Dencare

نقش ارتودنسی در افزایش اعتماد به نفس

confidence

دندان‌های کج و دیگر مشکلات دندانی می‌توانند باعث کاهش سطح اعتماد به‌ نفس در انسان شوند. اما وقتی‌که دندان‌هایمان را برای رفع مشکلات نامرتبی سیم‌ کشی می‌کنیم، خود سیم‌کشی‌ها نیز می‌توانند باعث کم شدن اعتماد به‌ نفس شوند و باعث می‌شود که فرد از خندیدن هراس داشته باشد. اگرچه هنوز کمی ناخوشایندی و برچسب‌هایی درباره‌ی روش‌های درمانی ارتودنسی که قابل‌رؤیت هستند وجود دارد، اما دیگر نیازی نیست که به خاطر سیم‌کشی دندان‌هایمان خجالت‌زده شویم. نتیجه‌ی نهایی آن داشتن دندان‌هایی ردیف و لبخندی بسیار زیبا خواهد بود. در ادامه به عمق رابطه‌ی بین سیم‌کشی‌های دندانی و اعتمادبه‌نفس بیمار می‌پردازیم.

چگونه دندانهای به هم ریخته و مشکلات دندانی باعث کم شدن اعتماد به نفس می شوند؟


همه مشکلات دندان‌ها از جمله شلوغی و به‌هم‌ریختگی دندان‌ها، فاصله داشتن دندان‌ها از هم، اورجت، کراس بایت می‌توانند از احساس جذاب بودن شما بکاهند. برای رفع این مشکلات و عزت ‌نفس بیشتر در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان، ابزارهایی مورد نیاز است. افرادی که دندان‌های کج و به‌هم‌ریخته‌ای دارند اغلب از لبخند زدن خود هراس دارند و لبخند زدن با اعتماد بنفس کامل در اولین ملاقات و اولین برداشت دیگران از آن فرد بسیار اهمیت دارد. چه بخواهیم یا نخواهیم، ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که این برداشت‌ها و احساسات در اولین دیدارها بسیار مهم هستند.

دندان‌های نامرتب و به‌هم‌ریخته می‌توانند تأثیری منفی روی کسب موفقیت‌هایی در مسائل احساسی و شغلی داشته باشند. افرادی که دندان‌های به‌هم‌ریخته‌ای دارند به‌طور غیرمنصفانه‌ای به‌عنوان افرادی کم‌هوش و بی‌ادب قضاوت می‌شوند. علاوه بر این مشکلات، مشکلات دندانی می‌توانند بر سلامت فیزیکی شما نیز تأثیر داشته باشند. احساس خوب و سالم بودن مؤلفه‌ی دیگری برای داشتن اعتمادبه‌نفس می‌باشد.

چگونه با وجود سیم‌کشی دندان اعتماد به ‌نفس خود را حفظ کنیم؟


اکنون‌که تصمیم گرفته‌اید که دندان‌هایتان را ردیف و صاف کنید، شاید مجبور شوید که از وسایل و تجهیزات ارتودنسی برای مدتی استفاده کنید، اما باید روی نتایج نهایی متمرکز شوید. حتی بعضی از زیباترین افراد مشهور جهان، از سیم‌کشی‌های ارتودنسی برای رسیدن به لبخند مطلوب و زیبایشان استفاده کرده‌اند. در اینجا به چند نکته برای حفظ اعتماد به‌ نفس در حین استفاده از سیم‌کشی دندان اشاره می‌کنیم:

  • برخی بیماران می‌توانند کاندیدای مناسبی برای درمان ارتودنسی مخفی باشند روش‌هایی همچون بریس‌های سرامیکی، بریس‌های نامرئی اینویزیلاین و بریس‌های لینگوال، که درواقع در مقایسه با سیم کشی‌های فلزی معمول غیرقابل رؤیت و نامرئی هستند. خصوصاً افراد بزرگسال بیشتر نگران زیبایی‌شان هستند و باید با متخصص ارتودنسی‌ درباره‌ی گزینه‌های مختلف درمان ارتودنسی مشورت کنند.
  • صرف‌نظر از نوع ارتودنسی که استفاده می‌کنید، تمیز نگه‌داشتن دندان‌ها، لبخند زدن را بسیار راحت‌تر خواهد کرد. بعد از هر وعده غذایی حتماً دهانتان را با آب بشویید، سیم‌کشی‌ها را به‌خوبی مسواک بزنید، بهداشت دهان و دندانتان را تا حد توان خود رعایت کنید که شامل معاینات منظم دندانپزشکی برای تمیز کردن و جرم‌گیری دندان می‌باشد.
  • مراقب غذاهایی که می‌خورید باشید. هیچ‌ چیزی بدتر از شکسته شدن براکت یا سیم در هنگام جویدن چیزی نیست، خصوصاً اگر در مکانی عمومی باشید. از غذاهایی که ممکن است باعث بروز مشکلات اورژانسی در ارتودنسی شوند یا غذاهایی که در بین سیم‌ها گیر می‌کنند اجتناب کنید.
  • به خاطر داشته باشید که این سیم‌کشی‌ها موقتی هستند. تصور کنید که وقتی این بریس‌ها از دهانتان خارج شوند، چقدر می‌توانید ظاهری زیباتر داشته باشید. این تصور خود یک انگیزه عالی خواهد بود.
  • فکرهای آشفته به ذهن خود راه ندهید. اغلب اوقات دیگران نگران ظاهر خود هستند و این واقعیت که شما دارید از سیم‌کشی دندان استفاده می‌کنید شاید از ذهنشان نیز خطور نکند. صبر داشته باشد و آرامش خود را حفظ کنید.
  • اگر به خاطر داشتم سیم‌کشی‌های دنان کمرو و خجالتی هستید، با اعتماد به ‌نفس کامل بخندید حتی اگر وانمود به داشتن اعتماد به‌ نفس می‌کنید. در نهایت، شما در واقع احساس جرئت و نترس بودن خواهید داشت.

مزایای داشتن لبخندی زیبا


هرگاه که سیم‌کشی‌ها از دهانتان خارج شد، دندان‌هایی ردیف و لبخندی زیبارا که همیشه آرزو داشتید خواهید داشت. سلامت دهان و دندانتان بهتری خواهید داشت و عزت ‌نفستان بالاتر خواهد رفت. یک لبخند زیبا نوع برداشت دیگران از شما و حتی احساسی را که نسبت به خود دارید بهتر می‌کند. کودکان و نوجوانان پس از درمان ارتودنسی، روحیه‌ای مثبت‌تر و شجاعانه‌تر و احساس خوبی نسبت به خودشان خواهند داشت و کمتر خجالت می‌کشند.

اگر چه فقط کودکان نیستند که از نتایج ارتودنسی بهره می‌برند. تغییر در سطح اعتماد به‌ نفس از قبل تا بعد از ارتودنسی بسیار قابل ‌توجه است. با بالا رفتن عزت‌ نفس، این احساس را خواهید داشت که می‌توانید هر چیزی که بخواهید به دست آورید. اگرچه برخی افراد از داشتن سیم‌کشی در دندان‌هایشان خجالت‌زده می‌شوند، اما روش‌هایی برای مدیریت آن وجود دارد و وقتی‌که سیم‌کشی‌ها خارج می‌شوند، دندان‌هایی ردیف و لبخندی با اعتمادبه‌نفس خواهید داشت.

بسیاری از بیماران بعد از برداشتن سیم‌کشی‌ها، حتی بزرگسالان، تصور می‌کنند که رفتار و برخوردشان بهتر شده است. افراد بزرگسال قبل از درمان و تا وقتی‌که سیم‌کشی‌ها در دهان است، از لبخند زدن اکراه داشتند. دلیل این امر می‌تواند این باشد که این ماهیت و طبیعت انسان است که نگران برداشت افراد درباره‌ی ظاهر خودمان باشیم. از آنجایی‌که بیماران چشم‌انتظار نتایج مطلوب و لذت‌بخش درمانشان هستند ممکن است احساس اشتیاقی در فرآیند ردیف کردن دندان‌ها داشته باشند. درمان ارتودنسی باعث بالا رفتن سطح اعتمادبه‌نفس در افراد خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *