Dencare

کامپوزیت یا لمینت دندان ؛ کدام یک می توانند گزینه بهتری باشند

اگر به دنبال اصلاح طرح لبخند و رفع عیوب دندان ‌های خود هستید احتمالا اولین سوال مطرح شده در ذهن شما این است که کدام متد ‌می‌ تواند به عنوان روشی کارآمد و مفید کمک کننده باشد؟ کامپوزیت یا لمینت چگونه می توانند به رفع اختلالات دندانی کمک کنند؟

البته در مقالات مربوط به کامپوزیت دندان و لمینت دندان به طور مفصل در مورد هر کدام از آنها، مزایا و معایب شان صحبت شده است .اما در این مقاله سعی داریم تا این دو روش را با یکدیگر مقایسه کنیم تا بتوانید با دیدی گسترده تر روش های پیش روی خود را برگزینید. به منظور دریافت آخرین اطلاعات تکمیلی و پاسخ به سوالات خود تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

زیبایی دندان با کامپوزیت یا لمینت

سوال اینجاست؛ کامپوزیت یا لمینت ؟

از آنجایی که در حال مطالعه این مقاله هستید احتمالاً تمایل به رفع فرم و یا رنگ دندان های خود دارید. پس هر دو روش به عنوان متد زیبایی دندان در پیش روی شما قرار خواهند گرفت. اما اینکه کدام یک می تواند گزینه مناسب تری باشد کاملاً بستگی به شرایط و وضعیت دندان های شما دارد.

شاید طرح این سوال که کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ پرسش مناسبی نباشد چرا که هر یک از این روش ها می‌ توانند مزایا و یا محدودیت های خود را شامل شوند و اینکه کدام یک می تواند روش کارآمدتری به شمار برود وابسته به شرایط بیمار خواهد بود. فاکتورهای متعددی می توانند در روش انتخابی تعیین کننده باشند. لذا می بایست علاوه بر موارد اشاره شده در ادامه؛ آیتم هایی چون هزینه، زمان درمان، موقت یا دائمی بودن و …  نیز بررسی شود. اما برای آنکه بتوانیم به این پرسش پاسخ دهیم لازم است تا به جزئیات این دو روش واقف باشیم.

رزین و پرسلن معمول ترین ترکیبات استفاده شده به منظور کاور سازی و رفع عیوب دندانی هستند. هر دو متریال به نوبه خود می‌ توانند کارساز و مفید واقع شوند. در واقع این دو از مفید ترین متدهای زیبا سازی دندان به شمار می‌ روند که توسط آنها می توان لب پریدگی، ترک، شکستگی دندان و فاصله بین دندان ها را اصلاح نمود اما اجازه دهید به برخی از وجوه تمایز لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر اشاره کنیم.

انتخاب رنگ زیبایی دندان

 

کامپوزیت یا لمینت، قیاس آنها از لحاظ جلوه طبیعی تر :

به طور معمول ترکیباتی که به عنوان پوشش دهنده دندان به کار می روند به شکلی تولید شده اند که علاوه بر رفع عیوب دندانی؛ ظاهری نرمال و طبیعی را برای دهان و دندان شما به ارمغان آورند. اما با این حال اینطور می ‌توان عنوان نمود که لمینت های سرامیکی شکل و شمایل طبیعی تر و نزدیک تری به دندان های ما دارند. چرا که متریال موجود در آنها می تواند نور را همانند مینای دندان بازتاب کند. اما در مقابل پوشش های کامپوزیتی نیز هنگامی که عملیات پولیش بر روی آنها انجام شود می توانند شکلی طبیعی را ایجاد نمایند.

 

لمینت دندان از جنس سرامیک

در حالت عیوب دندانی شدید کامپوزیت پیشنهاد می شود یا لمینت ؟

چنانچه اختلالات دندانی شما از نوع حاد باشد یعنی مثلا دندان ها دارای لکه های شدید و گسترده باشند، در اثر ضربه دچار شکستگی شده ‌اند، نحوه قرارگیری آنها به شکل صحیحی تنظیم نشده باشد و یا شکاف های نسبتاً عمیقی بین دو دندان وجود داشته باشد پیشنهاد دندانپزشکان استفاده از لمینت سرامیکی خواهد بود.

البته این جمله بدان معنا نیست که لمینت همیشه گزینه بهتری خواهد بود بلکه پوشش های کامپوزیتی نیز می توانند به منظور رفع نقص های سبک و کم حجم مثمر ثمر باشند. البته در برخی از موارد ممکن است به علت قرار گیری بسیار بد دندان یا فک پزشک صلاح به انجام ارتودنسی ببیند.

کامپوزیت یا لمینت، قیاس از لحاظ پایداری و طول عمر :

نمونه های سرامیکی چیزی حدود 10 الی 15 سال مورد استفاده واقع می شوند. البته این موضوع منوط به رعایت امور بهداشت دهان و دندان است و اما در مقابل نمونه های کامپوزیتی حدوداً 5 الی 7 سال عمر می کنند.

کامپوزیت یا لمینت، مقایسه از لحاظ محکم بودن ترکیبات :

همانطور که انتظار می رود نمونه‌ های سرامیکی مدل های قوی تر و محکم تری محسوب می شوند و در برابر سایش و شکسته شدن دوام قابل قبول تری را ارائه می دهند. اما شامل این محدودیت می‌ شوند که در صورت شکسته شدن می ‌بایست آن واحد را به‌ طور کامل تعویض نمود. در طرف مقابل هر چند که نمونه های کامپوزیتی ممکن است زودتر دچار آسیب شوند اما در صورت ترک یا لب پریدگی امکان ترمیم آنها وجود دارد.

کامپوزیت یا لمینت

کامپوزیت یا لمینت، مقایسه از لحاظ مقاومت در برابر لکه پذیری :

نمونه ‌های لمینت در قیاس با کامپوزیت نسبت به لکه پذیری حساسیت کمتری از خود نشان می دهند و احتمال تغییر رنگ آنها کمتر است.

کامپوزیت یا لمینت، مقایسه از لحاظ طول درمان :

چنانچه قصد تعبیه کامپوزیت را داشته باشید می توانید کل پروسه را در یک جلسه تکمیل نمایید اما اگر تمایل به استفاده از پوشش های لمینیتی داشته باشید پروسه درمان ممکن است چند جلسه طول بکشد.

کامپوزیت یا لمینت، قیاس از لحاظ قیمت :

همانطور که احتمالاً تا به اینجا مقاله متوجه شده‌ اید کامپوزیت ها واحد های ارزان تری را شامل می ‌شوند. به طوری که هزینه آنها حدوداً نصف تعبیه لمینت سرامیکی است. اما در طرف مقابل کامپوزیت ها برگشت پذیرند. یعنی چون دندان شما در هنگام نصب تراشیده نمی شود پس می توانید پس از مدتی پوشش را از روی دندان خود بلند کنید اما در نمونه های لمینتی به علت تراش خوردن دندان حتی در صورت تصمیم به برداشتن واحد ها می‌ بایست از ترکیب دیگری به عنوان جایگزین استفاده کنید.

توصیه زیبایی دندان

نتیجه گیری پایانی در باب انتخاب کامپوزیت یا لمینت :

اگر در انتخاب این دو مورد مردد هستید و نمی دانید که به راستی چه روشی می تواند برای شما گزینه مناسبی به شمار برود پیشنهاد می کنیم تا از کلینیک فوق تخصصی دندانپزشکی Dencare کمک بگیرید، این پزشکان با توجه به سال‌ ها تجربه و تحصیلات آکادمیک بین المللی می توانند با یک جلسه مشاوره شما را در این مسیر راهنمایی کنند تا بتوانید به راحتی و بدون نگرانی روش مناسب خود را برگزینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *