Dencare

علت و درمان حساسیت های دندانی و تیر کشیدن دندان های حساس

has

دندان حساس می‌تواند واقعاً آزار دهنده و دردآور باشد. در عمل، عوامل مختلفی از بعضی غذاها گرفته تا مسواک زدن می‌تواند باعث حساسیت دندان شود. به طوری که خیلی زود می‌تواند از یک ناراحتی جزئی به یک مشکل بزرگ تبدیل شود. شما ممکن است همیشه نگران آن باشید که دفعه بعد که دندان حساستان درد می‌گیرد، برای تسکین درد دندان باید چه کار کنید. با اعمال چند تغییر و رعایت بهداشت دهان و دندان  در برنامه‌های روزمره خود می‌توانید احساس ناراحتی ناشی از دندان‌های حساس خود را تا حد زیادی کاهش دهید و به زندگی عادی خود برگردید.

[sv slug=”alert”]

حساسیت دندان می‌تواند ناشی از بیماری‌ها و مشکلات مختلف دندان از جمله مشکلات ژنتیکی باشد. در صورت بروز حساسیت دندانی، شما باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید و دندانپزشک با تشخیص دلیل حساسیت دندانی شما، بهتر می‌تواند آن را درمان کرده و از بروز مجدد مشکل جلوگیری نماید. مشکل حساسیت دندانی معمولاً وقتی که یک غذای داغ یا سرد می‌خورید، تحریک می‌شود. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد دندان‌های حساس نیاز دارید و یا برای مشاوره یا رزرو نوبت با دندانپزشکان ما می‌توانید با شماره‌های 02122027384 و 02122023658 تماس حاصل نمایید.

[sv slug=”alert1″]

علت حساسیت دندان چیست؟


has1

حساسیت دندان که با عنوان فوق حساسیت عاج دندان نیز شناخته می‌شود، یکی از مشکلات شایع دندانی به شمار می‌آید. این عارضه می‌تواند در طول زمان و در اثر مشکلاتی از قبیل تحلیل رفتن لثه‌ها و یا ساییدگی مینای دندان به طور مکرر اتفاق بیفتد. اغلب افرادی که از مشکل علت حساسیت دندانی رنج می‌برند، بین 20 تا 50 سال سن دارند. این مشکل معمولاً هنگامی شروع می‌شود که قسمت نرم داخلی دندان که به آن «عاج دندان» گفته می‌شود،

در اثر ساییده شدن لایه مینای دندان یا تحلیل رفتن لثه‌ها، نمایان می‌گردد. وقتی که عاج دندان نمایان شود، محرک‌های خارجی (مانند نوشیدنی‌های سرد) می‌توانند به راحتی اعصابی که در عمق ساختار دندان قرار گرفته‌اند را تحریک کنند و باعث بروز دردی شدید و کوتاه‌مدت در دندان حساس شوند. فقط یک دندانپزشک می‌تواند وجود مشکل حساسیت دندان را در شما تشخیص دهد. به طور کلی همیشه وقتی که از هر مشکلی در دندان‌های خود رنج می‌برید، باید برای برطرف کردن آن با دندانپزشک خود مشورت کنید.

در این مقاله نگاهی به برخی از علائم شایع حساسیت دندان خواهیم داشت و به بحث در مورد علت درد دندان می‌پردازیم.

عوامل شایع تحریک کننده حساسیت دندان


has2

عوامل متعددی می‌تواند باعث تحریک درد دندان در افرادی که از مشکل حساسیت دندان رنج می‌برند، شود. برخی از شایع‌ترین عوامل تحریک کننده حساسیت دندان کودکان و بزرگسالان عبارتند از:

 • خوردن غذاهای سرد یا نوشیدن مایعات سرد
 • خوردن غذاهای داغ یا نوشیدن مایعات داغ
 • خوردن غذاهای شیرین یا ترش
 • نفس کشیدن از راه دندان در هوای سرد
 • مسواک زدن دندان‌ها

پوسیدگی دندان

درد ناشی از پوسیدگی دندان می‌تواند احساسی شبیه به حساسیت دندانی در فرد ایجاد کند. پوسیدگی دندان هنگامی اتفاق می‌افتد که ذرات قند موجود در غذا و نوشیدنی‌های شما با باکتری‌هایی که در داخل پلاک‌های روی دندان‌ها وجود دارند واکنش داده و مواد اسیدی تولید می‌کنند. این اسیدها به تدریج مینا و عاج دندان‌های شما را نرم کرده و تجزیه می‌نماید. مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید یا خمیردندان ضدحساسیت به تقویت دندان‌های شما کمک می‌کند.

مشکل پوسیدگی دندان آن است که ممکن است تا وقتی که به مراحل پیشرفته و خطرناک نرسد، شما هیچ دردی را احساس نکنید. البته این مشکل را می‌توان در مراحل اولیه آن به راحتی درمان کرد. بنابراین حتی اگر دردی در دندان‌های خود احساس نمی‌کنید، باید حتماً برای معاینات دوره‌ای به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید تا بتواند نشانه‌های اولیه پوسیدگی دندان را در شما تشخیص بدهد و اقدام لازم برای درمان آن را انجام دهد.

سفید کردن دندان‌ها


خیلی از افراد که درمان سفید کردن دندان‌ را انجام می‌دهند، در زمان انجام این درمان یا مدتی بعد از آن دچار حساسیت دندانی می‌شوند. منظور از سفید کردن دندان، آن عمل حرفه‌ای دندانپزشکی است که تحت نظر دندانپزشک و با استفاده از مواد سفید کننده دندان انجام می‌شود.

حساسیتی که در هنگام سفید کردن دندان یا بعد از آن در دندان‌های یک فرد به وجود می‌آید، با حساسیتی که در اثر فوق حساسیت عاج دندان ایجاد می‌شود متفاوت است. ماده مؤثره‌ای که در ترکیب محصولات سفید کننده دندان وجود دارد از مینا و عاج دندان عبور کرده و به مغز دندان که در مرکز ساختار آن قرار دارد وارد می‌شود و در آنجا باعث ایجاد التهاب و حساسیت موقت در دندان می‌شود.

حساسیت دندان بعد از درمان‌های دندانپزشکی

معمولاً تا مدتی بعد از آنکه بعضی از درمان‌های دندانپزشکی را انجام می‌دهید، احتمال حساس شدن دندان‌های شما وجود دارد. اما در صورتی که این مشکل بیش از چند روز ادامه پیدا کرد، برای درمان آن به دندانپزشک مراجعه کنید.

سایر عوامل شایعی که باعث بروز دندان درد می‌شوند، شامل آبسه دندان و شکستگی دندان یا ترک خوردن آن می‌باشد. مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی سلامتی دندان‌ها و لثه‌ها، از اهمیت زیادی در جلوگیری از دندان درد برخوردار است. پس اگر احساس درد و ناراحتی در دهان و دندان‌های خود دارید و به ویژه اگر این درد طولانی شده است، حتماً با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

درمان


برخی از رایج‌‌ترین عمل‌های دندانپزشکی که به کاهش حساسیت دندان کمک می‌کند شامل موارد زیر است:

استفاده از خمیر دندان مخصوص دندان‌های حساس

has3

بعضی از خمیر دندان‌ها حاوی یک ترکیب فعال به نام نیترات پتاسیم هستند که به مسدود کردن منافذ ریزی که در عاج دندان وجود دارند، کمک می‌کند. البته این خمیر دندان‌ها ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد، اما متخصصان عقیده دارند که خمیر دندان ضد حساسیت معمولاً بهترین راهکار برای شروع درمان حساسیت دندان می‌باشد. نکته مهم دیگر آن است که چگونه از آن استفاده می‌کنید و به عبارتی چگونه دندان‌ها را مسواک می‌زنید.

نحوه مسواک زدن خود را تغییر دهید

has4

اگر از مسواک‌های نرم استفاده نمی‌کنید، اگر مسواک را خیلی محکم روی دندان‌های خود می‌کشید و یا اگر مسواک زدن شما کمتر از دو دقیقه طول می‌کشد، پس باید بدانید که این نحوه مسواک زدن، به جلوگیری از حساسیت دندان‌هایتان کمکی نخواهد کرد. تغییر در نحوه مسواک زدنبرای شما یک ضرورت حتمی محسوب می‌شود و قطعاً می‌تواند برایتان نتیجه‌بخش باشد.

دندان قروچه و سایش دندان‌هایتان را متوقف کنید

has5

اگر عادت دارید که در هنگام خواب و یا وقتی عصبی هستید دندان‌هایتان را روی هم فشار می‌دهید، با این کار در عمل دارید مینای دندان‌های خود را از بین می‌برید و خودتان باعث بروز مشکل حساسیت دندان می‌شوید. پس در صورتی که مشکل ساییدن دندان‌ها یا دندان قروچه دارید، برای درمان دندان قروچه خود حتماً شب‌ها از یک محافظ دهانی استفاده کنید یا وضعیت خوابیدن خود را تغییر دهید. اگر هم در طول روز متوجه شدید که دندان‌هایتان را زیاد بر روی هم فشار می‌دهید، سعی کنید مرتب به خودتان یادآوری کنید که دندان‌های بالا و پایین را کمی از هم فاصله بدهید و فک خود را نیز راحت و آرام بگیرید.

از دندانپزشک بخواهید که روی دندان‌هایتان را با ماده محافظ بپوشاند

has6

در صورتی که خمیر دندان‌ ضد حساسیت کارآیی لازم را در برطرف کردن حساسیت دندان‌ و تیر کشیدن دندان شما نداشته باشد، از دندانپزشک خود بخواهید که از یک پوشش محافظ بر روی دندان‌هایتان استفاده کند. دندانپزشک می‌تواند بر روی نقاط حساس دندان‌های شما پوششی از مواد ضد حساسیت از قبیل لاک فلوراید یا حتی رزین‌های پلاستیکی بگذارد. این پوشش‌های محافظ، بسته به نوع مواد مورد استفاده در آن بین چند ماه تا چند سال دوام خواهند داشت و بعد از این مدت باید دوباره تجدید شوند.

باندینگ، روکش و اینله

اینها راهکارهایی برای درمان پوسیدگی هایی هستند که ممکن است باعث حساسیت دندان‌های شما شده باشد.

جراحی پیوند لثه

has7

اگر بافت لثه از روی سطح ریشه دندان‌های شما تحلیل رفته باشد، با انجام عمل جراحی پیوند لثه می‌توان حفاظت لازم از ریشه دندان را تأمین کرد و به درمان حساسیت دندان‌ها پرداخت .

عصب‌کشی

has8

عصب‌ کشی دندان آخرین گزینه برای درمان موارد شدید حساسیت دندان است که سایر روش‌های درمانی در برطرف کردن آن تأثیر نداشته است. در این روش یک مجرای کوچک در سطح جونده دندان شما ایجاد می‌شود تا از طریق آن بتوان به مغز دندان دسترسی پیدا کرد. سپس از یک ابزار کوچک برای برداشتن بافت‌های مرده و آسیب‌دیده و نیز تمیز کردن مغز دندان از طرف داخل استفاده می‌شود و به این ترتیب کانال ریشه دندان تمیز و ضد عفونی می‌شود. برای اطلاع دقیق از هزینه عصب کشی دندان باید با پزشک مشورت کنید.

درمان تحلیل لثه‌ها

hass

ریشه دندان‌های شما در حالت طبیعی به وسیله بافت لثه پوشانده شده و محافظت می‌شود. اما در صورتی که بیماری‌های لثه یا مسواک زدن به صورت محکم و خشن موجب تحلیل رفتن لثه‌ها شود، ریشه دندان نمایان شده و بافت سیمان دندانی (سمنتوم) به تدریج دچار فرسایش خواهد شد. دندانپزشک شما می‌تواند با استفاده از روش‌های مخصوصی مانند پیوند لثه، این مشکل را درمان کرده و لثه‌های تحلیل رفته شما را بازسازی و ترمیم نماید. در صورتیکه برای درمان عصب کشی دیر باشد ، ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد.

52 پاسخ

 1. با سلام ،من نزدیک ۱۵ روزی هست که دندان پنج بالا سمت چپ رو ترمیم کردم و از اون روز با جویدن و گرم و سرد شدن و حتی نفس کشیدن با دهان باز درد وحشتناکی میگیره طوری که تا مسکن نخورم قابل تحمل نیست و درد عجیبی کل فکم رو درگیر میکنه با مراجعه به پزشک دندان مجددا باز شد و پوسیدگی خاصی نداشت و گفتن به عصب هم نرسیده ولی درد من همچنان ادامه داره ،بنظر شما دلیل این درد ممکنه از حساسیت عصب باشه یا علت دیگ ای داره؟

  1. وای من هم الان ۴ روزه کشیدم همین بلا سرم اومده ، میشه بگید چیکار کردید ک خوب شد ، اصلا مشکل از کجا بود ، ایدی اینستای من mbr__9445,دوس داشتید اونجا کمکم کنید😭

  1. سلام . قطعا بایستی حضورا معاینه شوید . در صورت تمایل با کلینیک تماس بگیرید.

  2. سلام من دو روزه دوتا دندان جلو خیلی سوت میکشه ولی سیاهی روش دیده نمیشه بنظر شما احتمالش بیشتر چیه

   1. سلام . در صورت تمایل جهت معاینه حضورا به کلینیک مراجعه نمایید

   2. منم همینطورم عزیزم یکیشون یه کم پوسیدگی داشت عصب کشی کردم ولی یکی دیگشون دکتر میگه سالمه اما خیلی تیر میکشه گفته اگه یکی دو روز بهتر نشد بیا عصب کشی

 2. سلام من بین دو دندان عقب هم یک لثه بیرون امده ومن نمیتوانم اصلا روی آن دندان و لثه مسواک بزنم یا چیزی بخورم و الان هم خیلی درد می کند

  1. سلام . احتمالا در آن محل آبسه لثه ای شده است . درمانش با شما نیست و باید به دندانپزشک مراجعه نمایید . یکی از راههای درمان لیزر است

  2. سلام وقتتون بخیر
   من دورزه که دندون درد دارم من چند سال پیش دندونم نصفش شکسته بود و الان همون قسمت درد می‌کنه درحدی که شبا به زور می‌خوابم باید چیکار کرد

   1. سلام من دندون پایین وبالا به آب سرد واکنش نشان می دهند من هردوی این دندون ها رو تازه ترمیم کردم

 3. سلام دندون پایین سمت چپ کنار دندان نیش از بین دوتا دندون هوا میکشه و ایجاد درد کمی میکنه به طوری ک وقتی نخ دندان بین دوتا دندون قرار میدم دردش آروم میشه مشکل از لثه هست یا دندون .(با تشکر)

  1. سلام . به احتمال زیاد دندانتان پوسیده شده است و باید پر شود . جهت معاینه دقیق به کلینیک مراجعه نمایید.

 4. سلام، دندان آسياب پائين سمت چپ من مدتها پيش پر شده و گاهي اوقات دچار حساسيت مي شود. امروز اول سال و همه جا تعطيل است. لطفاً بفرمائيد بطور اضطراري چکار کنم تا درد آن کاهش يابد. در حال حاضر با فشار درد ميگيرد و با ضربان قلبم تير مي کشد.

 5. سلام دندان تخت پایینی سالمه ولی وقتی دندان بالایی بهش میخوره شدیداً تیر می‌کشه و یک حالت بدی بهم دست میده

 6. سلام من یک دندان شکسته داشتم که از دردش مجبور به کشیدنش شدم چهار روز میشه
  و همچنان درد میکنه،به شدت روی سردی و گرمی حساس
  شده ، دلیلش چی هست ؟

  1. سلام .نیاز به بررسی دقیق دارد و بدون معاینه و رادیوگرافی نمی توان نظر داد

 7. سلام دندان آسیابی پنج بالا سمت راست دچار حساسیت شده دکتر میگه بایستی دندان عقلت رو بکشی تا بتونم تشخیص بدم پوسیدگی داره یا نع این کار درسته آیا ؟

   1. سلام
    من رفتم بیمارستان میلاد دندونه ۲ بالام هیچیش نبود فقط یه خال داشت برام ترمیم کرد توربینش خراب بود دندونمو شکوند بعد با چسب و کامپوزیت چسبوند انقدر تراش داد تا نازک شد الان بعد از ۱۰ روز درد دارم چیکار باید بکنم سرما و گرما حساسه

    1. سلام . متاسفانه نمی توانیم در این محل نظری بدهیم . در صورت تمایل حضورا تشریف آورید تا راهنمایی لازم داده شود.

 8. سلام
  نمیدونم اسم این مشکل من حساسیت هست یا نه
  و قتی مسواک میزنم دندون هام زودتر خراب میشن و میشکنن نمیدونم چرا اینجوری ان اگه یه هفته مرتب مسواک بزنم دندون هام شروع به شکستن میکنن و حس میکنم خرابی ها بیشتر میشن برای همین مسواک نمیزنم و از این کار هم خوشم نمیاد

  1. سلام . دوست عزیز دندانهای شما پوسیده هستند وقتی مسواک میزنید مشخص میشوند . مسواک زدن باعث خرابی دندانهایتان نمی شود . شما اول باید به دندانپزشک مراجعه نمایید و همه پوسیدگی هایتان را برطرف کنید .

 9. سلام من دندان‌ فک پایین قسمت جلو همگی باهم سوت میکشه تیر میکشه میسوزه خیلی اذیتم میکنه
  یکی دو سالی میشه چيز سرد یا خيلی داغ بخورم یا چيز شيرين یا ترش کل دندونام همه باهم انگار داره منفجر میشه از درد

  1. سلام . تیر کشیدن دندانها یا به علت پوسیدگی دندانها است یا تحلیل لثه . در هر دو حالت لازم است که حضوری معاینه شوید .

 10. همچین چیزی تا به حال فکر نکنم به سرکسی اومده باشه ، با آب سرد دندان پنج وتمام دندان هاقسمت پایین ساکت میشه انگار آب رو آتیش وباگرم شدن آب دردهان باز شروع میشه انگار انگشتی که سوخته ودرون آب سرد میگزاری ساکت میشه ،
  وبااسپری دندان هیچ تاثیری نیست
  علت چیه اخه درد خیلی شدیدی دا رم بستنی میخورم درد ساکت ساکت میشه

  1. سلام . دندان شما به عصب رسیده و نیاز به عصب کشی دارد.

  2. برادر من هم این درد رو دارم چیز گرم بخصوص چای خوردنی کل زندگیم مختل میشه رفتم دوتا دندان که پوسیده بود رو با تشخیص دکتر کشیدم گفتم دیگه خلاص شدم الان مشکل حل نشده و باز برای آرام شدن درد باید آب سرد قرقره کنم تا اروم بشه واقعا درد طاقت فرساییه فک کنم اعصاب لثه ام داغون شده اگر درمانی پیدا کردی برای منم معرفی کن

   1. سلام من دو تا دندونم سوراخ شده گاهی وقتا درد خفیف می‌کنه ولی بیشتر از لثه و داخل درد می‌کنه مشکل از کجاس؟

   1. سلام من همیشه نخ دندان و مسواک میزنم حتی بعد از چیز خاصی دهنم میشورم و نخ میکشم ولی همیشه خراب هست الان نزدیک ۶ تا پر دارم و ۱ عصب چیکار کنم برای دندانم ممنون

    1. سلام . دلایل مختلفی دارد . ممکن است که از خیلی وقت پیش پوسیده بوده و بعد شما تصمیم به رعایت دقیق بهداشت دهان خود گرفته اید که تاثیری در بهبود پوسیدگی ها ندارد .

 11. سلام. ببخشید من چند ساله احساس میکنم یکی از دندونام یجوری شده. خودش درد نمیکنه ولی یه دردی به کف پام وارد میشه که احساس میکنم از اون دندون میاد. تقریبا دائمیه. دلیلش چیه بنظرتون؟

 12. من دندون پایین دوتا جلویی یعنی وسطی ها خیلی درد میکنه وتیر میکشه میگن که هوا گرفته و اینا….‌
  حالا خلاصه جی برای دندون من خوبه؟

  1. سلام . کمی خمیر دندان فلوراید دار را بر روی محل قرار دهید تا چند دقیقه و سپس مسواکش کنید به آهستگی.

  1. سلام . احتمالا پوسیدگی یا نشتی پرکردگی دارد . لازم است که حضورا معاینه شوید .

 13. سلام.
  علت وجود لکه سفید روی دندان های پنجم دو طرف بالا و همینطور دندان دوم سمت چپ فک بالا چیه؟
  درضمن وقتی چیز سرد میخورم تمام دندانهای پیشینم درد میکنن و شیرینی میخورم دندونای جویدنی که نمیدونم کدام درد می گیرن؟
  مشکل از حساسیت دندانه یا پوسیدگی؟ با مسواک و خمیردندان و دهانسویه درست میشه؟

  1. سلام . علت های مختلفی دارد. از پوسیدگی دندان تا دندان قروچه و خوردن غذاهای اسیدی و ….

 14. ببخشید 4تا از دندون هام نیش بالایمت چپ و راست وکرسی پایین چپ و نیس پایین سمت راست مسل دندان حساس دردمیگیرند وحتی با زبونمم لمسشون میکنم دذد میگیرند حدود 6ماهی هست درد میگیرند لطفا بگویید چگونه دردشون رو به طور داعمی برطرف کنم باتشکر

  1. سلام . به احتمال زیاد دندانهایتان پوسیده شده و باید پر شوند . جهت معاینه و درمان با کلینیک تماس بگیرید .

 15. سلام ببخشید من یه هفته ای میشه دندون ردیف پایین رو عصب کشی کردم و پر کردم ولی یکی دو روزه دوباره شروع کرده به تیرکشیدن… علتش چیه

  1. سلام . ممکن است دندان دیگری عامل درد باشد.

 16. من به لبم فیلر زدم و دکتر برای ازریق فیلر به‌ انتهای لثه هام بی حسی زد از بعد از اون روز لثه های بالا قسمت جلو و دندونام حساس شده نفس میکشم درد میاد

  1. سلام . به علت تغییر فرم لب و تاثیر آن بر روی دندانها است . تزریق بیحسی بعد از دو ساعت کاملا از بین می رود.

 17. سلام
  دندون های من از جلویی تا 6 تای آخر حس سر شدگی دارن !
  رفتم دکتر ریشه و یکی از دندان هامو که عمیق پر شده بودو عصب کشی کرد .
  ولی الان 3 روزه میگذره ولی هنوز کل 6 تا دندون من حس سر شدگی داره .
  میشه بگید دلیل جیه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *