Dencare

دندان مصنوعی جزئی یا نیمه کامل

دندان-مصنوعی1

هر دندان نقش اساسی در حفظ نظم و ردیف دندان‌ها ایفا می‌کند و فواصلی که با از دست دادن یک یا چند دندان به وجود می‌آید می‌توانند تأثیری بسیاری در حالت دندان‌ها، صحبت کردن، لبخند و فرم صورت داشته باشند. از دست دادن دندان‌ها می‌تواند منجر به تغییر حالت دندان‌های باقی‌مانده و نیز بروز مشکلاتی در غذا خوردن شود. برای حفظ سلامت دهان و دندان باید هنگام تصمیم‌گیری برای روش‌های جایگزینی دندان و انتخاب روشی که متناسب با نیازهای شما می‌باشد، باید همه‌ی گزینه‌های موجود را بررسی و مقایسه کنید. دندان مصنوعی پارسیال یا جزئی به‌عنوان پروتزی متحرک و برای جایگزینی چند دندان ازدست‌رفته بکار برده می‌شود. یک‌دندان مصنوعی جزئی از یک صفحه‌ی قالب‌گیری شده که معمولاً از مواد آکریلیک صورتی مشابه با لثه‌هایتان، ساخته می‌شود که دندان‌های مصنوعی جایگزین روی آن چسبانده شده‌اند.

 • عادت کردن به غذا خوردن و صحبت کردن با دندان‌های مصنوعی جزئی در ابتدا دشوار است، اما بعد از گذراندن دوره‌ی تطبیق آن دردهان به آن عادت خواهید کرد.
 • یادگیری نحوه‌ی بیرون آوردن، قرار دادن آن در دهان و تمیز کردن آن کمی وقت‌گیر است. متخصص دندان‌پزشک برای کمک به شما، نکات و دستورالعمل‌هایی را در این مرحله در اختیار شما قرار خواهد داد.

دندان مصنوعی جزئی چگونه عمل می‌کند؟


دندان‌های مصنوعی جزئی معمولاً دارای دندان‌هایی ثابت در یک‌پایه‌ی آکریلیکی می‌باشند که با رنگ لثه‌هایتان مطابق است. این پایه‌ی آکریلیکی ممکن است یک چهارچوب فلزی را پوشش دهد. دندان‌های مصنوعی جزئی اغلب به‌صورت گیره‌ای هستند که به دندان‌های طبیعی شما متصل می‌گردند. این امر باعث می‌شود تا دندان مصنوعی در جای خود به‌طور ثابت قرار بگیرد. متخصص دندان‌پزشک شما همچنین ممکن است به شما توصیه کند که از  روکش دندان که روی دندان‌های طبیعی‌تان قرار می‌گیرند استفاده کنید. روکش‌های دندانی می‌توانند شیوه‌ی قرارگیری دندان مصنوعی جزئی متحرک دردهانتان را بهبود بخشند. درباره‌ی اینکه کدام‌یک از دندان‌های مصنوعی جزئی و متحرک برای شما مناسب است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

عادت کردن به آن


قرار دادن و خارج کردن دندان مصنوعی جزئی از دهانتان به تمرین نیاز دارد. ممکن است در روزهای اول به نظر کمی متفاوت و یا سفت باشد؛ اما باگذشت زمان، باید به آن عادت کنید. هیچ‌وقت دندان مصنوعی جزئی را با فشار وارد دهان و محل موردنظر نکنید. این کار می‌تواند سبب خم شدن و یا شکستگی گیره‌ها یا آسیب دیدن دندان‌ها گردد. اگر مشکلی با دندان‌های مصنوعی‌تان دارید با دندان‌پزشک خود در میان بگذارید. از دندان‌های مصنوعی متحرک جزئی‌تان نباید برای 24 ساعت شبانه‌روز استفاده کنید. دندانپزشک شما به شما خواهد گفت که هنگام خوابیدن آن را از دهان خارج کنید و وقتی بیدار شدید دردهانتان قرار دهید. دندانپزشک معمولاً جلسات بعدی را برای معاینات و بررسی نقاط تحت‌فشار یا نقاط جراحت دار و دردناک مشخص خواهد کرد. او می‌تواند دندان‌های مصنوعی را تنظیم کند به‌طوری‌که به‌راحتی دردهان شما جای گیرد.

نکاتی برای غذا خوردن و صحبت کردن

وقتی جای خالی دندان‌های ازدست‌رفته را با روش‌های مناسبی جایگزین می‌کنید، غذا خوردن بسیار راحت‌تر می‌شود؛ اما عادت به آن به کمی تمرین نیاز دارد. در اینجا به چند نکته که می‌تواند در این امر به شما کمک کند اشاره می‌کنیم:

 • با خوردن غذاهای نرم و قطعه‌قطعه کردن آن‌ها به تکه‌های کوچک شروع کنید.
 • برای یکسان بودن فشار وارده به دندان‌ها، با هر دو طرف دهانتان غذا را بجوید.
 • از خوردن غذاهای چسبنده یا سفت و یا جویدن آدامس خودداری کنید.

اگر دندان ازدست‌رفته‌ای دارید، استفاده از دندان مصنوعی جزئی و متحرک می‌تواند به شما کمک کند تا واضح‌تر صحبت کنید. درصورتی‌که ادا کردن برخی واژه‌ها در ابتدا برایتان دشوار باشد، سعی کنید آن را با صدای بلند در جلوی آینه بیان کنید. با صرف زمان و تمرین کافی، قادر خواهید بود به‌خوبی صحبت کنید.

مراقبت از دندان مصنوعی جزئی متحرک


مانند دندان‌های طبیعی، دندانه مصنوعی جزئی و متحرک نیز به مراقبت کافی نیاز دارد. در اینجا به چند نکته اشاره می‌کنیم:

 • دندان مصنوعی‌تان را هرروز تمیز کنید. آن را از دهانتان خارج کنید و ذرات و باقی‌مانده‌های غذا روی آن را بشویید. مسواک را خیس کنید و ماده‌ی تمیزکننده‌ی دندان مصنوعی را روی آن بریزید. یا می‌توانید از کمی مایع ظرف‌شویی استفاده کنید.
 • همه‌ی سطوح دندان مصنوعی را به‌آرامی مسواک بزنید. بهترین کار این است که از مسواک مخصوصی استفاده کنید که برای تمیز کردن دندان مصنوعی ساخته‌شده است، البته می‌توانید از یک مسواک با برس‌هایی نرم نیز استفاده کنید.
 • از خمیردندان برای تمیز کردن دندان مصنوعی استفاده نکنید. برخی از خمیردندان‌ها حاوی ذرات ساینده هستند که می‌توانند به پایه و دندان‌های روی دندان مصنوعی آسیب بزنند.
 • هنگام مسواک زدن دندان مصنوعی جزئی، آن را روی یک حوله‌ی تاشده یا ظرفی پر از آب سرد قرار دهید. دندان مصنوعی جزئی متحرکتان بسیار ظریف است و می‌تواند به‌آسانی شکسته شود.
 • وقتی از دندان مصنوعی‌تان استفاده نمی‌کنید، آن را در آب یا مایع مخصوص دندان مصنوعی نگه‌دارید. نگذارید خشک شود زیرا در غیر این صورت ممکن است بدفرم شود.
 • بعد از استفاده از هر نوع تمیزکننده‌ی دندان مصنوعی، آن را به‌خوبی بشویید. این ماده ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشد که نباید وارد دهان شوند.
 • دندان‌های طبیعی‌تان را روزی دو بار با خمیردندان فلوراید دار مسواک بزنید. همچنین روزی یک‌بار از نخ دندان یا تمیزکننده‌های دیگر بین‌دندانی استفاده کنید.
 • از دندان‌هایی که در زیر گیره‌های فلزی دندان مصنوعی هستند مراقبت بیشتری کنید. دندان‌پزشک شما می‌تواند به شما نشان دهد که چگونه دندان‌هایتان ره به‌درستی مسواک بزنید و بین آن‌ها را تمیز کنید.
 • هنگامی‌که از دندان‌های مصنوعی‌تان استفاده نمی‌کنید آن‌ها را از دسترس کودکان کنجکاو و حیوانات دور نگه‌دارید.

تنظیم و ترمیم‌ها


با بالا رفتن سن، تناسب دندان مصنوعی جزئی و متحرک در دهانتان ممکن است تغییر کند. استخوان فک شما می‌تواند جمع شود که این امر موجب ایجاد فضایی در زیر دندان مصنوعی جزئی خواهد شد. غذا می‌تواند در این فضا گیر کند. گیره‌های دندان مصنوعی نیز ممکن است بخار پوسیدگی و فرسودگی طبیعی دندان‌ها شل شوند. اگر دندان مصنوعی جزئی شما نیاز به تنظیم داشته باشد، خودتان این کار را انجام ندهید. با این کار می‌تواند هم به دندان مصنوعی جزئی و هم به‌ سلامتی شما آسیب بزنید. همچنین از چسب‌های خانگی برای ترمیم دندان مصنوعی جرئی استفاده نکنید زیرا ممکن است حاوی مواد شیمیایی مضری باشند.

در صورت شکستگی، ترک خوردن یا لب پر شدن دندان مصنوعی جزئی و متحرکتان و یا اگر یکی از دندان‌ها لق شده باشد، فوراً و در اسرع وقت به دندانپزشکی مراجعه کنید. همچنین در صورت لق شدن یکی از دندان‌های طبیعی تکیه‌گاهتان، باید دندان مصنوعی را تنظیم کرد. گاهی اوقات دندانپزشکان می‌توانند آن را ترمیم می‌کنند که اغلب همگی در یک جلسه انجام می‌شوند. ترمیم‌های دشوار ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشند. هر چه زودتر به دندان‌پزشک مراجعه کنید، دندان مصنوعی شما زودتر تنظیم و مطابق خواهد شد. متخصص دندانپزشکی شما به شما خواهد گفت که هرچند وقت یک‌بار به مطب مراجعه کنید. معاینات منظم و تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها نکات مهمی در سالم نگه‌داشتن دندان‌ها می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *