چرا علیرغم رعایت بهداشت دندان باز هم دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند

پوسیدگی-دندان

همه انسان‌ها یکسان خلق نشده‌اند و این موضوع در دنیای دندانپزشکی هم صدق می‌کند. برخی افراد فقط ژن‌های خوب دارند. ما می‌توانیم انواع مختلف مسواک‌ها و خمیردندان‌ها را خریداری کرده و استفاده کنیم اما نکته حائز اهمیت این است که باید بدانیم این کار برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کافی نیست. زمان بیشتر گذاشتن و توجه بیشتر به نگهداری از دندان‌ها هم باعث دست‌یابی به نتایج مطلوب و عالی نمی‌شود. فقط عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس و جرم‌گیری توسط یک متخصص متبحر می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

چگونه این اتفاق می‌افتد؟ این را می‌توانید مانند یک ضربه به صورت احساس کنید. شما تنها نیستید و احتمالاً شما مقصر هم نیستید.

حفره‌ها: در ژن‌ها شما

40 تا 60 درصد از پوسیدگی‌های دندانی مربوط به DNA شما است. شباهت‌های قانع‌کنندگی‌ای در بیماری‌های دندانی دوقلوها، بدون توجه به شرایط محیط خارجی آنها وجود دارد. به نظر می‌رسد که آنچه شما هر روز در زندگی انجام می‌دهید اثری در دندان‌های شما ندارد یا اثر آن ناچیز است.

البته ایجاد عادات خوب برای تمیز و سالم نگه داشتن دندان‌ها و لثه ضروری است. اگر شما از دندان‌های خود مراقبت می‌کنید بسیار عالی است. احتمالاً تا کنون عادات خوبی در خود ایجاد کرده‌اید که باید آنها را ادامه دهید. با این وجود، عادات حفظ بهداشت دهان و دندان ممکن است به ما تصویر کاملی در مورد علت مشکلات دندانی ندهد. پاسخ در مسائل ژنتیکی است.

بیماری‌های لثه

تحقیقات نشان می‌دهد که سوابق خانوادگی نقش مهمی در پریودنتیت دارد. پریودنتیت یک بیماری است که بر لثه و ساختار استخوان آن اثر می‌گذارد. از آنجا که این ساختارها، پایه و فنداسیون دندان‌ها هستند بنابراین آسیب‌دیدگی آنها می‌تواند باعث پوسیدگی دندان شود.

بزاق

مجرای بزاق در هر فردی متفاوت است و مقدار تولید بزاق در دهان هر فرد با دیگران فرق دارد. اگر بدن بزاق کمی تولید می‌کند، دهان خشک شده و بوی بد خواهد داشت. بزاق به شستشوی باقیمانده غذاها که در دهان مانده است کمک می‌کند. ترشح ناکافی بزاق باعث تجمع پلاک و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

 اولویت‌ها و ترجیحات طعم 

چه باور کنید و چه باور نکنید، گیرنده‌های طعم در زمانی که شما هنوز در رحم مادر خود هستید بین هفته‌های 26 تا 28 بارداری ساخته می‌شوند؛ بنابراین مزاج شما نسبت به برخی غذاها واقعاً ژنتیکی است. افرادی که آمینواسیدهای خاصی تولید می‌کنند، غذاهای شیرین بیشتر دوست دارند و طبیعتاً دندان‌های آنها بیشتر در معرض پوسیدگی و ایجاد حفره است.

استحکام مینای دندان 

مینای دندان بافتی است که روی دندان را پوشانده است. این پوشش در اثر پوسیدگی دندان از بین می‌رود. آملوژنز ناقص یک بیماری ژنتیکی است که باعث ایجاد حفره در دندان شده و مینای آن را ضعیف می‌کند. لازم به ذکر است که ضخامت مینای دندان که نقش مهمی در پوسیدگی دندان ایفا می‌کند نتیجه سال‌ها جهش ژنتیکی است.

 ساختار دندان 

دندان‌های نامرتب معمولاً به صورتی ارثی از یک نسل به نسل دیگر انتقال می‌یابند. به راحتی می‌توان اثر نامرتب بودن دندان‌ها را در سلامت دهان و دندان مشاهده کرد. کشیدن نخ دندان بین دندان‌های نامرتب دشوار بوده و به سختی می‌توان با مسواک به همه قسمت‌های دندان دسترسی پیدا کرد.

باکتری 

تریلیون ها باکتری در سطح بدن ما زندگی می‌کنند که میکروبیوم ما را تشکیل می‌دهند. این باکتری‌ها به روش‌های مختلف بر سلامت ما اثر می‌گذارند اما از همه مهم‌تر این که رابطه معناداری با بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، سکته مغزی و پنومنیا دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.