Dencare

مصرف دهانشویه از چه سنی برای کودکان بی خطر است؟

دهانشویه

برای علاقه‌مند کردن کودکان به رعایت بهداشت دهان و دندان خود، والدین همیشه باید به دنبال راهی برای تشویق آنها به مراقبت از دندان‌ها و لثه‌هایشان باشند. در حالی که مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بهترین راه‌های جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه است، ممکن است بچه‌های بزرگتر شروع به ابراز علاقه‌ی خود برای استفاده از دهانشویه به عنوان بخشی از مراقبت روزانه‌ی خود کنند.

معمولاً بچه‌ها علاقه به دهانشویه را به دلیل تازه کردن دهان خود، که نظر همکلاسی‌هایشان را درباره‌ی آنها بهتر می‌کند یا کپی کردن رفتار پدر و مادرشان در استفاده از دهانشویه، پیدا می‌کنند. با این وجود، والدین باید درباره‌ی مزایا و معایب استفاده از دهانشویه قضاوت کرده و بررسی کنند که آیا فرزندشان در سن مناسب استفاده از دهانشویه هست یا خیر. در این مقاله، آنچه که شما باید در این تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشید، آمده است.

دها‌شویه برای بچه‌های بزرگتر


برای کودکان پیش دبستانی و نوجوان، به ویژه آنها که دارای ارتودنسی دندان هستند، دهانشویه و دیگر محلول‌های شستشوی حاوی فلوراید، یک روش بسیار عالی برای کمک به پیش‌گیری از دندان‌ها از آسیب باکتری‌های تولیدکننده‌ی اسید که باعث فرسایش دندان و بیماری لثه هستند، می‌باشد.

به این دلیل که داشتن ارتودنسی، تمیز کردن کامل دندان‌ها تنها با استفاده از مسواک و نخ دندان را دشوار می‌کند، دهانشویه می‌تواند به رفع پلاک‌های ایجاد شده در نواحی مختلف دهان، مثلاً اطراف براکت‌ها و سیم‌ها، که به راحتی از دسترس مسواک دور هستند، کمک کند. با انجام یک حمله‌ی سه گانه‌ به پلاک‌ها، بچه‌هایی که از مسواک، نخ دندان و دهان‌ شویه استفاده می‌کنند باید به دقت از دندان‌های خود در مقابل تأثیرات فرسایش در زمان ارتودنسی محافظت کنند. این مراقبت، به اطمینان یافتن از درمان موفق و داشتن دندان‌هایی در نهایت قوی و منظم‌تر، کمک می‌کند.

دهانشویه برای بچه‌های کوچکتر


در حالی که دهانشویه، ابزاری عالی را برای بچه‌های بزرگتر برای محافظت از بهداشت دهان و دندانشان فراهم می‌کند، جوانان باید فقط در صورت نظارت مستقیم والدین از محلول‌های شستشوی دهان استفاده کنند.

بچه‌هایی که بین شش تا دوازده سال سن دارند، باید تنها در زمان حضور والدین از دهانشویه استفاده کنند تا از مصرف صحیح این ماده، اطمینان حاصل شود. بچه‌هایی که کمتر از شش سال سن دارند، تنها در صورت توصیه‌ی دندانپزشکی باید از دهانشویه استفاده کنند. فاکتور تعیین کننده، توانایی کودک در قرقره‌ی محلول و بیرون ریختن آن است. گاهی اوقات محلول دهانشویه می‌تواند از طریق غوطه‌ور کردن خمیر دندان در دهانشویه و مسواک زدن با آن، به دندان اعمال شود.

کودکان بزرگتری که در زمان‌های زیادی، در معرض بیش از حد فلوراید قرار هستند، در ریسک ابتلا به فلوروزیس (بیماری آسیب‌زننده‌ای که باعث می‌شود دندان‌ها لکه‌دار یا رگه‌دار به نظر برسند)  قرار بگیرند. به جای اجازه دادن به بچه‌ها در استفاده از دهان‌شویه به تنهایی، والدین بچه‌های کوچکتر، باید در استفاده از مسواک و نخ دندان به بچه‌های خود کمک کنند.

در هر زمانی که از محلول دهانی حاوی فلوراید استفاده می‌کنید، که بیشترین تأثیر آن شب هنگام است، به خاطر داشته باشید که محلول نباید با آب شستشو شود. بنابراین آخرین کاری که قبل از رفتن به رختخواب باید انجام دهید، باید شستشو با فلوراید باشد (و حتماً از میان وعده‌های نیمه شب، پرهیز شود).

چگونه از لبخند زیبای خود محافظت کنیم؟


والدینی که درباره‌ی محتوای الکلی برخی از محلول‌های شستشو نگرانی دارند، باید از برندهای عاری از الکل استفاده کنند که باعث تازه کردن تنفس و کشتن باکتری‌های مضر می‌باشند. والدین می‌توانند از برندهای عاری از الکل که شامل فلوراید هستند نیز استفاده کنند.

صرف‌نظر از نوع دهان‌شویه‌ای که کودک استفاده می‌کند، پدر و مادر باید برای بچه‌ی خود روشن کنند که استفاده از محلول شستشوی دهان، جای مسواک و نخ دندان را نمی‌گیرد. در حالی که استفاده از دهان‌شویه یک روش مراقبتی اضافی را در مقابل پلاک‌ها ارائه می‌دهد، اما زمانی که صحبت از قوی و سالم نگهداشتن دندان‌ها و لثه می‌باشد، نمی‌توان کاربرد مسواک و نخ دندان را با آن جایگزین کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *