Dencare

پیشگیری از تحلیل لثه با روشهای مختلف

پیشگیری1

ورم و التهاب لثه که معمولا به عنوان تحلیل لثه شناخته می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که بافت لثه از بین میرود و مقدارش روی دندان کاهش می‌یابد و باعث می‌شود ریشه دندان‌ها دیده شوند. تحلیل لثه اغلب بدون درد است و به همین علت در مرحله دوم و سوم بیماری لثه به طور ناگهانی بروز می‌کند و باعث غافلگیری فرد می‌شود. هنگامی که فرد دچار درد شدید لثه یا التهاب، قرمزی، ورم یا خونریزی لثه، افتادگی دندان یا عفونت قابل مشاهده اطراف دندان‌ها و لثه‌ها می‌شود احتمالا او دچار تحلیل لثه شده‌است. تحلیل لثه با رعایت بهداشت دهان و دندان، استفاده از مسواک و خمیر دندان مناسب و جرم‌گیری دندان‌ها به‌راحتی قابل پیشگیری است.

[sv slug=”alert”]

متخصصان توصیه می‌کنند که بزرگسالان نیز همانند کودکان هر 6 ماه حداقل یک‌بار باید برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنند. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد که از جمله این موارد افزایش شانس تشخیص تحلیل لثه‌ها است. برخلاف باور عموم لثه‌ها بدون عارضه نیستند اما می‌توانند بدون عمل جراحی درمان شوند و همچنین با انجام بعضی کارها مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح از تحلیل لثه جلوگیری شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان تحلیل لثه با روش‌های غیر جراحی در کیلینیک دکتر بزرگ و دکتر محمدی و یا رزرو نوبت با شماره‌های 02122027384 و 02122023658 تماس حاصل فرمایید

[sv slug=”alert1″]

علل


مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خشن

استفاده بیش از حد از مسواک و نخ دندان می‌تواند منجر به تحلیل لثه شود بنابراین همیشه از مسواک نرم استفاده کنید. دندان‌هایتان را آرام مسواک بزنید و به یاد داشته باشید که مراقبت از لثه و دندان نباید باعث آسیب شود.

ژنتیک

مانند سایر قسمت‌های بدن شما خصوصیات لثه‌هایتان توسط ژنتیک تعیین می‌شود. اگر تحلیل لثه در خانواده به صورت ارثی وجود دارد باید از آن آگاه باشید و دندانپزشک خود را از وضعیت ارثی خود مطلع کنید.

موقعیت غیر عادی دندان

اگر دندان‌های شما در کنار یکدیگر ردیف نباشند احتمال تحلیل لثه افزایش می‌یابد.

دندان قروچه

دندان قروچه چه در هنگام خواب یا بیداری انجام شود به علت تحلیل استخوان و فشار زیاد می‌تواند باعث ایجاد مشکلات دندانی شود. مانند موقعیت قبلی باید دندانپزشک خود را مطلع سازید و به توصیه او برای محافظت از دهان و دندان گوش دهید.

آسیب به لثه

تحلیل بافت لثه ممکن است به علت آسیب دیدگی رخ دهد و فقط به این دلیل که این علت کاملا خارج از کنترل شما بوده است به این معنا نیست که شما نباید آن‌را در نظر بگیرید. ابتدا با دندانپزشک خود صحبت کنید و به یاد داشته باشید چنین آسیب‌هایی همیشه خود به خود بهبود نمی‌یابند.

سلامت دهان و دندان

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان از شایع ترین علل تحلیل لثه‌ها است. هنگامی که دندان‌های خود را به طور مرتب مسواک یا نخ دندان نزنید باعث ایجاد پلاک بیش از حد می‌شود و می‌تواند باعث تحلیل لثه شود.

پیشگیری از تحلیل لثه


متأسفانه تحلیل لثه با افزایش سن اتفاق می‌افتد حتی اگر دهان و دندان سالمی داشته باشیم اما برای برخی از افراد به دلایلی که قبلاً ذکر شد موضوع به این سادگی نیست. اولاً شما باید تعیین کنید که چه عواملی باعث تحلیل لثه می‌شوند و سپس آن عوامل را کاهش دهید یا در صورت امکان کاملاً حذف کنید. به‌ عنوان مثال می‌توانید دندان کج‌شده را اصلاح و صاف، استفاده از تنباکو را محدود و جرم‌گیری کنید و بهداشت دهان و دندان را افزایش دهید. دندان‌پزشک شما باید در جریان وضعیت شما باشد. در اینجا کارهایی که می‌توانید برای جلوگیری از تحلیل لثه انجام دهید ذکرشده است.

استفاده از مسواک باکیفیت بالا

اطمینان حاصل کنید که از مسواک برای مدت طولانی استفاده نمی‌کنید. مسواک دستی را تقریباً هر 4 هفته یک‌بار و مسواک برقی را هر 3 ماه یک‌بار باید دور بیندازید. استفاده از مسواک کهنه یا ارزان و بی‌کیفیت باعث تحلیل ساختار دندان و لثه می‌شود.

از محافظ دندان استفاده کنید.

اگر دندان قروچه می‌کنید می‌توانید از دندان‌پزشک بخواهید تا یک محافظ دندان برایتان بسازد و هنگام خواب از آن استفاده کنید.

پرهیز از غذاهای اسیدی و نوشیدنی‌ها

اسیدها تحلیل لثه را تسریع می‌کنند. مینای دندان به اسید مقاوم‌تر است، اما عاج دندان مقاوم نیست. ریشه‌ای که در معرض شراب، نوشابه، لیموناد، آب پرتقال و دیگر مواد اسیدی قرار می‌گیرد می‌تواند در مدت‌زمانی کوتاهی به‌طور قابل‌توجهی آسیب ببیند. با استفاده از یک نوشیدنی خنثی (آب) در کنار نوشیدنی اسیدی می‌توانید تأثیر آن‌ها را روی دندان و لثه از بین ببرید و مانع آسیب شوید.

جلوگیری از بیماری‌های لثه

بیماری‌های لثه باعث تحلیل سریع و غیرقابل‌برگشت لثه می‌شوند. با چندین بار استفاده از نخ دندان و مسواک در روز، ترجیحاً بعد از هر وعده غذایی یا میان وعده، از بیماری‌های لثه جلوگیری کنید. هنگامی‌که این عوامل در نظر گرفته شوند درمان‌های مختلف می‌توانند توسط دندان‌پزشک حرفه‌ای برای بهبود و بازگرداندن ظاهر لثه استفاده شوند. این درمان‌ها عبارت‌اند از:

پاک‌سازی عمیق

دندان‌پزشک از ابزارهای خاصی برای رفع پلاک و تارتار موجود بر روی ریشه‌های دندان، که باعث از بین رفتن لثه‌ها می‌شوند، استفاده می‌کند. این روش به‌عنوان پاک‌سازی ریشه شناخته می‌شود.

3 پاسخ

  1. سلام وعرص ادب من باوجوداینکه بهداشت دهان روبا کشیدن نخ دندان ومسواک زدن وآب فراوان نوشیدن رعایت میکنم متاسفانه دندانهایم رودارم به علت تحلیل لثه ازدست میدهم وباوجوداینکه دندانهاسالم هستند میفتند که واقعا درروحیه ام تاثیرمنفی گذاشته اند وشبها ازناراحتی نمیتوانم بخوابم.چه میتوان انجام دادبرای این مشکل؟

    1. سلام . تحلیل لثه و لق شدن دندانها دلایل مختلفی میتوانند داشته باشند . عدم رعایت بهداشت دهان یکی از آن دلایل است . جهت تشخیص علت لازم است که بصورت حضوری مراجعه نمایید تا علت تشخیص داده شود و بر اساس آن راه حل ارائه گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *