Dencare

پاسخ به سوالات رایج درمورد ایمپلنت دندان

پاسخ

ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزینی دندان است. بیمارانی که دندان مصنوعی کامل یا جزئی دارند یا دندانشان افتاده است، این درمان را ترجیح می‌دهند. به عبارت ساده، ایمپلنت‌های دندانی دندان جایگزین را پشتیبانی می‌کنند. ایمپلنت‌ دندان مستقیماً به استخوان فک متصل می‌شوند و دندان‌های مصنوعی را حمایت می‌کنند، همان‌طور که ریشه‌ها از دندان‌های طبیعی پشتیبانی می‌کنند. در اینجا برخی از سؤالات رایج مردم در مورد ایمپلنت دندان پاسخ‌داده‌شده اند:

آیا شرایط و قدرت لازم برای ایمپلنت دندان رادارم؟


به‌طور کلی، اگر فردی سلامتی و قدرت کافی برای کشیدن دندان ها یا کاشت دندان ثابت را دارا است قطعاً می‌تواند از روش ایمپلنت دندان نیز بهره ببرد اگرچه ممکن است فردی شرایط پزشکی خاصی داشته باشد که قادر به استفاده از روش ایمپلنت دندان نباشد، گرچه این موارد شایع نیستند. بهترین نوع ایمپلنت برای هر فرد پس از معاینه کامل و مشورت با دندانپزشک تعیین می‌شود. مقدار و محل استخوان در دسترس، معمولاً تعیین‌کننده اصلی نوع سیستم ایمپلنت مناسب برای فرد و تعیین‌کننده مناسب بودن روش ایمپلنت هستید.

آیا احتمال پس زدن ایمپلنت توسط بدن وجود دارد؟


بدن به‌طور کامل جایگذاری مواد ایمپلنت دندان درون استخوان را می‌پذیرد بنابراین ایمپلنت‌های دندانی با موفقیت بزرگ روبه‌رو شده‌اند. بدیهی است که برخی از ایمپلنت‌های دندانی موفق نبوده‌اند بااین‌حال موفقیت در ایمپلنت بیشتر مربوط به انتخاب داوطلب مناسب، مهارت پزشک و تعهد بیمار به حفظ بهداشت است. یکی دیگر از عوامل موفقیت مراقبت‌های منظم و دقیق بعد از ایمپلنت است. سلامت بافت نرم و نحوه عملکرد و گاز زدن دندان‌های جایگزین باید به‌طور دوره‌ای موردبررسی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که ایمپلنت دندان ماندگار است.

ماندگاری ایمپلنت


اصولاً ایمپلنت‌ها باید تا آخر عمر ماندگار باشند با این‌حال نمونه‌هایی را می‌توان یافت که در آن دندان ها عمر طولانی نداشته‌اند. می‌دانیم که مشکلات دندانی عمدتاً ناشی از مراقبت‌های نامناسب در خانه و یا عدم درمان در هنگام نیاز هستند. همین امر برای ایمپلنت‌ها نیز صادق است. با مراقبت‌های مناسب و بررسی‌های روزمره دندان ها می‌توانند برای یک عمر ماندگار باشند اگرچه هیچ‌کس نمی‌تواند تضمین کند زیرا سلامتی فرد بستگی به عوامل زیادی مثل مناسب بودن تغذیه، بهداشت مناسب لینک به بهداشت دهان و دندان، ژنتیک و بیماری احتمالی ایجادشده دارد که از کنترل دندان‌پزشک خارج است.

آیا ایمپلنت نیاز به مراقبت ویژه دارد؟


فرض کنید که ایمپلنت‌ها دندان‌های طبیعی هستند و با همین دید از آن‌ها مراقبت کنید. برای معاینه‌های منظم به دندان‌پزشک مراجعه کنید. به‌طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. باید بدانید که مراقبت از لثه بهترین راه برای مراقبت از دندان ها است. بیشتر دندان ها به علت بیماری لثه از بین می‌روند.

آیا جایگذاری ایمپلنت دردناک است؟


جایگذاری ایمپلنت معمولاً باعث ایجاد ناراحتی زیادی پس از درمان نمی‌شود و معمولاً بیمار 2 تا 5 روز ایبوپروفن یا پاراستامول مصرف می‌کند اما اگر درمان بیشتری، مثلاً پیوند استخوان یا ایمپلنت زیاد، لازم باشد دوره‌ی پس از عمل ممکن است زمان و دارو بیشتری نیاز داشته باشد. استفاده از بی‌حسی در طی جراحی باعث می‌شود بیمار هیچ دردی احساس نکند. بسته به پیچیدگی و تعداد ایمپلنت‌های قرار داده‌شده، این روش می‌تواند بین 1 تا 4 ساعت طول بکشد.

آیا برای مدت طولانی بدون دندان هستم و نمی‌توانم غذا بخورم؟


مرحله اول درمان پس از ارزیابی دقیق و برنامه‌ریزی، معمولاً قرار دادن ایمپلنت است. این روش معمولاً در طول یک جلسه انجام می‌شود. اکثر ایمپلنت‌ها به مدت 3 تا 6 ماه زیر لثه پوشیده می‌شوند. در طول این زمان پیوند بیولوژیکی استخوان فک به ایمپلنت دندان رخ می‌دهد. در طول این دوره می‌توانید از دندان مصنوعی یا بریج دندان استفاده کنید و فعالیت‌های طبیعی را بدون محدودیت ادامه دهید. برای چند هفته اول باید از غذاهای نرم مصرف کنید. موارد خاصی وجود دارد که زمان قرار دادن ایمپلنت یا انجام پیوند گسترده استخوان، بیماران ممکن است بخواهند که دندان مصنوعی خود را برای یک دوره زمانی استفاده نکنند. مرحله دوم معمولاً 3 تا 6 ماه پس از قرارگیری ایمپلنت انجام می‌شود.

در این زمان بالای ایمپلنت‌ها از زیر لثه‌ها کمی بیرون است و یک قلاب فلزی کوچک به ایمپلنت  متصل می‌شود. دندان‌پزشک شما هرگونه تغییرات لازم را به دندان‌های موقت می‌دهد تا به شما اجازه دهد پس از اتصال قلاب به استفاده از آن‌ها ادامه دهید. در این مرحله، دندان جایگزین جدید شما ایجاد و نصب می‌شود. این مرحله شامل مجموعه‌ای از معاینات برای بررسی وضعیت دهان و تست دندان‌های جایگزین است. جلسات تست برای اطمینان از تناسب اندازه، شکل، رنگ دندان ها با صورت و ظاهر طبیعی آن‌ها لازم است. مجموع زمان درمان برای اکثر موارد ایمپلنت معمولاً 5-8 ماه است البته اگر روش‌های پیوند استخوان یا لثه موردنیاز باشد، ممکن است فرایند طولانی‌تر باشد.

آیا می‌توان ایمپلنت دندان را در همان جلسه‌ای که دندان ها کشیده می‌شوند جایگذاری کرد؟


این‌که آیا ایمپلنت دندان می‌تواند بلافاصله پس از کشیده شدن دندان قرار گیرد بستگی به مقدار استخوان موجود در منطقه و وجود یا عدم وجود عفونت فعال دارد. قرار دادن ایمپلنت در همان جلسه به حفظ عرض و ارتفاع استخوان کمک می‌کند و ممکن است نیاز به پیوند استخوان را از بین ببرد زیرا استخوان به‌طور طبیعی پس از کشیدن دندان ها منقبض می‌شوند. در سال اول کشیدن دندان‌ها عرض استخوان فک ممکن است تا 40٪ کاهش یابد. گاهی اوقات عفونت ناشی از یک بیماری دندانی یا پریودنتال، استخوان را تا حد زیادی تخریب می‌کند که لازم است قبل از قرار دادن ایمپلنت پیوند استخوان انجام شود. جایگذاری ایمپلنت در همان جلسه‌ای که دندان ها کشیده می‌شوند می‌تواند حداقل سه ماه زمان بهبودی را برای قرار دادن دندان ها کاهش دهد.

آیا می‌توانم فک پایین را ایمپلنت و برای فک بالا از دندان مصنوعی استفاده کنم؟


استفاده از دندان مصنوعی در فک پایین ناپایدارترین نوع پروتز در دندانپزشکی است. در زمان جویدن، دندان مصنوعی فک پایین به‌طور متوسط پنج برابر دندان مصنوعی فک بالا حرکت می‌کند. فرد مبتلابه سایش استخوان پیشرفته مشکلات بیشتری ازنظر هماهنگی ضعیف عضلانی، مشکلات گفتاری و عدم توانایی نگهداری دندان مصنوعی دارد که هر یک از آن‌ها داشتن شیوه عادی زندگی را تحت تأثیر می‌گذارد. ایمپلنت دندان می‌تواند راه‌حلی برای همه این مشکلات باشد. حتی در مواردی که استخوان زیادی ازدست‌رفته است هنوز شانس خوبی برای درمان وجود دارد. در اکثر موارد تست شفاهی و اشعه ایکس پانورامیک مواردی هستند که مشخص می‌کنند آیا شما داوطلب مناسب برای ایمپلنت هستید یا خیر.

آیا می‌توان دندان‌های عصب‌کشی شده را با ایمپلنت جایگزین کرد؟


دندان‌های عصب‌کشی شده راحت‌تر از دندان‌های دیگر شكسته می‌شوند زیرا آن‌ها ضعیف‌تر و تا حدودی خشک هستند به‌طوری که گاهی اوقات می‌توانند مثل شیشه شکننده باشند. در گذشته بهترین درمان در دسترس این بود که دندان را بکشند و بریج دندان را بجای یک یا چند دندان ازدست‌رفته استفاده می‌کردند. گاهی اوقات این تنها راه است. بااین‌حال، در بسیاری از موارد ایمپلنت می‌تواند جایگزین  دندان‌ شکسته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *