Dencare

کامپوزیت دندان چیست؟

photo_2017-05-07_16oooo-11-01-(2)

ونیر کامپوزیت (فیسینگ) پوشش سطح دندان بوسیله کامپوزیت خاص زیبایی با قابلیت پولیش و ایجاد زیبایی میباشد. مزیت مهم این روش حفظ بافت دندان وتراش ندادن آن یا تراش میکرونی و حداقلی سطح دندان جهت ایجاد استحکام بیشتر است .از مزایای دیگر ونیر کامپوزیت (فیسینگ) دندان مدت زمان درمان بوده که بسته به تعداد دندان مورد نیاز برای ونیر جهت حصول زیبایی از یک ساعت تا نهایتا سه ساعت می باشد. به این ترتیب می توان این روش درمانی را در یک روز کامل کرد.

ونیر کامپوزیت دندان

کامپوزیت ونیرهایی که چند سال قبل صورت می گرفت بعلت استفاده از کامپوزیتهای نسل قدیم متخلخل بود و بشدت رنگ پذیر  و این در حالیست که نسل جدید کامپوزیتهای زیبایی بعلت استفاده از تکنولوژی نانو علاوه بر داشتن استحکام بالا فاقد تخلخل بوده و بسیار عالی پولیش می شوند. این امر باعث افزایش طول عمر ونیر نیز شده است. اگر شما فکر می کنید که لبخند لثه ای یا لبخند لثه نما دارید، با دندان پزشک خود برای تایید وجود مشکل و راهکارهای درمانی ممکن از جمله عمل زیبایی لثه صحبت کنید.

در این حالت دندان پزشک وضعیت دهان، دندان ها و لثه های شما را برای تعیین مقدار اضافی نمایش لثه و دلایل احتمالی مربوط به آن مانند کوتاه بودن دندان ها را بررسی می کند. این معاینه همچنین می تواند با قالب گیری سنتی یا دیجیتال از دندان ها و لثه ها قبل از تقبل هزینه اصلاح لبخند لثه ای همراه باشد. علاوه بر این برای بررسی های بیشتر ممکن است نیاز به تهیه عکس رادیولوژی از ریشه های دندان و استخوان فک وجود داشته باشد.

یکی دیگر از مزیت های کامپوزیت دندانی هزینه آن است که در این روش با پرداخت حدودا نصف پرسلن لمینیت نتیجه دلخواه حاصل می گردد.

[sv slug=”alert”]

حصولزیبایی دندان با کامپوزیت برای بهبود رنگ، ظاهر، اندازه، و ساختار دندان ها استفاده می شود و به این ترتیب می توان ظاهر دندان ها را زیباتر کرد. علاوه بر این از ونیر کامپوزیت (فیسینگ) می توان برای اصلاح تراشیدگی های محدود و ترک خوردگی های ایجاد شده در دندان ها استفاده کرد.

[sv slug=”alert1″]

تفاوت ونیر کامپوزیتی و ونیر پرسلنی

ونیر کامپوزیت (فیسینگ) به دلیل اینکه نیاز کمتری به کاهش ساختار طبیعی دندان دارد و کامل کردن آن در یک جلسه ملاقات با دندانپزشک امکان پذیر است، متفاوت از ونیر پرسلاین می باشد. به هر حال، برخلاف ونیر پرسلاین، ونیر کامپوزیت (فیسینگ) مستعد لک شدن است و ممکن است مدت دوام و ماندگاری آن به مقدار دوام ونیر پرسلاین نباشد. در این روش درمانی برای ساخت ونیر کامپوزیت (فیسینگ)، از مواد کامپوزیت در جلوی سطح خارجی دندان ها استفاده می شود و به این ترتیب امکان تغییر شکل دندان ها به ظاهر دلخواه مورد نظر وجود دارد.

این روش درمانی توسط یک دندان پزشک زیبایی با تجربه کامل می شود. برخی بر این باوراند که ارتودنسی سریع جایگزین ارتودنسی‌های قدیمی است و در عوض آن که سال‌ها مجبور به تحمل بریس در دهان باشیم، می‌توانیم ظرف مدتی به کوتاهی یک ماه به نتایج مشابه دست پیدا کنیم، در هر حال ارتودنسی سریع عملی است که در آن از ونیر و روکش برای بستن فاصله‌ها و اصلاح روی هم آمدن یا همپوشانی دندان‌ها استفاده می‌شود تا لبخندی زیبا و جذاب با ردیف مرواریدگونی از دندان‌های سپید و مرتب خلق شود.

روش درمانی باندینگ ونیر کامپوزیت (فیسینگ)

مشاوره و بررسی وضعیت دندان ها توسط دندان پزشک زیبایی مناسب بودن شما برای استفاده از ونیر کامپوزیت(فیسینگ) را مشخص می کند. در این حالت لازم است که شما هیچ بیماری فعال لثه یا التهاب های مربوط به آن را قبل از شروع درمان نداشته باشید.

قبل از استفاده از روکش دندان لازم است رنگ نهایی آن در طول جلسه مشاوره مشخص شود. اگر یک بیمار به دنبال داشتن دندان های سفید تر است، لازم است قبل از استفاده از روکش سرامیکی از روش های معمول سفید کردن دندان استفاده نماید و سپس رنگ روکش ها (لمینت دندان) با رنگ دندان های طبیعی اطراف آن مطابقت داده و هماهنگ شود. انجام این کار به منظور ایجاد یک طرح لبخند دندان سفید و براق لازم و ضروری است و احتمالاً نیاز به تکرار روش درمانی سفید کردن دندان ها در فواصل زمانی مشخص برای حفظ نتایج و طرح لبخند زیبا وجود دارد.

مراحل کار

برای استفاده از روکش کامپوزیت لازم است ابتدا دندان ها بطور کامل تمیز شوند برای این کار می‌توان از جرم گیری دندان نیز استفاده کرد تا به این ترتیب هر گونه جرم یا پلاک ارتودنسی ایجاد شده در سطح دندان ها پاک شده و یک سطح تمیز برای کار گذاشتن روکش ایجاد شود.

در ادامه دندان ها بطور کامل خشک شده و پاک می شود تا به این ترتیب اطمینان حاصل شود هیچگونه رطوبت یا بزاقی در محل وجود ندارد که بتواند در عملکرد مواد باندینگ اختلال ایجاد کند. سپس سطح جلوی دندان ها به وسیله مواد اسیدی متخلخل می شود تا به این ترتیب یک سطح مناسب برای کار گذاشتن روکش ایجاد شود. در حقیقت این سطح به چسبیدن ونیر کامپوزیت (فیسینگ) به سطح دندان کمک موثر می کند.

در نهایت، از مواد باندینگ دندان مخصوص (چسب) بر روی سطح دندان استفاده شده و مواد کامپوزیت به آرامی بر روی دندان قرار می گیرد. در این مرحله فرآیند اضافه کردن، برداشتن و آماده کردن مواد کامپوزیت به همراه صیقل زدن آن تکرار می شود تا به این ترتیب بتوان روکش نهایی را ایجاد کرد. به هر حال نتایج نهایی بدست آمده در این حالت بستگی زیاد به تجربه هنری دندان پزشک زیبایی و توانایی های وی دارد.

آیا همه دندانپزشکان می توانند به بیماران خود خدمات ونیر کامپوزیت (فیسینگ) ارائه کنند؟

پاسخ کوتاه به این سوال خیر است. به منظور ایجاد ظاهر طبیعی هنگام استفاده از ونیر کامپوزیت (فیسینگ) لازم است دندان پزشک دارای روحیه هنری و تجربی تکنیکی باشد تا بتواند از این روش درمانی بر روی بیماران خود استفاده کند. یک دندانپزشک زیبایی با تجربه در حوزه ونیر کامپوزیت (فیسینگ) دارای درک مناسب و روشن از مواد اولیه دندان و عوارض کامپوزیت دندان است و می تواند با بهره گیری از هنر دستان خود، ظاهر، ساختار و ویژگی های طبیعی دندان شما را بازسازی نماید. به هر حال همه افراد دارای یک طرح لبخند، خط لبخند و سطح تقارن منحصر به فرد و متفاوت برای خود هستند و یک دندانپزشک با تجربه باید هنگام کار گذاشتن ونیر های کامپوزیت (فیسینگ) تمام این فاکتورها را برای دستیابی به نتایج مطلوب مورد توجه قرار دهد.

از ونیر کامپوزیت (فیسینگ) برای چه مقاصدی استفاده می شود؟

امکان استفاده از ونیر کامپوزیت (فیسینگ) برای درمان یک حوزه وسیع از مشکلات زیبایی دندان وجود دارد و در این رابطه ونیر کامپوزیت (فیسینگ) مشابه ونیر پرسلاین می باشد. مشکلات رایج قابل درمان با استفاده از روکش ها به شرح زیر هستند:

  • دندان های دارای انحراف:

    اگر دندان های شما انحراف داشته و کج هستند، روکش می تواند یک روش درمانی ایده آل برای ایجاد دندان های سفید و صاف برای شما باشد. این روش درمانی را می توان با سایر روش های درمانی مربوط به ارتودنسی دندان و سفید کردن دندان ها استفاده کرد تا به این ترتیب ظرف مدت حدود 6 ماه به بهترین نتایج در این رابطه دست پیدا کرد. به هر حال، امروزه ترکیب روش های درمانی یکی از سیاست هایی است که توسط دندان پزشکان بطور گسترده برای درمان مشکلات دندان و طرح لبخند مورد استفاده قرار می گیرد.

  • دندان های لک شده

هنگامی که بر روی دندان های شما لکه های نامطلوب یا سفید ایجاد شده و استفاده از روش های تمیز کردن و سفید کردن حرفه ای دندان تاثیری بر این مشکل ندارند، استفاده از ونیر کامپوزیت (فیسینگ) یک راهکار ایده آل برای رفع مشکل می باشد.

  • دندان های آسیب دیده:

    هنگامی که دندان های شما به خاطر فرسایش اسیدی در نتیجه مصرف غذا یا نوشیدنی های خاص دچار آسیب شده یا به خاطر تصادف شکسته شده است، ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان بهترین گزینه جهت ترمیم دندان شکسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *