم غذایی مناسب از اهمیت خاص برخوردار است. علاوه بر این بهتر است زمان‌بندی لازم برای ملاقات به موقع با دندانپزشک در هنگامی انجام شود که کودک به خوبی استراحت کرده باشد. توجه داشته باشید در هر حالت توضیح شرایط ملاقات با دندانپزشک به کودک به نحو صحیح از نقش موثر در ایجاد ذهنیت مناسب برای کودک برخوردار می‌باشد.

آیا لازم است والدین در هنگام ملاقات با دندان‌پزشک همراه کودک باشند؟


اکثر کودکان می‌توانند فرآیند درمان دندانپزشکی را به صورت مستقل سپری کنند. در این زمان لازم است اعتماد مناسب نسبت به تجربه بالای تیم دندانپزشکی وجود داشته و کودک درباره لزوم همراه بودن والدین با وی تصمیم‌گیری نماید. در این شرایط اگر دندانپزشک نتواند کودک را به صورت مستقل تحت درمان قرار دهد، از بهترین روش‌های لازم برای کمک به وی در طول فرآیند درمان استفاده خواهد کرد. به این ترتیب متخصصین این کلینیک دندانپزشکی می‌توانند بهترین روش‌های دندانپزشکی را با توجه به نوع درمان کودک مشخص کرده و از گاز خنده، داروی آرام‌بخش، یا حالت نیمه هوشیار برای رفع مشکلات دهان و دندان کودک استفاده نمایند.

در این رابطه لازم است والدین احساس راحتی با دندانپزشک برای طرح نیازها و درخواست‌های خود داشته باشند.
کنترل رفتار برای هر کودک با توجه به ویژگی‌های شخصیتی وی انجام می‌شود. در واقع رفتاری که برای یک کودک مناسب است، ممکن است برای سایر کودکان مناسب نباشد. توجه داشته باشید که در تمام موارد، اولویت اصلی متخصصان این کلینیک تکمیل اهداف درمان برای هر بیمار با حداکثر ایمنی و اثربخشی و نیز ایجاد بهترین محیط برای دندانپزشکی می‌باشد.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *