Dencare

نحوه صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در حین درمان ارتودنسی

1

مطمئناً می‌دانید که رعایت بهداشت دهان و دندان بخصوص دندان شیری کودکان بسیار مهم است؛ اما هنگامی که تحت درمان ارتودنسی ثابت یا متحرک قرار دارید اهمیت آن بسیار بیشتر می‌شود. چرا؟ زیرا، دستگاه‌های ارتودنسی (مانند بریس‌ها یا ردیف کننده‌های نامرئی) مورد استفاده‌ در درمان‌های ارتودنسی می‌باشد، در همان حال که عدم هم‌ترازی دندان‌ها را به طور بسیار مؤثری درمان می‌کنند، می‌توانند باعث شوند ذرات غذا به راحتی در اطراف دندان‌ها گیر کنند.بنابراین آموزش مسواک زدن به کودکان در طول دوره ارتودنسی برای جلوگیری از خرابی دندان کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین آموزش مسواک زدن به کودکان در سالم و زیبا نگه داشتن دندان کودکان نقش بسزایی را ایفا می کند.

ارتودنسی نامریی دندان‌ها را بدون درد و اضطراب جابجا می‌کنند. این ارتودنسی دندان علاوه بر راحت بودن، به سختی در دهان را دیده می‌شوند و در هنگام غذا خوردن یا نوشیدن و تمیز کردن بسیار راحت می‌توان آن‌ها را درآورد. بریس‌های نامرئی برای هر سنی مناسب بوده و بسیار جذاب‌تر و بهتر از بریس‌های سرامیکی یابریس‌های فلزی قدیمی هستند.

در طول درمان، تمیز نگه‌داشتن دندان‌ها (و دستگاه‌های ارتودنسی) کمی سخت‌تر است، اما از پس آن بر خواهید آمد! در ادامه دلیل اهمیت بالای رعایت بهداشت دهان و دندان در حین درمان ارتودنسی را به همراه برخی نکات ضروری توضیح می‌دهیم.

هنگام بارداری

گاهی اوقات تغییرات زیاد دوران بارداری باعث می‌شوند انجام برخی امور عادی مانند مراجعه به دندانپزشک برای تمیز کردن دندان‌ها فراموش شود. حال آنکه، در دوران بارداری مراجعه مرتب به دندانپزشک اهمیت بیشتری می‌یابد، زیرا بیماری‌های لثه می‌توانند بر بارداری تأثیر منفی بگذارند.

برای آنکه در زمان بارداری لثه‌هایتان از وضعیت مناسبی برخوردار باشند و از دندان درد در بارداری در امان باشید ، می‌بایست دندان‌هایتان هر شش ماه یک بار توسط دندانپزشک تمیز شوند. البته، در هر سه ماهه‌ای از بارداری، در صورت دچار شدن به هر گونه علائم دندانی، باید فوراً به دندانپزشکی مراجعه کنید. ارتودنسی در بارداری کاملاً ایمن است و اگر درمان را پیش از باردار شدن شروع کرده‌اید، حتماً پزشک را از این خبر هیجان‌انگیز آگاه کنید تا وی با ایجاد تغییرات لازم در برنامه بتواند به خوبی روند درمان را مدیریت کند. اما نکته ضروری این است که در ارتودنسی و بارداری باید دندان‌های خود را کاملاً تمیز نگه دارید و بهداشت دهان و دندان را به دقت رعایت کنید.

قیمت ارتودنسی

 قیمت ارتودنسی ثابت بستگی به میزان مشکل و نوع ارتودنسی دندان دارد. در صورتیکه درمان‌های مرحله اول با ارتودنسی متحرک دندان انجام شود هزینه ارتودنسی ثابت دندان  نسبت به هزینه ارتودنسی متحرک کمتر خواهد بود، البته بسته به شدت مشکل و تعداد پلاک‌های مورد استفاده این هزینه متفاوت خواهد بود. قیمت ارتودنسی بستگی به میزان مشکل و نوع ارتودنسی دندان دارد. در صورتیکه درمان‌های مرحله اول با پلاک‌ متحرک ارتودنسی انجام شود هزینه سیم کشی دندان  نسبت به هزینه ارتودنسی متحرک کمتر خواهد بود، البته بسته به شدت مشکل و تعداد پلاک‌های مورد استفاده این هزینه متفاوت خواهد بود.

[sv slug=”alert”]

بریس‌ها برای تمیز شدن به تلاش بیشتری نیاز دارند؛ همچنین در زمان استفاده از آن‌ها به تکنیک‌های متفاوتی برای دسترسی به محل گیر افتادن غذاها و تشکیل پلاک نیاز است (خصوصاً در اطراف سیم‌ها، نوارها و براکت‌های بریس و نگهدارنده‌های ثابت). اما با رعایت نکات مربوط به انجام آن، هر کسی می‌تواند مسواک زدن در حین استفاده از بریس‌ها را یاد بگیرد. مراجعه مرتب به ارتودنتیست برای چکاپ و دریافت راهنمایی‌های لازم در مورد نحوه صحیح مسواک زدن بسیار ضروری است. ارتودنتیست در طول جلسه مشاوره به پرسش‌های عمومی پاسخ می‌دهد. برای رزرو نوبت با شماره‌های 02122027384 و 02122023658 تماس بگیرید.

[sv slug=”alert1″]

اهمیت مسواک زدن و کشیدن نخ دندان حین ارتودنسی


3

متخصص ارتودنسی تلاش می‌کند تا تمامی بیماران تحت درمان با بریس، از زمانی که برای بهبود لبخندشان صرف می‌کنند لذت ببرند. یکی از بهترین راه‌ها برای انجام مراقبت های ارتودنسی ، نحوه صحیح استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی و کشیدن نخ دندان است.

اگرچه مسواک زدن و کشیدن نخ دندان با روش‌های مناسب در همه حال مهم است، اما حین استفاده از بریس اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان و یادگیری نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی بیشتر می‌شود، زیرا هنگامی که دندان‌ها با براکت‌ها و سیم‌ها پوشانده می‌شوند، بقایای غذاها و پلاک مکان‌های بسیار بیشتری برای پنهان شدن دارند. در اینجا اطلاعات مفیدی به شما خواهیم داد تا با استفاده از آن‌ها بتوانید در حین درمان ارتودنسی دندان‌ها و دستگاه‌های ارتودنسی را به خوبی تمیز نگه‌دارید.

مسواک زدن دندان‌ها

2

شما می‌توانید از یکی از چند نوع مسواک زیر استفاده کنید:

  •  یک مسواک نرم معمولی
  •  یک مسواک دو سطحی
  •  یک مسواک برقی با دور متوسط

اگر از مسواک برقی استفاده می‌کنید، دقت کنید پشت برس مسواک با بریس‌ها تماس پیدا نکند زیرا لرزش مسواک می‌تواند دستگاه‌های ارتودنسی را شل کند. خمیر دندان مورد استفاده شما تنها باید حاوی فلوراید باشد، برند یا طعم آن مهم نیست.

طرف بیرونی دندان‌هایتان را مسواک بزنید

منظور ما، طرف جلویی دندان‌ها است که هنگام لبخند دیده می‌شوند. تمیز کردن پلاک تشکیل شده در امتداد نزدیکترین قسمت دندان‌ها به خط لثه را فراموش نکنید.

نکات مهم:

  • مسواک زدن را از طرف بیرونی دندان‌های پایین شروع کنید. دندان‌هایتان را روی هم بگذارید. مسواک را با حرکت عقب و جلو روی دندان‌ها بسایید و در همین حال به تدریج آن را به طرف دندان‌های عقب حرکت دهید. باید تا آخرین دندان مولار را مسواک بزنید. در صورت نیاز تف کنید.
  • حالا بیرون دندان‌های بالا را مسواک بزنید. در همان حال که دندان‌هایتان را روی هم نگه‌داشته‌اید، مسواک را به آرامی و با حرکت دایره‌ای روی آن‌ها بسایید. حتماً مسواک را روی تمامی دندان‌های جلو و حرکت بدهید و به تدریج به طرف دندان‌های مولار رفته و بیرون آن‌ها را نیز مسواک کنید. شاید اگر کمی دهانتان را باز کنید راحت‌تر بتوانید به دندان‌های عقبی دسترسی پیدا کنید.
  • در صورت استفاده از یک مسواک معمولی، بهتر است مسواک را به شکل مورب به طرف خط لثه بگیرد و آن را مسواک کنید؛ این کار با گرفتن مسواک به طرف بالای دندان‌ها تکرار کنید. با این کار ذرات غذایی که مستقیماً به پایین یا بالای براکت‌ها چسبیده‌اند از آن جدا می‌شوند.
  • بریس‌ها را با حرکات شبیه دایره‌های کوچک مسواک بزنید. دست کم 25 تا 30 ثانیه برای هر براکت وقت بگذارید. همچنین می‌توانید با استفاده از یک مسواک بین دندانی سطح بالایی براکت‌ها را مسواک بزنید. سطح اکثر براکت‌ها دارای حفره‌هایی است (که دیدشان بسیار مشکل است) بنابراین سعی کنید با تکان دادن مسواک بین دندانی آن را به تک تک براکت‌ها وارد کنید.

سطح داخلی دندان‌ها را مسواک بزنید

مسواک را با حرکات عقب و جلو، بالا و پایین و سپس دایره‌ای روی طرف داخلی دندان‌های بالا و پایین حرکت دهید. هنگام استفاده از بریس، معمولاً طرف داخلی دندان‌ها راحت‌تر از همه مسواک زده می‌شود زیرا بریس روی آن قسمت‌ها را نمی‌پوشاند.

تاج دندان‌ها را مسواک بزنید

مسواک را عمود بر فضاهای بین دندان‌ها قرار دهید و آن را با حرکات عقب و جلو و همچنین دایره‌ای روی سطح دندان‌ها بسایید. این کار به دسترسی به درزهایی که دسترسی به آن‌ها دشوار بوده و محل تشکیل پلاک و گیر کردن ذرات غذا هستند و  مراقبت از ارتودنسی دندان کمک می‌کند.

کشیدن نخ دندان


4

می‌بایست دست کم روزی یک بار دندان‌هایتان را با یک فلاس تردر نخ بکشید. برای مراقبت های ارتودنسی ، یک سر نخ دندان را از میان تردر بکشید و سپس تردر را هل بدهید، تا سر آزاد نخ دندان را با خود به زیر سیم قوس‌دار ببرد. سپس هر دو طرف نخ دندان را گرفته و آن را با حرکت بالا و پایین، تا درست زیر خط لثه، روی کناره‌های هر دو دندان بلغزانید. این کار را تا تمیز شدن بین و اطراف تمامی دندان‌هایتان ادامه دهید.

رژیم غذایی و پوسیدگی


5 کنترل رژیم غذایی و مراقبت های ارتودنسی شامل اجتناب از غذاهایی است که می‌توانند خطر پوسیدگی دندان‌ ها را افزایش دهند. به این معنی که باید خوراکی‌های دارای قند زیاد مانند نوشابه، شیرینی‌ها و بستنی را کم کرده یا متوقف کنید. همچنین باید از مصرف خوراکی‌هایی که به راحتی به بریس‌ها می‌چسبند مانند تافی، آدامس، انواع شیرینی‌های چسبناک و کارامل‌ خودداری کنید.و در صورت بروز مشکل سریعا به کلینیک ارتودنسی مراجعه نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *