Dencare

چگونه ونیر آسیب دیده دندان ترمیم می شود

ظُed-1

افراد می‌توانند از ونیر که بخشی از ساختار دندان را تشکیل داده و باعث ایجاد لبخند درخشان‌تر می‎شود، بهره‌مند شوند. با استفاده از ونیر، تصویر از خود و اعتماد به نفس، بخصوص در زمان شرکت در موقعیت‌ها و رخدادهای خاص مانند میتینگ‌های تجاری و رویدادهای اجتماعی، بهبود می‌یابد. ونیرها برای درمان دندان‌های دچار تغییر رنگ یا لکه‌دار ، دندان‌های شکسته یا فرسوده، دندان‌های فاصله‌دار یا دندان‌های ناهموار استفاده می‌شوند.

فعالیت‌های ورزشی ممکن است باعث شکستگی یا آسیب دیدن دندان‌ها بشوند. ونیرهای دندانی ممکن است از طریق ورزش‌های برخوردی،  آسیب یا برخورد جسم، معیوب شوند. زمانی که ونیرهای دندانی دچار آسیب شده یا می‌شکنند، از اهداف درمانی خود فاصله گرفته و باعث کاهش اعتماد به نفس و بد شدن احساس فرد درباره‌ی خودش می‌شوند. درمان ونیر دندانی و تعمیر و جایگذاری ونیرهای دندانی، به منظور بازیابی کارایی دندان و ظاهر آن، انجام می‌شوند.

آسیب دیدن ونیرهای دندانی و بازیابی آنها


بر اساس نوع ونیرهای دندانی، مواد به کار رفته در آنها و مراقبت‌های مورد نیاز مرتبط، آسیب وینر و روش‌های بازیابی آن، می‌تواند متفاوت باشد. دندان‌پزشک، سلامت کلی دهان و دندان بیمار، میزان مناسب بودن درمان و شرایط ونیرهای دندانی را در هنگام معاینه‌ی دندان، در نظر می‌گیرد.

زمانی که ونیرهای سفارشی، اولین بار برای یک بیمار ساخته می‌شوند، در یک آزمایشگاه دهان و دندان بر اساس یک قالب دهان، ایجاد می‌گردند. برخی از دندان‌پزشکان از تکنولوژی CEREC برای درست کردن ونیرهای دندانی شخصی که مناسب یک فرد باشد، استفاده می‌کنند. این تکنولوژی پیشرفته می‌تواند در بازیابی ونیرهای آسیب دیده نیز مورد استفاده قرار گیرد.

برای آماده‌سازی دندان‌ها به منظور نصب ونیرهای دندانی، بی‌حسی موضعی ممکن است مورد نیاز باشد یا خیر. برخی از انواع ونیرها و روش‌های مربتط شامل اچینگ دندان هستند و برخی دیگر به این کار نیاز ندارند. دندان‌پزشک از آماده بودن ونیر دندانی اطمینان حاصل کرده و جایگذاری آن برای بیمار بدون درد و راحت است.

در برخی از موارد، ممکن است ونیرهای موقتی برای افرادی نصب شود که در انتظار تعمیر ونیرها یا ونیرهای جدیدی هستند. مدت زمان نصب این ونیرهای موقتی بین یک تا سه هفته است. برخی از دندان‌پزشکان ترمیم لبخند را ونیرهای دندانی انجام می‌دهند. برخی دیگر، اندازه‌ی به دست آمده از قالب‌های دندانی و تصویربرداری‌ها را به یک آزمایشگاه خارجی ارسال می‌کنند تا ونیرهای دندانی ساخته شوند.

روش کار

دندان‌پزشکان تلاش می‌کنند که ونیرهای دندانی را با سایه‌ و شکل انتخابی بیمار، منطبق کنند. خواه در هنگام انتخاب ونیرهای جدید یا تعمیر و جایگذاری ونیرهای قدیمی، فرد انتخاب‌هایی را پیرامون مواد، شکل و رنگ ونیر خواهد داشت تا در زمان نصب آن احساس و ظاهر دلخواه خود را داشته باشد. بسیاری از دندان‌پزشکان امروزه گزینه‌های تجسم سه بعدی را به بیماران خود پیشنهاد می‌کنند تا بتوانند نتایج پیش و پس از نصب ونیرها را مشاهده کنند.

در هنگام نصب ونیرهای دندانی، سطح دندان‌ها احتمالاً با یک ژل دارای بافت ویژه می‌شود. پس از آن، سیمان دندانی برای فیکس کردن ونیرها در جای خود اعمال شده و ونیرها بر روی ساختار کنونی دندان‌ها قرار می‌گیرند. یک پرتوی نوری بهبوددهنده ممکن است برای فعال کردن و سرعت بخشیدن به فرایند اتصال، استفاده شود. دندان‌ها سپس تمیز شده و برای ایجاد ظاهری طبیعی و دست‌نخورده، جلا می‌خورند.

ماندگار ونیرهای دندانی و پیش‌گیری از آسیب دیدن آنها


ونیرهای دندانی از مواد مختلفی مانند رزین کامپوزیت سفید، سرامیک و چینی ساخته می‌شوند. ماندگاری این مواد با هم متفاوت است.

ماندگاری ونیرهای دندانی همچنین به مراقبت از آنها، رعایت بهداشت فردی و تعهد آنها به ملاقات با دندان‌پزشک بستگی دارد. انتظار می‌رود که برخی از ونیرهای دندانی در مدت زمانی بین یک تا دو سال احتیاج به تعویض داشته باشند در حالی که برخی دیگر ممکن است ده تا پانزده سال باقی بمانند.

ونیرهای دندانی به تعویض شدن بعد از گذشت این زمان، نیاز دارند. دنبال کردن توصیه‌های دندان‌پزشک پیرامون نگهداری ونیرهای دندانی، به ماندگاری طولانی‌تر آنها کمک می‌کند. انجام مراقبت زود هنگام در هنگام آسیب دیدن ونیرها نیز از وارد شدن آسیب بیشتر جلوگیری کرده و به ایجاد دندان‌هایی سفید و سالم در کوتاه‌ترین زمان ممکن یاری می‌رساند.

در زمان آسیب دیدن ونیرها، گام‌های زیر را بردارید


زمانی که ونیرهای دندانی می‌افتند یا شل شده یا آسیب می‌بینند، بهترین کار این است که سعی در نگه داشتن روکش داشته باشید. از پزشک یک وقت ملاقات گرفته و ونیر را بلافاصله با خود به مطب دکتر برده تا بازیابی و جایگذاری مجدد شود. کلینیک ما سرویس 24 ساعته‌ی اورژانسی را برای مراقبت‌های دندانی ارائه می‌دهد.

دندان‌پزشک میزان آسیب ونیر را بررسی کرده و آن را در جای درست خود قرار می‌دهد. گرچه تعمیر و اتصال ونیر توسط خود بیمار می‌تواند یک گزینه‌ی موقتی باشد، اما توصیه می‌شود که ونیر توسط دندان‌پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد تا بهترین نتایج به دست بیاید. داشتن ونیرهای آسیب‌دیده، لبخند شما را تحت تأثیر قرار داده و می‌تواند عوارضی داشته باشد.

دندان‌پزشکی مدت زمان استفاده شدن ونیرها، نوع ونیرها و نوع دندان‌های متصل را در زمان بازیابی و جایگذاری مجدد ونیرها، در نظر می‌گیرد. رسیدگی زود هنگام به ونیر آسیب دیده، از لزوم تعمیرات اساسی، جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *