Dencare

کراس بایت دندان چیست و چگونه درمان می شود؟

1

در سراسر جهان، عکاسان مختلف برای زیباتر شدن چهره افراد از آنها می‌خواهند مقابل دوربین لبخند بزنند و بگویند سیب! اما با بالا رفتن سن در این‌گونه مواقع افراد به خاطر شکستگی یا لب پر بودن دندان‌ها یا حتی وجود دندان‌های کراس بایت مضطرب می‌شوند زیرا لبخند زدن در این حالت باعث زیبایی چهره نمی‌شود و ممکن است فرد از راه ظاهر دندان‌هایش شرمنده شود.

کراس ‌بایت چیست؟


افرادی که اطلاعات زیادی درباره دندان و لبخند خود دارند با دو عبارت اوربایت و آندربایت به خوبی آشنا هستند. کراس‌ بایت، مفهومی نیست که بتوان به سادگی آن را تشخیص داد. و به این ترتیب باید قبل از شرح هر مسئله‌ای به توضیح مال‌اکلوژن بپردازیم. مال‌اکلوژن به عدم انطباق دندان‌های بالا و پایین هنگام بسته بودن دهان گفته می‌شود. بنابراین منظور از کراس‌ بایت یک نوع مال‌اکلوژن است که دندان‌های شما، یا فقط یکی از دندان‌ها، با سایر دندان‌ها در فک بالا یا پایین مطابقت نداشته باشد و بیش از حد به زبان یا گونه نزدیک باشد.

علل اصلی کراس ‌بایت


علل کراس ‌بایت مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است و دندان‌پزشکان دلایل ارثی، تاخیر در رویش دندان، یا رویش غیرطبیعی دندان را به عنوان عوامل موثر در کراس‌ بایت برشمرده‌اند. که تحقیقاتی که انجام شده است مکیدن انگشت شست و نفس کشیدن از طریق دهان در زمره سایر علل کراس ‌‌بایت قرار دارند.

علل ارثی

معمولا اگر استخوان فک پایین پهن‌تر از استخوان فک بالا باشد باعث ایجاد کراس ‌بایت می‌شود. بنابراین می‌توانید با تصور این وضعیت، به راحتی عدم‌انطباق دندان‌های فک بالا و پایین را درک کنید.

تاخیر در رویش دندان‌ها و یا رویش غیرطبیعی آنها

پس از آنکه دندان‌های شیری افتادند و نوبت به رویش دندان‌های دائمی رسید، بنا به دلایل مختلفی ممکن است در رویش آنها وقفه ایجاد شود. در این حالت دندان‌های دائمی در فک بالا و پایین با یکدیگر انطباق نخواهند داشت.

مکیدن انگشت شست

احتمالا شنیده‌اید افرادی که در دوران کودکی به مکیدن انگشت شست خود عادت داشته‌اند بیشتر مستعد دندان‌های کراس بایت هستند. این موضوع کاملا حقیقت دارد. هنگامی که کودک انگشت خود را می‌مکد از عرض سقف دهان کاسته می‌شود و استخوان فک بالا تغییر شکل می‌یابد. در برخی موارد مکیدن انگشت باعث بروز مشکل می‌شود و بیمار به کمک متخصص ارتودنسی نیاز دارد.

نفس کشیدن از طریق دهان

همه ما گاهی اوقات از طریق دهان نفس می‌کشیم. در برخی موارد نادر نفس کشیدن کودکان از طریق دهان به جای بینی باعث اختلال در دندان‌ها می‌شود که به علت عوارضی نظیر بزرگ شدن لوزه‌ها این اختلال به وجود می‌آید. هنگامی که از طریق بینی نفس می‌کشیم، زبان روی سقف دهان قرار می‌گیرد این مسئله به رشد فک کمک می‌کند اما هنگامی که از طریق دهان نفس می‌کشیم زبان از سقف دهان فاصله می‌گیرد که این امر باعث اختلال در فرآیند رشد می‌شود.

گزینه‌های درمانی برای کراس بایت


روش‌های درمانی مختلفی برای اصلاح کراس بایت وجود دارد. روش‌های رایجی که برای اصلاح دندان‌ها وجود دارد عبارتند از:
وسیع‌کننده کام یا فک پایین که به تدریج فک بالا را باز می‌کند؛ وسیع‌کننده متحرک که بزرگسالان می‌توانند در ساعات شب از آن استفاده کنند؛ مداخلات پزشکی که طی آن استخوان فک شکسته می‌شود، پس از جراحی از وسایل ویژه‌ای برای گسترده کردن فک بالا استفاده می‌شود؛ استفاده از بریس می‌تواند به اصلاح دندان‌ها کمک کند.

درمان نکردن کراس ‌بایت چه مسائلی را به دنبال دارد؟

اگر در گوگل درباره کراس ‌بایت، درمان کردن و توجه نکردن به آن جستجو کرده باشید متوجه می‌شوید که نظرات مختلفی در خصوص بهترین روش برای اصلاح کراس ‌بایت و سن مناسب برای اصلاح آن وجود دارد. اما نمی‌توانید هیچ‌گونه اختلاف نظری درباره درمان کردن و درمان نکردن کراس ‌بایت بیابید. بی‌شک اگر احتمال کراس ‌بایت در کودک شما یا خود شما وجود دارد باید علائم آن تشخیص داده شود. کراس ‌بایت باعث تخریب و از بین رفتن بخش گسترده‌ای از لثه می‌شود. این افراد معمولا هنگام گاز گرفتن گونه‌ها یا خرابی و پوسیدگی دندان‌هایشان درد زیادی را تجربه می‌کنند. تحقیقات نشان داده که درمان نکردن کراس‌بالت با عوارض ثانویه در فک، گردن، و شانه‌ها همراه است. به عنوان صحبت پایانی در خصوص درمان نکردن کراس‌بایت خاطرنشان می‌کنیم که اگر کراس‌بایت در کودکان به درستی درمان نشود خطر نابرابر فک، بروز اختلالات مفصلی در فک پایین و عدم‌تقارن فکی صورت همراه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *