Dencare

راه های ترغیب کودکان به رعایت بیشتر بهداشت دهان و دندان

1

با پایان یافتن فصل تابستان، بسیاری از ما در آخرین روزهای آن در انتظار فصل پاییز به سر می‌بریم. سال تحصیلی جدید، فرصتی را برای آغاز برنامه‌ریزی‌های جدید و عادت‌های خوب فراهم می‌کند. در اینجا به برخی نکات برای عادت کردن به روش‌های صحیح بهداشت دهان و دندان برای شما و کودکانتان و همچنین راه‌های ترغیب کودکانتان به رعایت بهداشت دهان و دندان خواهیم پرداخت.

دوام و انسجام، نقش کلیدی دارد


ایجاد عادت‌های جدید به انجام همیشگی و مداوم کارهایی سالم مرتبط است تا وقتی‌که به ملکه ذهن فرد تبدیل شود. بهترین راه برای ترغیب کودکان به عادات صحیح رعایت بهداشت دهان و دندان در سنین پایین، تعیین زمان‌هایی برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو بار در روز و انجام روزانه و سروقت این کارها می‌باشد. اگر بهداشت دهان و دندان به بخشی لاینفک از کارهای همیشگی کودکان در صبح و شب تبدیل شود، مطمئن باشید که حتی وقتی‌که زندگی فرد دچار بی‌نظمی شود، هرگز از این کار دست نمی‌کشید.

این امر همچنین به این معناست که وقتی شما یا کودکتان خسته هستید، به خاطر دارید که نباید از این عادات چشم‌پوشی کنید- این کار می‌تواند به ثبات و انسجام الگوی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن لطمه بزند.

الگوی خوبی را در نظر بگیرید


21

شما بهترین الگو برای کودکتان هستید. اگر در هنگام خستگی از کشیدن نخ دندان غافل شوید، آن‌ها هم همین کار را خواهند کرد. به خاطر داشته باشید که شما بر اساس دلایلی برنامه‌ریزی کرده‌اید و آن را برای زندگی خودتان هم بکار خواهید برد.

همچنین پایبند بودن به نحوه و شیوه‌های بهداشت دهان و دندان حائز اهمیت است. بسیاری از بزرگ‌سالان نمی‌دانند که کارهای آن‌ها چقدر می‌تواند روی رفتار و نگرش کودکانشان تأثیر داشته باشد. اگر به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای خودتان یک معضل یا دردسر تلقی می‌شود، کودکتان نیز همین نگرش را خواهد داشت. برای بهتر کردن عادت‌هایتان، تلاش آگاهانه‌ای داشته باشید.

آن را مفرح کنید


وقتی به تفریح و سرگرمی فکر می‌کنیم، قطعاً بهداشت دهان و دندان اولین چیزی نیست که به ذهنمان خطور می‌کند، اما لزومی ندارد که این عادات برای کودکان، ترسناک و تهدیدآمیز باشند.

در هنگام خرید وسایل مدرسه برای سال تحصیلی جدید، کاری متفاوت انجام دهید و از کودکتان بخواهید تا یک مسواک جدید با رنگی متفاوت یا با عکس‌هایی از شخصیت‌های کارتونی انتخاب کنید. این کار مطمئناً باعث می‌شود تا کودتان قدم‌های درستی را به فصل جدید بگذارد.

چالش عمده در این مورد این است که به کودکتان نحوه صحیح مسواک زدن و مدت‌زمان لازم برای آن را یاد بدهید. یک آهنگ زیبا را همراه با کودکتان انتخاب کنید و هرگاه دندان‌هایش را مسواک می‌کند برای او پخش‌کنید. به او بگویید که تا وقتی آهنگ پخش می‌شود، به مسواک زدن ادامه دهد. این کمک می‌کند تا کودک زمان موردنیاز برای مسواک زدن را تشخیص دهد و در این حین نیز احساس خوشایندی داشته باشد.

هدفی را برای بهداشت دهان و دندان در کودکتان مشخص کنید


کودکتان را برای رعایت کردن برنامه بهداشتی دهان و دندان تحسین کنید. تمرکز بروی موفقیت‌ها بجای شکست‌ها می‌تواند محرک خوبی باشد، بنابراین هرگز قدرت بازخورد مثبت را دست‌کم نگیرید.

یک جدول زیبا و جالب تهیه کنید و برچسب‌هایی را در پایان هرروز، بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کودکتان روی تقویم بچسبانید. در پایان هفته، برای گذراندن یک هفته‌ی موفق با رعایت کامل بهداشت دهان و دندان، به کودکتان یک جایزه بدهید. این جایزه می‌تواند خیلی ساده باشد، مثلاً به او اجازه دهید که از بازی‌های رومیزی (شطرنج، تخته‌نرد، جورچین) خانه در شب بازی کند یا اینکه می‌تواند یک رستوران را انتخاب کند تا باهم برای شام به آنجا بروید. این کار رابطه‌ی مثبت و سالمی را بین بهداشت دهان و دندان و تفریح در ذهن کودکتان ایجاد می‌کند. به‌علاوه، این برای همه‌ی خانواده مفرح خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *