Dencare

مقایسه بریج دندانی و ایمپلنت دندان: مزایا و معایب

مقایسه1

هنگامی که بخواهید یک دندان را جایگزین کنید، مشهورترین گزینه‌های پیش روی شما، ایمپلنت‌های دندانی و بریج دندان می‌باشند. حال باید دید تفاوت بین ایمپلنت و بریج دندان چیست و چگونه شما می‌توانید بفهمید کدام یک برای شما مناسب‌تر است. مشخصاً آنچه که برای شما مناسب است، ممکن است برای شخص دیگری مناسب نباشد. نیازهای شخصی شما نقش مهمی در گزینه‌ای که نهایتاً انتخاب خواهید کرد، ایفا می‌کنند. برای انتخاب بهترین گزینه، شما باید بدانید چه فاکتورهایی را هنگام تصمیم‌گیری در مورد بهترین انتخاب باید بررسی کنید.

بریج دندان چیست؟


مقایسه2
یک بریج دندان اساساً از سه روکش دندان ساخته شده است که در نقاطی که شکاف‌های دندانی شما به صورت طبیعی وجود دارند به یکدیگر متصل شده‌اند. برای جایگزین کردن دندان از دست رفته با بریج، دندانپزشک شما مینای دندان را از دندان مجاور فضای خالی، خارج می‌کند تا بتواند بریج دندان را برو روی آنها قرار دهد. بنابراین بریج با دندان‌های طبیعی شما منطبق می‌شود، همانگونه که بلوک‌های ساختمانی یا قطعات پازل با یکدیگر منطبق می‌شوند. روکش دندان که در وسط قرار دارد، فضای خالی را در دهان شما پر می‌کند،

بنابراین این روکش سرامیکی بر روی دندان قرار نمی‌گیرد. بلکه بر روی لثه قرار می‌گیرد و به وسیله دندان‌های دیگر در جای خود نگه داشته می‌شود. بریج‌های دندانی بیشتر از ایمپلنت ‌ها شناخته شده‌اند. آنها قابل اعتماد هستند و راهی آسان برای جایگزین کردن دندان به شمار می‌آیند اما استفاده کردن از بریج‌های دندانی معایبی نیز دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

ایمپلنت دندانی چیست؟


مقایسه3

ایمپلنت‌های دندانی، جایگزین‌های مستقل دندان می‌باشند. در صورت استفاده از ایمپلنت، از دندان‌های دیگر برای نگه داشتن جایگزین دندانی در جای خود، استفاده نمی‌شود. بلکه یک پست در فک کاشته می‌شود و جایگزین دندانی شما بر روی آن قرار می‌گیرد. بریج‌ها تنها جایگزین تاج دندان شما می‌شوند (تاج بخشی از دندان است که بالای خط لثه دیده می‌شود) اما ایمپلنت‌ها شامل کاشت پست هم می‌شوند، بنابراین آنها جایگزین ریشه دندان نیز می‌شوند. جایگزین کردن ریشه دندان از دست رفته دارای مزایای خاص خود از لحاظ سلامتی است اما این فرایند ممکن است در برخی بیماران پیچیدگی‌هایی همراه باشد.

بریج‌ها و ایمپلنت‌های دندانی: محاسن و معایب


در مورد هر دو گزینه برای جایگزینی دندان، محاسن و معایبی وجود دارد، اما عموماً ایمپلنت‌های دندانی قابل اطمینان‌تر در نظر گرفته می‌شوند. مشکل آن است که همه بیماران به طور یکسان گزینه‌های مناسبی برای این درمان نمی‌باشند و تفاوت هزینه بین ایمپلنت و بریج بسیار زیاد است. برخی از محاسن استفاده از بریج دندانی:

 • شما نیاز به جراحی نخواهید داشت.
 • میزان تراکم استخوان فک نمی‌تواند مشکلی ایجاد کند.
 • می‌توانید به راحتی یک دندان که سال‌هاست از دست رفته است را جایگزین کنید.
 • بسیار کم هزینه‌تر است.

از سوی دیگر، معایب بریج عبارتند از:

 • آنها ریشه دندان شما را جایگزین نمی‌کنند. عدم جایگزینی ریشه دندان باعث می‌شود بافت استخوانی فک سریع‌تر تحلیل برود.
 • بخش بزرگی از دندان‌های مجاور فضای خالی باید برداشته شود تا بتوان بریج را قرار داد.
 • دندان‌های مجاور فضای خالی که روکش بر روی آنها قرار گرفته است، بیشتر در معرض پوسیدگی هستند
 • بریج‌ها عموماً 8- 15 سال دوام دارند و سپس باید تعویض شوند

در سوی دیگر، هنگامی که بحث ایمپلنت‌های دندانی مطرح می‌شود، شما با مسائل کاملا جدیدی روبرو می‌شوید که باید آنها را در نظر بگیرید. با وجود اینکه این گزینه در مورد اغلب افراد بهترین انتخاب است اما ممکن است در مورد شما کارگر نباشد. قطعاً هزینه عامل بسیار مهمی است اما علی رغم برچسب پر هزینه بودن، ایمپلنت‌های دندانی را می‌توان سرمایه گذاری دانست که در بلند مدت بازدهی و سودآوری خواهد داشت. در اینجا به برخی از مزایای ایمپلنت‌های دندانی اشاره می‌کنیم:

 • ایمپلنت‌های دندانی معمولا در کل مدت عمر ماندگار خواهند بود و نیازی به تعویض ندارند.
 • پست ایملنت که به استخوان فک شما جوش می‌خورد، روند تحلیل رفتن استخوان را کند می‌کند.
 • ایمپلنت شما کاملاً مانند یک دندان واقعی خواهد بود.
 • دندان‌های مجاور تحت تأثیر ایمپلنت قرار نخواهند گرفت.
 • ایمپلنت‌های دندانی دچار پوسیدگی یا مشکلات مربوط به آن که معمولاً در دندان‌های طبیعی رخ می‌دهند، نمی‌شوند.

اما علی‌رغم همه این محاسن، ایمپلنت‌های دندانی معایبی نیز دارند. این معایب عبارتند از:

هزینه


متوسط هزینه‌ مربوط به ایمپلنت دندانی، بدون محاسبه پیوند استخوان، کشیدن دندان و تصویر برداری اشعه ایکس یا سی تی اسکن از هزینه متوسط بریج دندانی بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *