Dencare

لکه های سفید روی دندان:علت، رفع و درمان

kristen smile before lightened

وجود لکه های سفید روی دندان ظاهر زیبایی دندان را از بین می برد و زیبایی طرح لبخند را تحت تاثیر قرار میدهد. بسیاری از اوقات وجود این لکه سفید بر روی دندان به طور واضح مشخص نیست اما با نگاه دقیق تر متوجه می شوید که قسمتی از دندان شما سفید تر است. 

[sv slug=”alert”]

با روش درمانی در نظر گرفته شده در کلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی نژاد ، برای رفع لکه سفید روی دندان ، مراجعه کنندگان محترم هیچ درد و ناراحتی را در حین یا بعد از انجام درمان حس نخواهند کرد، انجام این روش برای هر دندان معمولا حدود 15 دقیقه طول می کشد و امکان انجام درمان همزمان بر روی چند دندان وجود دارد. دندان بلافاصله پس از درمان روشن تر به نظر می رسد . سطح دندان ممکن است پس از درمان حالت خشکی پیدا کند که برای رفع این حالت کافیست بیماران تا چند ساعت پس از انجام درمان مایعات زیاد مصرف کند.[sv slug=”alert1″]

لکه های زرد روی دندان یا قهوه‌ای، سفید و حتی سبز زمانی که بر روی دندان‌ها ایجاد شوند، می‌توانند خجالت‌آور باشند. دندان‌های لکه‌دار اغلب می‌توانند بر میزان اعتماد بنفس افراد در هنگام خندیدن و ظاهر کلی آنها تاثیر بگذارد. جدا از دلایل زیبایی، برطرف کردن لکه قهوه‌ای روی دندان  و سایر لکه‌ها به این دلیل مهم است که این لکه‌ها می‌توانند به طرق مختلف بر سلامتی شما اثر بگذارند. لکه های سیاه روی دندان  از لکه‌های شایع روی دندان‌ها هستند. از علل ایجاد این لکه‌ها می‌توان به نوشیدن زیاد چای، قهوه، استعمال دخانیات و  غذاهای رنگی که جذب سطح دندان می‌شوند اشاره کرد.

علت ها و دلایل

دلایل بسیاری میتواند علت لکه سفید روی دندان باشد. شایع ترین عامل ، فلوروسیس می باشد که موجب وارد شدن آسیب به مینای دندان می شود

فلوروسیس اغلب در کودکان و بر اثر استفاده بیش از حد از فلوراید قبل از در آمدن کامل همه ی دندان ها ایجاد می شود. در حین رشد دندان ها ممکن است میزان کلسیم بیشتری در سطح دندان تجمع پیدا کند و موجب تشکیل لکه های سفید روی دندان شود . وجود این لکه ها خصوصا در مواردی که روی دندان های جلویی تشکیل شوند ، اثر نامطلوبی بر طاهر دندان ها دارد.

در صورت وجود کمبود مواد معدنی نیز ممکن است لکه های سفید دندانی تشکیل شوند . به این حالت در اصطلاح hypocalcification گفته می شود . ( در این حالت میان بیشتری از کلسیم در مینای دندان جمع می شود و باعث ایجاد لکه سفید روی دندان و نرمی مینای دندان می شود)

علت اصلی ایجاد خال سیاه روی دندان مربوط به پوسیدگی دندان و ایجاد نکروز ناحیه پالپ است. مصرف مکمل‌های حاوی آهن می‌تواند باعث ایجاد لک بر روی دندان‌ها و لثه‌ ها و سیاه شدن دندان شود. خوشبختانه، این لکه‌ها در اکثر مواقع سطحی بوده و امکان پاک کردن خال سیاه روی دندان از طریق خدمات حرفه‌ای دندانپزشکی وجود دارد.

عامل دیگری که باعث تشکیل لکه های سفید دندانی می شود عدم رعایت بهداشت دندان ها در طول دوره درمان با ارتودنسی می باشد . در این حالت پس از برداشتن بریس ها ( یا براکت ها) از روی دندان ، لکه های سفید روی دندان تشکیل می شوند که با انواع روش های اصلاح طرح لبخند می توان آن را برطرف کرد.

از دکتر بپرسید: پرسش و پاسخ ایمپلنت

راه ها و روش های درمان

دندانپزشک از روش های متعددی می تواند برای از بین بردن لکه های سفید و رسوبات کلسیم از روی دندان استفاده کند. یکی از این روش ها استفاده از تکنیک های سفید کردن دندان و جرم گیری دندان است که در نتیجه آن تضاد رنگی روی دندان محو می شود. روش دیگر استفاده از روش air abrasion است ، در این روش کریستال بسیار ریزی با سرعت زیاد بر روی سطح دندان پاشیده می شوند که این عمل موجب کنار زدن رسوب کسیم از سطح دندان می شود . برای اطلاع از هزینه و قیمت جرم گیری دندان و روش‌های دیگر نیز باید با دندانپزشک مشورت کنید.

پس از از بین بردن لکه بر روی دندان و درمان سیاهی دندان در صورت نیاز دندان پزشک با استفاده از مواد پر کننده همرنگ دندان ، سطح دندان را ترمیم می کند و محل تشکیل لکه ها را پوشش می دهد. در مواردی که لکه های سفید دندانی بسیار وسیع باشد برای ترمیم دندان از روکش های سرامیکی برای ترمیم و پوشش دادن لکه های سفید دندانی استفاده می شود .

روش های حذف لکه

استفاده از روش air abrasion ممکن است در مواردی برای مینای دندان مضر باشد که در این صورت دندانپزشک برای محافظت از مینای دندان روش دیگری را به کار خواهد گرفت . روش جدید تر در درمان لکه های سفید دندانی توسط رزین است. این روش که با نام Resin Infiltration System شناخته می شود نسبت به روش های قبلی برای مینای دندان ایمن تر است. در این روش برای صاف کردن و پوشش دادن منافذ ایجاد شده روی دندان در قسمت های تشکیل رسوب کلسیم ،از نوعی رزین از پیش ساخته شده ، به رنگ دندان استفاده می شود.

برای پاکسازی رسوبات کلسیم از روی سطح دندان و آماده کردن دندان برای دریافت پوشش رزین ، ابتدا نوعی ژل مخصوص بر روی دندان قرار داده می شود ، با انجام این کار نفوذ رزین در دندان و استحکام ان در دندان ممکن می شود. سپس پوشش رزین بر روی سطح دندان گذاشته می شود و با اعمال نور مخصوصی بر روی آن ، ماده رزین مستحکم می شود .

با انجام این کار علاوه بر پوشش دادن ناحیه ی آسیب دیده ی مینای دندان ( ناحیه تشکیل رسوبات کلسیم و لکه های سفید) سایر قسمت های دندان نیز در برابر آسیب های مینای دندان و تشکیل رسوب دندان محافظت می شوند و تشکیل لکه های سفید روی سطح دندان ، در آینده ، نیز جلوگیری خواهد شد. از آن جایی که برای برداشتن رسوب کلسیم از هیچ وسیله ای برای سایش سطح دندان استفاده نمی شود این روش بسیار ایمن است و در این روش نیازی استفاده از مواد بی حسی نیست و انجام آن تنها 15 دقیقه طول می کشد.

 پیشگیری

بهترین راه برای جلوگیری از تشکیل لکه های سفید روی دندان ، مسواک زدن دندان ها به صورت کامل و صحیح و همچنین استفاده از نخ دندان است. خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که برای دندان مفید هستند نیز به پیشگیری از تشکیل لکه های سفید کمک می کند. همین طور استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید در پیشگیری از تشکیل رسوبات کلسیم روی دندان موثر است. در ادامه پنج توصیه مهم برای حفاظت از دندان در برابر تشکیل لکه های سفید آمده است :

– از مصرف نوشابه خودداری کنید و به جای آن آب بنوشید

– از خوردن میان وعده های متعدد خودداری کنید و سعی کنید تنها در وعده های اصلی غذا بخورید

– بعد از هر بار غذا خوردن دندان های خود را مسواک بزنید

– هر شب قبل از خواب از نخ دندان استفاده کنید

– برای انجام معاینه هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید

15 پاسخ

 1. سلام.من اوایل درست مسواک نمیزدم.جرم زردرنگ روی دندوناموگرفته بود.سه تا ازدندونای آسیابمو هم ازدست دادم این یکی دوساله فهمیدم چطوربایدمسواک درست زد حداقل باید 3تا4دقیقه طول بدی.قبلا حتی بوی دهانم خیلی بد بود.باعث خجالتم بود .ولی الان دیگه این مشکلوندارم.بوی بد دهانم برطرف شده.میخوام بدونم مسواک زدن قبل ازخواب .وصبح کافی هست یاتعدادشوبیشترکنم؟؟

  1. سلام . کافی است اگه ظهر هم بزنید بهتر است یا اینکه ظهر را نخ دندان بکشید.

   1. سلام من هر روز مسواک میزنم و نخ دندان هم میکشم و از نمک مستقیم روی دندونام استفاده میکنم یکی از دوندانای جلوم که از بچگی لکه ی سفید داشت ولی دندون جلوی دیگم تازگی پیدا کرده علتش میتونه استفاده از نمک مستقیم روی دندون باشه؟

    1. سلام . امکان دارد ولیکن بیشتر احتمال دلایل دیگر دارد .

     1. دکتر من روی دندونام خط سفید دارم مسواک روز ۲ بار نخ دندون دهان شور هر روز استفاده میکنم دلیل این چیه و یه نقطه قهوه ای که تقریبا سوراخه خیلی کم رو دندون هست این چیه؟

 2. سلام وقت بخیر
  من ی مدتی هست لکه های برفکی سفید روی دندونم ظاهر شده، مشکل چیه؟ و راه درمانش چیه؟؟

  1. سلام . این لکه ها می توانند محل هایی از دندان شما باشند که در آن نقطه میزان کلسیم کم شده است . راه درمان مراجعه حضوری به دندانپزشک

 3. سلام من مدتیه که بعضا سه بار در روز مسواک میزنم و الان روی دندون جلوم لکه ی سفیدی ایجاد شده. در واقع هر وقت زیاد مسواک میزنم این مشکل پیش میاد دلیلش چیه؟

  1. سلام . دلایل مختلفی وجود دارد . سیگار کشیدن – خوردن مواد ترش – پوسیدگی دندان-فشار دادن دندانها -…..

 4. سلام ، من لکه های سفید روی دندون جلوم دارم، اگه کل دندونامو بلیچ کنم‌ درست میشه؟؟ یا اون سفیدیا ممکنه بیشتر سفید شه و بیشتر نشون بده؟

  1. سلام . با سفید کردن دندان اختلاف رنگ کمتر شده و لکه ها کمتر دیده می شوند.

 5. سلام من یه چند وقتی هست یه لکه ریز سفید فقط روی یک دندان جلو برام افتاده یه دونه لکه سفید. مشکلش چیه؟

 6. سلام ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چون مطلب مرتبطی که بتونه جواب سوالم رو بده پیدا نکردم، برای من کامپوزیت ونیر دندان جلو انجام گرفت یک هفته بعد بعلت برجستگی که برام قابل تحمل نبود از دندانپزشکم خواستم لایه کامپوزیت روی دندان رو بردارد و ایشان هم برداشتن لایه رو تا به دندان رسیدن ولی متاسفانه متوجه یک لکه سفید نه چندان کوچیک روی دندانم شدم که قبلا وجو نداشت که برام بسیار ناراحت کننده شد البته اطمینان دادن که تا ۲۴ ساعت رفع میشه ولی هرگز رفع نشد و پاسخی هم نداشتن که به چه علت این لکه ایجاد شده در حالیکه قبلا نبوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *