Dencare

مسواک دستی بهتر است یا مسواک برقی ؟

electrictoothbrush

مسواک برقی در سال‌های اخیر بسیار مورد محبوبیت قرار گرفته است، برخی حتی معتقدند که مسواک برقی به طور مناسب‌تری باعث مراقبت از دندان می‌شود. اما واقعا چه تفاوتی با مسواک دستی دارد؟ هدف مسواک حذف جرم و پلاک دندانی و تحریک لثه‌ها است. اکثر مسواک‌ها در صورت آگاهی از نحوه استفاده صحیح، دندان را تمیز می‌کنند.

مسواک‌های دستی


electrictoothbrush1

مسواکهای دستی مزایای زیادی دارند. ما سال‌هاست که از این مسواکها استفاده می‌کنیم. مزایا عبارتند از:

هزینه و دسترسی

مسواک دستی ارزان و قابل دسترس است. این مسواکها توسط اکثر دندانپزشکان توصیه می‌شود. مسواک‌های برقی ممکن است برای بسیاری از افراد گران باشد، بنابراین خوب است بدانید که شما می‌توانید با مسواک دستی نیز به خوبی مسواک بزنید.

قابلیت همراه بردن

همراه بردن مسواکهای دستی در سفر کار راحتی است. مسواکهای دستی مانند مسواکهای برقی جاگیر نیست. با وجود مسواکی که به راحتی قابل حمل است، کمتر احتمال دارد که در تعطیلات خود از مراقبت مناسب از دندان‌ها غافل شوید.

فشار کمتری بر دندان‌ها و لثه‌ها وارد می‌کند

با گرفتن مسواکتان می‌توانید میزان فشاری که وارد می‌کنید را احساس کنید. این کار باعث می‌شود که از ایجاد فشار اضافه روی دندان‌ها خودداری کنید. با یک مسواک الکتریکی نمی‌توانید فشار وارده را احساس کنید. فشار آمدن بیش از حد به دندان‌ها می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد و باعث درد، حساسیت، و افزایش خطر پوسیدگی دندان شود.

مناسب برای کودکان

حتی کودکان کوچک در صورت یادگیری لازم، می‌توانند به راحتی و به طور موثری از مسواک دستی استفاه کنند.

مسواکهای برقی


به هر حال مواقعی وجود دارد که مسواک برقی مزایای آشکاری دارد. دندانپزشکان آن را به افرادی که به درستی با مسواک دستی کار نمی‌کنند، توصیه می‌کنند. برای افراد مسن‌تر و یا کسانی که چالاکی دست کمتری دارند، مانند افراد مبتلا به آرتروز، مسواک برقی می‌تواند به صورت کارآمدتری عمل کند و افرادی که از توانایی محدود حرکت شانه، بازوها و دست‌ها رنج می‌برند، می‌توانند از دسته بزرگتر و قدرت پاک کردن بیشتر مدل برقی بهره‌مند شوند.

مزایا

تکنیک مسواک زدن صحیح برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ضروری است. اگر دارای لثه‌های تحلیل رفته هستید، مسواک زدن صحیح می‌تواند تا حدودی دردناک باشد، در نتیجه متاسفانه شما نسبت به افراد عادی، در معرض خطر بیشتری خواهید بود. دهان ما پر از باکتری‌هایی است که با مخاط و سایر ذرات ترکیب شده و جرم و پلاک روی دندان ایجاد می‌کند. خوشبختانه یک مسواک برقی می‌تواند فرآیند مسواک زدن را برای افراد دارای لثه‌های حساس، راحت‌تر و موثرتر کند.

چگونه یک مسواک برقی انتخاب کنیم؟


امروزه، مسواک‌های برقی به ویژگی‌های متنوعی مجهز شده‌اند. علی‌رغم اضافات بسیار خوب، سنسورهای فشار که میزان سفت مسواک زدن را به شما نشان می‌دهد و یا تایمرهایی که مدت زمان مسواک زدن را مشخص می‌کنند، تاثیر مستقیمی بر کیفیت تمیز شدن دندان‌ها ندارد.
مسواک‌های برقی باعث تحریک لثه‌ها و دندان‌ها با پیکربندی و برس‌های متفاوت می‌شود. حتی ارزان‌ترین مسواک‌های برقی نیز دندان‌های شما را تمیز می‌کند اما ممکن است برای دسترسی به نواحی سخت‌تر دندان حرکت دادن بیشتر آن‌ها لازم باشد.
اگرچه تمام مسواک‌ها می‌توانند به خوبی کار کنند، اما یک پیکربندی برس مسواک برقی وجود دارد که در از بین بردن پلاک و جلوگیری از بیماری لثه کارآمدتر است. مسواک‌های برقی با برس‌هایی که با هم در یک جهت می‌چرخند، و سپس سوییچ کرده و در جهت مخالف می‌چرخند (فرآیند نوسان چرخشی) از مسواک دستی و مسواک‌های برقی که تنها در یک جهت می‌چرخند، موثرتر به نظر می‌رسد.

چگونه از مسواک برقی استفاده کنیم؟


باتری را شارژ کنید

در صورت خراب شدن باتری‌ها و یا خالی شدن آنها قادر به استفاده از مسواک برقی نخواهید بود. در صورت مشاهده کاهش توان مسواکتان، یا مسواک را به شارژرش متصل کنید و یا باتری‌ها را عوض نمایید که می‌تواند استفاده کارآمدتر از مسواکهای برقی را تضمین کند. اگر باتری مسواکتان تمام شد همچنان می‌توانید به صورت دستی به مسواک زدن ادامه دهید یا از مسواک معمولی خود استفاه کنید.

 • مسواک خود را نزدیک به سینک قرار دهید تا به آسانی قابل دسترسی باشد اما نه آنچنان نزدیک که در صورت ضربه اتفاقی به داخل سینک بیفتد، خیس شود و هنگام اتصال به برق دچار برق گرفتگی شوید.
 • باتری اضافه در دسترس داشته باشید تا همواره بتوانید دندان‌های خود را مسواک بزنید.

مسواک خود را آماده کنید

electrictoothbrush2

مسواکهای خود را اندکی زیر آب بگیرید و مقداری خمیر دندان به اندازه نخود روی آن قرار دهید. این کار مسواکهای شما را برای موثرترین تمیز کردن دندان‌ها و حفره دهان آماده می‌کند. همچنین می‌توانید در زمان خاموش بودن مسواکتان روی دندانتان خمیر دندان زده تا آن‌ها را به صورت بهتری در اطراف دهانتان پخش نمایید.

دهان خود را به چهار قسمت (ربع) تقسیم کنید

electrictoothbrush3

دهان خود را به قسمت‌های چپ، راست، بالا و پایین تقسیم کنید تا از پس مراقبت از دهان برآیید. این کار می‌تواند شما را از مسواک زدن صحیح هر بخش دندان و حفره دهان مطمئن نماید.

 • شما می‌توانید از هر قسمتی (ربع) که می‌خواهید یا راحت‌تر است شروع کنید و باید حدود 30 ثانیه برای هر بخش وقت بگذارید و سطح هر دندان را به خوبی مسواک بزنید.
 • اطمینان حاصل کنید که زبان و سقف دهان را نیز مسواک زده‌اید.

برس مسواک را در طول خط لثه قرار دهید

electrictoothbrush4

مسواک خود را با زاویه 45 درجه نسبت به خط لثه نگه دارید. برس‌های مسواک را در تماس با سطح دندان و خط لثه نگه دارید تا به بهترین حالت ممکن مسواک بزنید.

تنها فشار ملایمی وارد کنید زیرا فشار بیش از حد می‌تواند به دندان و لثه آسیب برساند. لرزش‌های مسواک برقی شما می‌تواند فشار کمی را اضافه نماید.

از سمت خارجی به داخلی دندان مسواک بزنید

electrictoothbrush5

با حفظ زاویه 45 درجه، سطوح خارجی دو یا سه دندان را با حرکات غلطکی عقب و جلو مسواک بزنید. هنگامی که این مرحله را برای یک ربع از دهان کامل کردید، به سراغ سطوح داخلی دندان‌هایتان رفته و فرآیند را تکرار کنید.

 • حرکت غلطکی با تماس مسواک با خط لثه و سپس حرکت آن به سمت پایین تا سطح جویدن دندان انجام می‌شود. لثه‌های خود را نیز با فشار ملایمی مسواک بزنید و از قرار دادن طولانی مدت مسواکتان نزدیک به خط لثه خودداری کنید زیرا چرخش مسواکتان باعث تحلیل لثه در طول زمان می‌شود.
 • برای مسواک زدن پشت دندان‌های جلویی، مسواکتان را عمودی قرار داده و با استفاده از نیمه جلویی مسواکتان ضربات بالا و پایین بزنید.

سطوح جویدن، زبان و کام نرم را تمیز نمایید

همچنین لازم است زبان و کام خود را به همراه سطوح جویدن دندان‌ها مسواک بزنید. این کار به حذف بقایای مواد غذایی و باکتری‌های مولد بو کمک می‌کند.

 • با استفاده از یک حرکت سایشی جلو و عقب سطح جویدن دندان‌ها و زبان را تمیز کنید.
 • با یک حرکت عقب و جلوی مشابه و ملایم تر کام نرم یا سقف دهان را تمیز نمایید.

مدت زمان مسواک زدن

حداقل 2 دقیقه برای دندان‌ها یا 30 ثانیه برای هر ربع یا قسمت دهان وقت بگذارید. انجام این کار حداقل دو بار در روز می‌تواند با کاهش بقایا و باکتری‌های دهان، به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند.

از مسواک بی‌نقص و سالم استفاده کنید

مسواک برقی شما برای موثرترین عمل مسواک زدن، باید دارای برس نرم، نایلونی و با انتهای گرد باشد.

 • مطمئن شوید که برس‌های مسواکتان هیچ لبه یا انتهای تیزو دندانه‌دار ندارد.
 • برس‌های مسواکتان نباید کنده شده باشند. همچنین برس‌های رنگی را بررسی کنید. اگر رو به کمرنگ شدن باشند، به این معنی است که باید سر آن را با مسواکی نو عوض کنید.
 • در صورت مشاهده هر یک از موارد ذکر شده در بالا، سر مسواکهای برقی خود را هر دو تا سه ماه یکبار یا زودتر عوض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *