Dencare

پلاک و نگهدارنده حین و بعد از ارتودنسی(ریتینر)؛ثابت و متحرک

پلاک1

استفاده از نگه‌دارنده یا ریتینر یکی از مهم‌ترین مراحل درمان ارتودنسی است. وقتی بریس ها برداشته می‌شوند دندان‌ها تمایل دارند که دوباره به موقعیت قبلی خود بازگردند. برای جلوگیری از این اتفاق و سازگاری دندان‌ها با موقعیت جدید خود ریتینرها (پلاک‌ها) بایستی استفاده شوند. در اواخر نوجوانی و اوایل بیست‌سالگی معمولاً آخرین سری از دندان‌های دائمی یعنی دندان‌های عقل رشد می‌کنند. گرچه گاهی اوقات این دندان‌ها می‌توانند به‌عنوان یک دارایی ارزشمند باشند و سالم و مناسب به نظر می‌رسد اما در اغلب موارد آن‌ها مستقیم رشد نمی‌کنند و باعث می‌شود که دندان‌ها در جای خود قرار نگیرند.

با استفاده از ریتینر می‌توانید از این اتفاق جلوگیری کنید تا زمانی که دندان‌های عقل (اگر لازم باشد) کشیده شود. حتماً به دندانپزشک خود مراجعه کنید. پزشک احتمالاً اشعه ایکس از دندان می‌گیرد تا شکل قرارگیری دندان‌های عقل را ببیند و برای کشیدن دندان‌ها برنامه‌ریزی کند. اگر متوجه نشانه‌هایی از جوانه زدن دندان‌های عقل شدید بلافاصله به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

انواع ریتینرها (پلاک‌های ارتودنسی)


پلاک متحرک

پلاک2

نگه‌دارنده متحرک، یکی از رایج‌ترین انواع ریتینر است که پلاکی متحرک و ترکیبی از سیم‌های فلزی و اکریلیک مقاوم است و برای نگهداری دندان‌ها در محل خود طراحی‌شده است. این پلاک به‌طور مخصوص بر اساس شکل دندان‌های شما ساخته‌شده است تا به‌راحتی در سقف دهان شما نصب شود تا سیم و فریم اکریلیک دندان‌هایتان را در موقعیت مطلوب نگه‌دارند. اکریلیک همچنین می‌تواند با رنگ‌های مختلف ساخته شود.

پلاک ثابت

پلاک3

نگه‌دارنده‌های زبانه‌دار به‌طور مستقیم در لایه زیرین دندان‌های نیش پایینی چسبانده می‌شوند. این یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از تغییر مکان دندان‌های پایین است زیرا به‌طور دائمی متصل است. تمیز نگه‌داشتن پلاک ثابت نیز مانند نگه‌دارنده‌های متحرک مهم است. هنگام مسواک زدن، داخل دندان‌های پایینی و همچنین سیم را به دقت تمیز کنید. اگر نگه‌دارنده شما در هرزمانی شکسته شود لطفاً خودتان آن را تنظیم نکنید و بلافاصله به دندانپزشکی مراجعه کنید.

ریتینر شفاف

نگه‌دارنده شفاف، ریتینر متحرکی است که بر روی کل قوس دندان قرار می‌گیرد. نگه‌دارنده‌های شفاف دارای سیم‌های فلزی نیستند و تقریباً نامرئی هستند. آن‌ها بسیار بادوام هستند و راحت در دهان قرار می‌گیرند.

چگونگی مراقبت از پلاک (نگه‌دارنده)


  • نگه‌دارنده‌ها از مواد ترموپلاستیک ساخته‌شده‌اند که به گرمای بیش از حد حساس هستند، بنابراین باید از بخاری، ماشین‌های ظرف‌شویی، داشبورد ماشین یا هر جایی که درجه حرارت بیش از 48 درجه سانتی‌گراد باشد دور نگه‌داشته شوند.
  • زمانی که ریتینرها در دهان بیمار نباشند باید در جعبه مخصوص ریتینر نگه‌داشته شوند.
  • ریتینرها را از حیوانات خانگی دور نگه دارید زیرا حیوانات دوست دارند آن‌ها را بخورند. قبل و بعد از قرار دادن نگه‌دارنده‌ها در دهان آن‌ها را تمیز کنید زیرا پلاک‌های دندان تمایل به چسبیدن به سطوح نگه‌دارنده‌ها دارند. تمیز کردن سطح نگه‌دارنده با مسواک و مایع پلاک‌های دندان را از بین می‌برد. محلول شستشوی آفرودیت نیز به رفع پلاک دندان نیز کمک می‌کند. اطمینان حاصل کنید که نگه‌دارنده‌ها را پس از تمیز کردن با محلول‌ها کاملاً با آب بشویید تا بقایای پاک‌کننده را از بین ببرید.

از آنجا که ریتینر ها برای سال‌ها باید استفاده شوند، جایگزینی دوره‌ای نیاز خواهند شد. قرارداد اصلی شما یک بسته نگه‌دارنده پس از برداشتن بریس ها است. اگر نگه‌دارنده‌ها به علت غفلت از بین رفته یا آسیب ببینند جایگزینی آن‌ها هزینه خواهد داشت. اگر نگه‌دارنده‌ها شل شده یا شکسته شوند بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

عادات یا شرایطی که نیاز به نگه‌دارنده محکم‌تر دارند

  • عادت به تنفس با دهان
  • دندان‌قروچه
  • نواختن موسیقی با نی
  • مکیدن لب
  • جویدن خودکار یا مداد
  • فاصله بین دندان‌ها قبل از درمان
  • دندان‌های به‌شدت چرخیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *