Dencare

چه نوع ارتودنسی یا سیم کشی دندان برای من مناسب است؟

che-no1

5 گروه بریس وجود دارد. کدام یک بهتر است؟ انتخاب نوع مناسب ارتودنسی یا بریس دندان به نوع ناهنجاری‌های دندانی شما بستگی دارد.

بریس‌های ثابت


بیشتر افراد از بریس‌های ثابت استفاده می‌کنند. در این نوع بریس‌ها، براکت‌ها توسط سیم‌ها نگه داشته می‌شوند که می‌توانند دندان‌ها را به سمت محل درست خود جابه‌جا کنند. براکت‌های خودنگهدارنده نوعی بریس ثابت هستند که راحت‌تر بوده و طول درمان با استفاده از آنها کوتاه‌تر است. نیروی بریس‌ها باعث می‌شود که دندان جابه‌جا شوند. با استفاده از بریس‌های خودنگهدارنده، سیم می‌تواند به راحتی حرکت کند زیرا اصطکاک کمی با دندان‌ها دارد. سیم با گیره‌های فلزی محکمی نگه داشته می‌شوند.

با این نوع بریس‌ها، نیاز شما برای مراجعه به دندانپزشک کمتر می‌شود. براکت‌های خود نگهدارنده کمی گران‌تر هستند. هزینه مراجعه به پزشک کمتر می‌شود زیرا طول دوره درمان کوتاه‌تر می‌شود. با وجود بریس‌های ثابت در دهان شما باید واقعاً مراقب تغذیه خود باشید. غذاهای سفت مانند آجیل‌ها، سیب یا حتی باگت را نباید بخورید زیرا ممکن است

باعث باز شدن براکت‌ها شوند. با وجود این بریس‌ها، مسواک کردن دندان‌ها دشوارتر شده و قسمت‌هایی که برای مسواک کردن در دسترس قرار می‌گیرند محدودتر می‌شوند. به همین دلیل، باید سه مرتبه در روز و هر بار به مدت 5 دقیقه دندان‌های خود را مسواک کنید.

آیا نزدیک بودن براکت‌ها به دندان‌های آسیاب باعث ناراحتی شما شده و گونه‌ها و زبان شما را تحریک می‌کند؟ استفاده از مقدار اندکی موم می‌تواند اثر شگفت‌آوری داشته باشد.

پلیت دندانی


پلیت دندانی پلیتی است که از رزین مصنوعی ساخته شده است. هدف از استفاده از پلیت، جابجا کردن دندان به سمت محل درست آن است. شما باید پلیت را در همه ساعات شبانه روز استفاده کنید. اوایل کار تا شما به استفاده از این پلیت‌ها عادت کنید نیاز به زمان دارد. صحبت کردن و غذا خوردن کمی برای شما دشوارتر می‌شود. هر چه بیشتر از این پلیت‌ها استفاده کنید، زودتر به وجود آنها در دهان خود عادت می‌کنید. وقتی که شما پلیت را در دهان خود قرار می‌دهید، کاملاً سفت است که هدف هم همین است.

اگر درمان موفقیت‌آمیز باشد، پلیت به مرور زمان شل‌تر و شل‌تر می‌شود. این علامت این است که اصلاح موقعیت دندان‌ها طبق برنامه پیش می‌رود. بیشتر پلیت‌های دندانی یک سطح برآمده برای دندان‌های ثنایا دارند که به شما کمک می‌کند که بایت مناسبی داشته باشید. به همین ترتیب دندان‌های شما به سمت یکدیگر حرکت می‌کنند.

بریس‌های خارجی


اگر لازم باشد که چیزی در فک بالایی شما تغییر یابد، بریس‌های خارجی بهترین گزینه برای رسیدن به این اهداف هستند. این نوع بریس‌های فلزی به دندان‌های شما وصل می‌شوند. بریس با استفاده از گردن بند به سمت پشت سر شما حرکت می‌کند.

به همین روش، نیرو به دندان‌های شما وارد شده و آنها را به سمت محل درست خود منتقل می‌کند. بریس‌های خارجی معمولاً همراه با بریس‌های دیگر به کار برده می‌شوند. شما باید به استفاده از این نوع بریس‌ها عادت کنید و باید همیشه حتی در هنگام شب نیز آنها را در دهان قرار دهید. ابتدا شما احساس می‌کنید که بریس در دهان شما وجود دارد که می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد.

شما احساس می‌کنید که نیرویی به دندان‌های شما وارد می‌شود که می‌خواهد آنها را جابجا کند. پس از چند هفته شما به این بریس‌ها عادت کرده و چیز آزاردهنده‌ای احساس نمی‌کنید. متخصص ارتودنسی به شما خواهد گفت که چند ساعت در روز باید از این بریس‌ها استفاده کنید. بدیهی است که در هنگام ورزش کردن باید بریس‌های خود را از دهان خارج کنید. شما باید مراقب بریس‌های متحرک باشید. نباید بریس‌ها آسیب ببینند و باید دستورالعملی‌های پزشک را به دقت مورد توجه قرار دهید.

بریس‌ های متحرک (فعال‌کننده)


در بسیاری از افراد، دندان‌های بالایی و پایین به درستی در کنار یکدیگر قرار نگرفته‌اند. در این موارد، پزشک پیشنهاد استفاده از بریس‌های متحرک را به شما می‌دهد. این بریس‌ها کمک می‌کنند که فک به سمت محل درست خود منتقل شود. این بریس‌ها از رزین مصنوعی ساخته شده‌اند. هر چه بیشتر شما از بریس‌های متحرک استفاده کنید، اثر آنها بیشتر می‌شود.

در برخی موارد، شما نباید تمام روز از این بریس ‌ها استفاده کنید و به طور مثال استفاده از آنها به مدت 16 ساعت کافی است. اما به هر حال شما باید هر روز از این بریس‌ ها استفاده کنید. شما باید به استفاده از این بریس‌ها عادت کنید. پس از سفت کردن این بریس ‌ها شما آنها را روی دندان‌های خود احساس می‌کنید. ممکن است محل قرار گرفتن این بریس‌ ها حساس شده یا تاول بزند.

استفاده از مقدار کمی رزین مصنوعی درد را بلافاصله کاهش می‌دهد. صحبت کردن و غذا خوردن نیز با وجود این بریس‌ ها دشوارتر می‌شود. پس از گذشت مدت کوتاهی، استفاده از این بریس ‌ها برای شما عادی می‌شود و به مرور شل‌تر می‌شوند. دندان‌ها به سمت محل درست خود انتقال می‌یابند. شما می‌توانید به وسیله مسواک بریس‌ ها را تمیز کنید.

ریتینر


دندان‌ها یا گروهی از دندان‌ها جابجا شده‌اند. تنها چیزی که باقی می‌ماند این است که دندان‌ها به سمت محل درست خود رشد کنند. سپس دندان‌ها در موقعیت جدید خود شل می‌شوند به همین دلیل از ریتینرها استفاده می‌شود. این کار کمک می‌کند که دندان به محل جدید خود عادت کرده و تثبیت شوند.

سیم‌های ثابت پشت دندان‌ها یا پلیت ساخته شده از رزین مصنوعی باید مورد استفاده قرار گرفته و در شب و روز پوشیده شوند. این فاز ممکن است دو سال طول بکشد. در این مدت، شما باید پس از گذشت 3 ماه، 6 ماه و 12 ماه به دندانپزشکی مراجعه کنید. هدف این است که ریتینرها در ابتدا کمی تنگ‌تر بمانند. زمانی که دندان‌ها به سمت محل جدید خود جابجا شدند، ریتینرها کمی شل می‌شوند. در این مرحله، کافی است که شما فقط شب‌ها از ریتینر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *